Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Rechenbergowie w księstwie głogowskim w XVI-XVII

12-07-2015, 5:42
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 79.90 zł     
Użytkownik ben99
numer aukcji: 5506550719
Miejscowość jarocin
Wyświetleń: 2   
Koniec: 12-07-2015 05:54:35

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Waga (z opakowaniem): 0.80 [kg]
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2010
Kondycja: bez śladów używania
Tematyka: Rycerstwo, szlachta
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha


Rechenbergowie w księstwie głogowskim w XVI-XVII wieku
Autor: Tomasz Andrzejewski
Wydawnictwo:Eternum
ISBN: 978[zasłonięte][zasłonięte]31407
Ilość stron: 316
Książka jest nowa i nieużywana, stan bardzo dobry

Dzieje księstwa głogowskiego u progu czasów nowożytnych charakteryzują głębokie przemiany natury ustrojowej, społeczno-gospodarczej i religijnej. Znaczącą rolę w tym procesie odegrała szlachta, która w strukturze stanowej księstwa zajmowała najbardziej uprzywilejowane miejsce. Wywodząca się ze średniowiecznego rycerstwa grupa społeczna w dużej mierze miała charakter napływowy. W gronie napływowego rycerstwa znalazła się rodzina von Rechenberg.
Swoją wysoką pozycję na Śląsku w czasach nowożytnych zawdzięczali Rechenbergowie statusowi majątkowemu. Rozległe dobra ziemskie znajdowały się na obszarze księstw dziedzicznych, w których monarcha sprawował władzę bezpośrednio. Otrzymując w lenno w 1381 r. majątek bytomski stali się Rechenbergowie od razu największymi posiadaczami ziemskimi w części księstwa przynależnej do króla. Kolejne nadania i zakupy potwierdzają, że rodzina zainteresowana była tylko wielkimi i zwartymi kompleksami dóbr, które dawały jej przewagę ekonomiczną w raczej ubogiej, bo posiadającej najwyżej 2-3 wioski, grupie szlachty głogowskiej. W końcu XIV stulecia w rękach Rechenergów znalazły się wielkie obszary leśne i dobra ziemskie na pograniczu śląsko-łużyckim (Puszcza Zgorzelecko-Osiecznicka i Kliczków) oraz majątek przemkowski w księstwie głogowskim. W połowie XV w. Rechenbergowie zakupili majątek sławski, a w 1516 r. dobra otyńskie.
Niniejsza publikacja autorstwa wybitnego historyka regionalisty - Dyrektora Muzeum Miejskiego w Nowej Soli - dr Tomasza Andrzejewskiego w sposób wyczerpujący przedstawia dzieje rodziny von Rechenberg na szerokim tle społeczno-polityczno-gospodarczym Dolnego Śląska. Obowiązkowa lektura dla miłośników historii tego regionu.