Red. Tomasz Sawicki – Studia nad dawną Polską. Tom 3
Wydawnictwo: Muzeum Początków Państwa PolskiegoSeria: nd
Rok wydania : 2013Wydanie : bd
Nakład : bd
ISBN: [zasłonięte]978-83391-60-9
Stron : 202
Format : 170x240 mm
Oprawa : miękka
Opis:
W latach 2010–2013 Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie nawiązało współpracę z wybitnymi naukowcami ze środowiska poznańskiego oraz z zaproszonymi gośćmi z innych wiodących ośrodków w kraju. Badacze ci reprezentują różnorodne dziedziny nauk historycznych, biologicznych i przyrodniczych. Efektem tej współpracy było powstanie ośmiu artykułów zamówionych specjalnie do publikacji w trzecim tomie Studiów nad dawną Polską. Część naukowców przedstawiła swoje wyniki badań podczas prelekcji, które odbyły się w siedzibie naszego muzeum.
Prezentowane artykuły stanowią zwartą publikację napisaną w możliwie najbardziej przystępny dla przeciętnego odbiorcy sposób, co absolutnie nie oznacza utraty wartości naukowych poszczególnych opracowań. Mamy nadzieję, że jedno z podstawowych zadań statutowych naszego muzeum — edukacja historyczna — jest dobrze realizowane i przekazuje wiedzę na wysokim poziomie.
Wiadomo już, co z przyjemnością odnotowujemy, że Studia nad dawną Polską stanowią w wielu polskich uczelniach cenioną lekturę uzupełniającą przeznaczoną dla studentów nauk historycznych.
Spis treści:
Od RedakcjiMichał Kobusiewicz – Społeczności pradziejowe łowców i zbieraczy z terenów Wielkopolski
Janusz Firlet, Zbigniew Pianowski – Wawel wczesnośredniowieczny i jego budowleZbigniew Pianowski – Pierwsze budowle murowane w Przemyślu. Przemyślidzi. Rurykowicze czy Piastowie?Marcin Wołoszyn – Grody Czerwieńskie i problem wschodniej granicy monarchii pierwszych Piastów. Stan i perspektywy badańMichał Kara – Wybrane groby z uzbrojeniem z cmentarzyska w Bodzi pod Włocławkiem – przyczynek do studiów nad obecnością „wikingów” w państwie pierwszych PiastówMarcin Hlebionek – Pieczęcie pierwszych Piastów, czyli o tym, co było, być mogło albo nie istniało w ogóleMaria Kaczmarek – Stan zdrowia średniowiecznej ludności opisany na podstawie badań serii szkieletowych pochodzących z cmentarzysk WielkopolskiMirosław Makohonienko – Historia Gniezna odczytywana ziarnami pyłku
Stan książki bardzo dobry, nowa. Okładka zgodna ze zdjęciem. Zobacz inne moje aukcje. Dane do przelewu otrzymasz w liście od Allegro informującym Cię o wygraniu aukcji (na samym dole).