Kolor: pomarańczowy
Kwiat cięty: tak
Okres kwitnienia: VI-VII
Rozstaw sadzenia: 15 cm
Termin sadzenia: IV
Wykopywanie: zimuje
Wysokość rośliny: 30-35 cm
W uprawie pod osłonami ma zastosowanie jaskier azjatycki i jego bulwy mogą też służyć do uprawy w gruncie. Jest to bylina z krajów śródziemnomorskich osiągająca wysokość 30-40cm, o dużych, głęboko wcinanych liściach i różnobarwnych kwiatach. U odmian ogrodowych kwiaty są pełne i dzięki temu trwalsze niż u jaskrów dziko rosnących. Kwitnienie w gruncie przypada w czerwcu-lipcu. Częścią podziemną są bulwy nazywane „pazurkami”, ze względu na liczne rozgałęzienia.
Uprawa
Jaskry dobrze rosną w miejscach słonecznych, w glebie próchnicznej, przepuszczalnej, wapiennej lub lekko kwaśnej. W Holandii sadzi się bulwy jesienią i zagony przykrywa słoma, a wczesną wiosną zakłada się tunele z folii. W naszym klimacie jaskry zimą łatwo przemarzają mimo przykrycia i dlatego lepiej sadzić bulwy na wiosnę, w kwietniu. Głębokość sadzenia wynosi zaledwie kilka centymetrów, a odstępy między roślinami 10-15cm.
Pielęgnowanie
Dopiero po ukazaniu się liści rozpoczyna się podlewanie, stopniowo coraz bardziej obfite. Po 4-5 tygodniach od posadzenia dokarmia się rośliny stosując ogółem 80g wieloskładnikowego nawozu na 1m2, dzieląc tę ilość na 2-3 dawki. Podobnie jak zawilce wieńcowe i frezje jaskier może wymagać palikowania, aby rośliny się nie pochylały.
Przechowywanie
Pozostawienie bulw w glebie na kilka lat kończy się niepowodzeniem. Dlatego zaleca się wykopywanie bulw po zaschnięciu liści i przechowanie do wiosny w pomieszczeniu o temperaturze 8-10 st.C przykryte trocinami lub piaskiem.
Zastosowanie
Jaskry uprawia się na kwiat cięty, a także w grupach na rabatach. Pięknie wyglądają w ozdobnych pojemnikach na tarasie, balkonie lub na trawniku w ogrodzie.