-
Poradnik i zbiór ćwiczeń poświęcony realizacji projektów infrastrukturalnych zgodnie z wymaganiami UE - powstał na użytek projektu szkoleniowo-doradczego w ramach Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich komponent C. Zleceniodawcy: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jednostka Koordynacji PAOW. Beneficjenci: urzędy gminne, starostwa powiatowe (2002).
-
Realizacja projektów infrastrukturalnych
-
w gminach wiejskich : przykładowe ćwiczenia
- autor:
- Marlena Modras
- wydawnictwo:
- Lemtech Konsulting
- data wydania:
- 2002
Projekt Szkoleniowy PAOW "Realizacja projektów infrastrukturalnych w gminach wiejskich"
W ramach Komponentu C Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich "Realizacja projektów infrastrukturalnych w gminach wiejskich"przygotowano materiały szkoleniowe (podręcznik wraz ze studiami przypadku) oraz przeprowadzono 55 warsztatów szkoleniowych dla 1695 przedstawicieli urzędów gminnych i starostw powiatowych (z województw: mazowieckiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego). Celem przedsięwzięcia było przedstawienie sposobu realizacji projektów infrastrukturalnych zgodnie z wymaganiami obowiązującymi w Krajach Członkowski Unii Europejskiej.
Tematyka: etapy realizacji i identyfikacja projektu, studia wykonalności projektu, w tym analiza techniczna, ekonomiczna i finansowa (dla studiów przypadku: woda, ścieki, odpady stałe, drogi), montaż finansowy i wdrożenie projektu (a w tym kontraktowanie usług komunalnych), monitoring i końcowa ocena projektu, ogólne wymagania stawiane przez programy, fundusze i fundacje pomocowe wnioskowanym projektom.
Źródło finansowania projektu: Bank Światowy. Wartość projektu to 4,621 mln zł
Zamawiający: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jednostka Koordynacji Program Aktywizacji Obszarów Wiejskich (PAOW)
Termin: 2002
Jacek Kawala - Jacek Kawala - specjalista ds. analiz techniczno-ekonomicznych inwestycji. Koordynator projektów infrastrukturalnych realizowanych w Polsce, Chorwacji i Bułgarii. Trener certyfikowany przez British Know How Fund w zakresie realizacji inwestycji infrastrukturalnych na obszarach wiejskich. Współautor procedur umożliwiających powstanie i funkcjonowanie funduszu wspierającego inwestycje infrastrukturalne na Ukrainie. Doradzał i szkolił m.in. przedstawicieli Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA), ARiMR, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (przygotowanie i późniejsza ocena wniosków na dofinansowanie inwestycji infrastrukturalnych) oraz ukraińskiego Ministerstwa Gospodarki (przygotowanie regulacji prawnych i struktury administracyjnej i tworzenie systemu zarządzania dotacjami z budżetu państwa na rozwój regionalny). Ogółem poprowadził ponad 120 kilkudniowych warsztatów szkoleniowych na temat planowania i realizacji projektów finansowanych ze środków pomocowych. Autor i współautor kilkudziesięciu wniosków o dofinansowanie, studiów wykonalności i biznesplanów projektów przewidzianych do finansowania z funduszy i programów pomocowych. Napisał poradniki: "Planowanie i realizacja inwestycji na obszarach wiejskich", "Realizacja projektów infrastrukturalnych w gminach wiejskich", "Sposób na finansowanie inwestycji".
Jan A. Oleszkiewicz - ekspert firmy LEMTECH, profesor inżynierii ochrony środowiska na Uniwersytecie Manitoba w Kanadzie, specjalizujący się w biologicznym oczyszczaniu ścieków oraz przeróbce osadów ściekowych. Posiada na swym koncie doświadczenia w optymalizacji procesów oczyszczania ścieków i przeróbki osadów na wielu oczyszczalniach w Europie (w tym w Polsce), USA, Kanadzie, Azji i Australii. Zajmuje się biologicznym usuwaniem związków biogennych, tlenową stabilizacją termofilową, unieszkodliwianiem organizmów chorobotwórczych. Jest autorem takich książek, jak: "Poradnik eksploatatora oczyszczalni ścieków"oraz "Gospodarka osadami ściekowymi". Przeszkolił blisko tysiąc operatorów i tech-nologów oczyszczalni ścieków w naszym kraju. Za swoje zasługi został odznaczony Złotym Medalem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Natur.
Tadeusz Bagiński - konsultant firmy LEMTECH, zajmujący się zamówieniami publicznym. Przeprowadził ponad 1000 przetargów, stosując zarówno procedury Ustawy o zamówieniach publicznych, programów Unii Europejskiej oraz Banku Światowego. Jest współautorem podręcznika "Procedury przetargowe"opracowanego dla programu Partnerstwo dla Samorządu Terytorialnego LGPP. Prowadził wiele szkoleń z zakresu procedur przetargowych, m.in. dla programu LGPP, PAOW oraz na zlecenie wielu gmin i związków międzygminnych.