Ramonda myconi ramonda pirenejska
Górska bylina zimozielona osiągająca wysokość 8-15cm , bardzo wolno rosnąca. Tworząca duże kępki rozet liściowych szerokości 10-20 cm. Doskonała do obsadzania szczelin kamiennych w ogródkach skalnych, murków i do uprawy w pojemnikach-donicach.
Kwitnie na przełomie maja i czerwca.
Kolory kwiatów niebieski, biały i różowy z żółtymi lub białymi środkami
Pod ziemią jest mocne krótkie kłącze z licznymi korzeniami, z którego wyrastają jajowate lub owalne liście na wyraźnym ogonku, zebrane w przyziemną rozetę. Długość liścia to około 5 cm. Brzeg liści jest ząbkowany. Na wierzchu i spodzie liście brązowo owłosione, z tym że na dolnej stronie włoski są wyraźnie dłuższe.
Głąbik gruczołowato owłosiony zakończony pojedynczym kwiatem. Kwiaty duże do 4 cm średnicy, lekko pachnące . Najczęściej czteropłatkowe choć zdarzają się pięciopłatkowe. Owocem jest owalna torebka z bardzo wieloma drobniutkimi nasionami.
Stanowisko
Roślina cieniolubna, najlepsze miejsce chłodne pół-cieniste, osłonięte od wiatrów. Roślina bardzo wrażliwa na suszę więc wymaga stałej wilgotności gleby, ale nie podmokłej gleby woda nie może stać w podłożu bo roślina zgnije. Przy podlewaniu należy unikać polewania rozety liściowej by nie brązowiała
Wymagania i pielęgnacja
Gleba powinna być zasobna w składniki pokarmowe oraz zasobna w wapń (tolerują podłoże obojętne ), przepuszczana, żwirowa z dodatkiem próchnicy. Ponieważ w naturze rosną na wapiennych skałach więc my również musimy przygotować ziemię o odczynie co najmniej obojętnym. Przed sadzeniem przygotujmy zatem miejsce dla ramondy dodając sporo dobrego kompostu, żwiru i odrobinę gliny. Na sam spód kieszeni dajmy warstwę potłuczonego margla. Ostatnie dwa centymetry to sam żwir, najlepiej marmurowy. Sadząc pamiętajmy by rozeta posadzona była pod skosem. Warstwa żwiru i pochyłe sadzenie da nam pewność, że na liściach nie będzie wody. Jest to szczególnie istotne zimą. W tym czasie woda w rozecie to pewna śmierć dla rośliny. Można oczywiście pomóc sobie stawiając nad rośliną butelkę plastikową bez dna.
Ramondę można uprawiać w doniczkach. Tu wyłącznie od nas zależy i jakość podłoża i stan wilgotności. Na zimę można doniczkę zadołować i postawić nad nią ochronę przed zimową wodą. Kto ma inspekty z szybą to w ogóle nie ma problemu.
Mrozoodporność
Znosi temperaturę do -28,9 0C. Warunek to przepuszczalne podłoże i suche liście.
Rozmnażanie
Najczęściej uprawia się przez wysiew świeżych nasion jeszcze jesienią. Nasiona kiełkują dopiero wiosną Siewki rozwijają się bardzo wolno. W doniczkach powinny być uprawiane, aż do czasu uzyskania dojrzałej rozety liściowej. Jak również można oddzielać młode rośliny od rośliny matecznej
rośliny są w doniczkach p9 i wykopywane z gruntu i zabezpieczane są w przeddzień wysyłki
Dodano 2[zasłonięte]015-02 22:37każdy klient który zrobi zakupy na minimum 200 zł otrzyma wysyłkę gratis