RAPTULARZ 1[zasłonięte]843-18 - Juliusz Słowacki |
Wydaw. Topos 1996 (Wyd. I); Nakład 200 egzemplarzy numerowanych; egzemplarz nr 26
stan: bardzo dobry
"Raptularz" Juliusza Słowackiego to prawdziwy rarytas dla miłośników literatury doby romantyzmu. Ten brulion służący poecie do notatek, szkiców literackich i plastycznych, zapisków codziennych nie był dotąd wydany w całości. Jego fragmenty drukowano przy okazji ukazywania się innych dziel poety, wykorzystywano jako tło rozmaitych utworów. Autograf "Raptularza" przechowywany we wrocławskiej bibliotece Ossolineum był niedostępny szerszemu gronu osób zainteresowanych twórczością Słowackiego. Dzięki Markowi Troszyńskiemu dostęp do notatek z ostatnich lat zżycia poety będzie dużo łatwiejszy. Poza tym lektura pełnego zapisu "Raptularza", wolnego od ingerencji wydawców to prawdziwe wyzwanie dla miłośników Słowackiego. Wielość elementów składających się na "Raptularz" wymaga od czytelnika dużej wiedzy, wrażliwości na słowo i wyobraźni literackiej. W "Raptularzu" można znaleźć szkice i pomysły do znanych utworów z okresu mistycznego poety, rysunki, wypisy z lektur (często w oryginale), a także notatki codzienne. Z kart tej wspanialej publikacji czytelnik może poznać nie tylko poetę, ale także emigranta, przyjaciela, mistyka, syna. Słowacki jawi się jako niezwykły, ale tez całkiem zwyczajny człowiek, człowiek z krwi i kości.
"Raptularz" powstawał w przełomowym momencie zżycia poety, dokumentuje jego odejście od Towiańskiego i formowanie się własnej indywidualnej drogi. Notes Słowackiego ma tym większa wartość, ze nie zachował się żaden z pugilaresów towiańczyków. Jest świadectwem nie podporzadkowania się Sprawie, odejścia z grona Mistrza i wypracowania własnej drogi, pisanej zżyciem i twórczością poety.
Na uwagę zasługuje także sposób wydania "Raptularza". Odzwierciedla on możliwie najwierniej autograf dzielą. Książka zawiera fotografie wszystkich stron Raptularza włącznie z nie zapisanymi i wydartymi kartami. Zachowane zostały w ten sposób cię notatek ze stronami, a także stron z rysunkami. Wierne przedstawienie notatnika dużo lepiej oddaje jego charakter niż najbardziej szczegółowy opis. Karty autografu zostały dokładnie opisane. Przy każdej stronie znajdują się informacje o notatkach sporządzonych na rękopisie przez wuja poety Januszewskiego, o tym czy tekst napisany był ołówkiem czy piórem, co z zapisków zostało wykorzystane w innych utworach, co przekreślone. Oczywiście, sam tekst notatek jest równie dokładnie opracowany. W znajdującym się obok fotografii rękopisu druku zachowane są wszelkie podkreślenia, skreślenia i poprawki. Daje to obraz aktu twórczego, indywidualnego sposobu pisarstwa.
"Raptularz" został wydany w przepięknej formie albumu. W czerwonej, sztywnej oprawie, ze złotymi literami i jedna z ilustracji Słowackiego na okładce. Niestety książka ukazała się w bardzo małym nakładzie (200 egzemplarzy) i stanowi prawdziwy skarb dla miłośników twórczości Juliusza Słowackiego, a także dla kolekcjonerów.
W NASZEJ OFERCIE ZNAJDZIESZ TEŻ INNE KSIĄŻKI TEGO AUTORA – ZAPRASZAMY !!!
Udział w aukcji oznacza akceptację warunków zawartych na stronie "O mnie"
[DANE_EU]5mBtnRT6cfyWsmz926REAFAmj92mH6cQZHEByCysmnF+KeqROnvGjP2sEcAUAB5dyXZq+bDOTvzqhJRYbTlAqxy3BI5yD3f4[/DANE_EU]