Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

RADIOINFORMATOR KALENDARZ RADIOSŁUCHACZA 1939

06-02-2014, 20:30
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: zł      Aktualna cena: 49.99 zł     
Użytkownik ikonotheka
numer aukcji: 3922722348
Miejscowość Kraków
Licytowało: 1    Wyświetleń: 18   
Koniec: 06-02-2014 20:00:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

OD WYDAWNICTWA+PRZEDMOWA:

Drugi rocznik Radio-lnfarmatora Kalendarza-Przewo-dnika Radiosłuchacza, obejmujący rok 1939, został powiększony o kilkadziesiąt stron druku, dzięki czemu przynosi większą ilość materiału redakcyjnego a zwłaszcza ilustracyjnego. Tegoroczny Radio-Infarmator, jak to szerzej wyjaśnia w „Przedmowie" redaktor Marian Grzegorczyk, ma przede wszystkim na celu zaprezentowanie Radiosłuchaczom a naszym Czytelnikom jak najobszerniejszej galerii ludzi, znanych z występów przed mikrofonem, których głos tak często słyszymy, a których postacie pozostawały w sferze wyobraźni. Zapoznanie naszych Czytelników-Radiosluchaczy z kulisami pracy radiowej, dział informacji praktycznych, tak potrzebnych każdemu Radiosłuchaczowi, oto pokrótce linie wytyczne, którymi kierowała się w tym roku Redakcja Radio-Informatora. Jest to również odbicie życzeń naszych Czytelników, którzy nawiązali żywy kontakt z wydawnictwem, przesyłając tysiące listów po wyjściu z druku 1 Rocznika naszego wydawnictwa.
Uwagi, życzenia i prośby naszych Czytelników będą, w miarę możności, również uwzględnione i w Radio-Informatorze na rok 19Ą0, który stanie się III Częścią tej małej encyklopedii radiowej, jaką dzięki naszemu corocznemu wydawnictwu, przy współpracy i poparciu wielkiej rzeszy Czytelników, tworzyć zamierzamy.




