Skład
Substancja czynna: 1 tabl. powl. zawiera 150 mg ranitydyny.
Wskazania
- Objawowe leczenie dolegliwości żołądkowych nie związanych z chorobą organiczną przewodu pokarmowego: niestrawność, zgaga, nadkwaśność i ból w nadbrzuszu.
Działanie
Antagonista kompetycyjny receptora histaminowego H2 w błonie śluzowej żołądka. Hamuje zarówno podstawowe jak i poposiłkowe wydzielanie kwasu solnego. Nie wpływa na wydzielanie pepsyny. Biodostępność wynosi ok. 50%. Po podaniu doustnym szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po 2-3 h. W 15% wiąże sie z białkami osocza. Czas działania wynosi 6-8 h (75 mg) lub 12 h (150 mg). Metabolizm zachodzi w wątrobie, a wydalanie przez nerki. T0,5 wynosi 2,5-3 h. Przenika przez barierę łożyska, do mleka matki i płynu mózgowo-rdzeniowego.
Dawkowanie
Doustnie. Dawka 150 mg: dorośli i dzieci powyżej 16 r.ż.: 1 tabl. dziennie. Tabletki należy połykać w całości, popijając niewielką ilością wody. Stosować nie dłużej niż 2 tyg.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Ostra porfiria. Dzieci do ukończenia 16 r.ż. (Ranigast Max). Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów w średnim wieku i starszych z zaburzeniami dyspeptycznymi lub u których zmienił się charakter dolegliwości. Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, niewydolnością wątroby lub nerek, bradykardią i porfirią. Ostrożnie stosować u pacjentów leczonych NLPZ. Bezpieczeństwo stosowania w ciąży: kat. B. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować jedynie w przypadku, gdy spodziewane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu lub karmionego dziecka.
Informacje dodatkowe
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.