Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

RASOWE ART DECO-SCHUMANN-MALOWANA AEROGRAFEM

19-05-2012, 17:44
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 180 zł     
Użytkownik Martika_1_sexy
numer aukcji: 2347035892
Miejscowość Internet
Wyświetleń: 8   
Koniec: 13-06-2012 16:59:15
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Z przyjemnością prezentuję dziś Państwu

filiżankę składającą się z małego i deserowego talerzyka wykonaną z wysokogatunkowej porcelany.Całość zdobiona bardzo ładnym typowym dla ART DECO wzorem malowanym aerografem.Filiżanka prezentuje się bardzo ładnie.Polecam szczególniem miłośnikom.Sygnowana bardzo dobrą manufakturą porcelany SCHUMANN.

Stan przedmiotu:bardzo dobry.

 

Wymiary przedmiotu:wysokość 6cm,średnica 10cm,średnica talerzyka małego 15,5cm,średnica dużego 20cm.

Poniżej przedstawiam krótką historię:

W roku 1878 Amerykanin Abner Peeler opatentował pomysł na wykorzystujący sprężone powietrze aerograf. Pierwszy powstał już w 1885 r., lecz w powszechnym użyciu był dopiero od roku 1929, po udoskonaleniu przez Charlesa L. Burdica.

Aerograf to pistolet służący do precyzyjnego rozpylania farby przez strumień powietrza. Ślad farby charakteryzuje się równomiernym kryciem i rozmytymi brzegami. Nanosi się ją bezpośrednio na pokrywaną powierzchnię lub przez szablony. Aerografem można malować zarówno powierzchnie płaskie, jak i formy bardziej skomplikowane. Różne końcówki umożliwiają dobór odpowiedniego kształtu i szerokości strumienia oraz rozmycia lub wyostrzenia krawędzi malowanych detali. Charakterystyczny jest w tej technice sposób tworzenia kolorów pośrednich przez nakładanie na siebie kolorów podstawowych – chcąc np. uzyskać barwę szarą, trzeba położyć odpowiednią ilość czarnej farby na białe tło. Przypomina to nieco malarstwo laserunkowe.

Choć powszechnie aerograf stosowano dopiero w późnych latach 20., Man Ray wykorzystywał go do wykonywania swoich prac już w 1917 r. Technika aerograficzna początkowo stosowana była w drukach reklamowych i tu najlepiej się sprawdzała, dając efekt trójwymiarowości. Dzięki kolejnym udoskonaleniom areografu można było zdobić za jego pomocą ceramikę i szkło. 

Płaskie powierzchnie naczyń dekorowano modnymi w latach 30. XX wieku trójwymiarowymi motywami geometrycznymi. Czasami starano się ukazać element ruchu, malując np. skaczące zwierzęta czy kręcące się śmigła samolotu. Ceramika dekorowana aerografem produkowana była najczęściej w fabrykach niemieckich w okresie Republiki Weimarskiej oraz w Polsce – w Bolesławcu i we Włocławku. Z wyrobów szklanych techniką tą dekorowano głównie klosze do lamp i żyrandoli. Ze względu na masowość produkcji przykłady ceramiki dekorowanej aerografem zdarzają się stosunkowo często, głównie na targach staroci. Jej amatorów nie brakuje, szczególnie w dobie mody na art déco.