Kiedy przed rokiem na prośbę redakcji „Radioinfor-fnatora" kreśliłem kilka słów przedmowy do tej pierwszej próby o pionierskim charakterze, jaką było zeszłoroczne wydanie tej książki, nie przypuszczałem ani ja ani może i sama redakcja,, że przedsięwzięcie to zyska sobie tak ogromną popularność i tak wysoki nakład. Było to dowodem, jak dalece było ono potrzebne i jo.k dużą lukę wypełniło swoim pojawieniem się. Było zarazem asekuracją żywotności. Ukazując się obecnie po raz wtóry, „Radioinformator" nie jest już gościem nowym i nieznanym, — przychodzi jak swój do swoich.
To sympatyczne i pełne zaufania przyjęcie pierwszego polskiego kalendarza radiowego przez ogół radiosłuchaczy pociąga za sobą także pewne oboifiązki. Wydawnictwo jego musi się liczyć z tym, że szerokie masy „społeczności radiowej" oczekują od niego i w tym roku przyjemności połączonej z pożytkiem, przede wszystkim zaś oczekują nowych ciekawych wiadomości, nowych informacji o tej rozległej Ziemi Nieznanej, jaką jest radio i radiofonia. Rok zeszły był tylko jakby ogólnym rzutem oka na tajemniczą krainę i pierwszą przybrzeżną wycieczką w jej głąb. Rok bieżący powinien kontynuować tę pracę, zacieśniać kontakt między publicznością a radiem.
W roku zeszłym był to kontakt natury przewa£nt9 ogólnej: główny nacisk przy układaniu „Radioinformw-to?-a" położono na danie czytelnikom jakby krótkiej encyklopedii radiowej wraz z najniezbędniejszymi wiado-mościami praktycznymi. Kontakt osobisty, z ludźmi, stał na drugim miejscu, reprezentowany tylko przez parę dziesiątków sylwetek tych, którzy juko speakerzy i spea-kerki najczęściej jawią się przed mikrofonem, a najbardziej są tajemniczy, bo w zasadzie anonimowi. A przecież mikrofon tyle jeszcze innych kryje w sobie tajemnic i zaciekawień, tyle się przed nim przewija osób — bar~ dziej lub mniej stale — % którymi przyzwyczailiśmy się już obcować niby ze starymi dobrymi znajomymi, a o których jednak... nic nie wiemy.
To coś tak, jak gdybyśmy od dawna i serdecznie z kimś się zaprzyjaźnili, byli z nim nawet „na ty", ale gdy się zdarzyła konieczność przedstawienia go przy~ byłemu do domu gościowi, musieli wyznać z zażenowaniem :
-— Wybacz mój drogi, ale jakie właściwie jest twoje nazwisko? Bo to myśmy się sobie nigdy nie przedstawili...
A nawet gorzej jeszcze. Bo w przykładzie, który pozwoliłam sobie podać, znamy się przynajmniej z widzenia i możemy o sobie nawzajem coś niecoś powiedzieć. W stosunku zaś między ludźmi zza mikrofonu a ludźmi z przed głośnika naivet tego nie ma. Absolutna niewia-' doma, tvielkie „x", klare można tłumaczyć najrozwiaiciej. Nieliczna tylko garstka najbardziej wyhrunjch stalą się popularna w szerszej skali dzięki czy to fotografiom w prasie czy też osobistym występom publicznym- — ale po pierwsze są to ivyjątki, nd, których tle tym jaskrawiej odbija brak informacji o pozostałych, po wtóre zaś nawet i te wrażenia wzrokowe nie są jeszcze wystarczające: radzibyśmy wiedzieć o tych ludziach nieco więcej. Wszak tyle zainteresoumnia skupia się zawsze dokoła ludzi teatru czy filmu, tyle zaciekawienia naszego ściąga ich życie prywatne — czyżby inaczej miało być z ludźmi mikrofonu? Bynajmniej. Tylko że — zaciekawienie to nie ma, jak dotąd, możności zaspokojenia.
Toteż sądzę, że z uznaniem czytelników spotka się inowacja, jaką im w tym roku przygotowała redakcja „Radioinformatora", główny nacisk kładąc na zawiążą* nie ścisłego kontaktu między czytelnikami kalendarza a „ludźmi" mikrofonu i to w jak najszerszej skali. Ta galeria artystów, śpiewaków, kapelmistrzów, literatów, znakomitych prelegentów, popularnych sprawozdawców, jeszcze może popularniejszych „typów" regionalnycht dalej nigdy nie dających się słyszeć ale jakże wielką rolę odgrywających z tamtej strony mikrofonu reżyserów, inżynierów i techników radiowych, — to album, który z książki tej czyni niemal podręcznik, tak samo niezbędny przy głośniku, jak na przedstawieniu iv nieznanym dotąd teatrze i na nowej sztuce niezbędny nam jest program.
Dział informacyjno-praJctyczny, nie pomijający niczego, co mogłoby radiosłuchaczowi służyć radą,czy pomocą, stanowi resztę treści tegorocznego „Radioinformatora", który w ten sposób staje wobec swego zeszłorocznego po~ przednika jako nie tylko następca ale także i towarzysz, uzupełniający całym szeregiem nowych informacji to wszystko, cośmy od tamtego otrzymali.
I tak zaczyna się tworzyć z roczników „Radioinf orma~ tora" jaJcby rodzaj popularnej biblioteczki radiowej, która stopniowo gromadzi razem coraz więcej informacji ciekawych a zarazem praktycznych. Nie miejmy im za złe, jeśli w tym- czy owym nie stoją jeszcze na najwyższym stopniu doskonałości, bo wszędzie tam, gdzie trzeba dopiero po raz pierwszy przebijać nową drogę, mogą i muszą zdarzać się takie czy inne niedociągnięcia. Miejmy jednak świadomość jednego: że i ci, którzy ten kalendarz układają, i ci, którzy swym poparciem umożliwiają mu coroczne wychodzenie, pracują wspólnie nad rzeczą, dla której warto popracować — nad rozwojem i doskonaleniem, radiofonii polskiej.
Marian Grzegorczyk.


SPIS TREŚCI:

I. Od w;--v,t 1. Ka"'<:mdiairz . > i i i « » - B
2. Prtodmotwa t i f « i « i 11
II. Podglądamy radio.
1. iJ F^iakerów .... ^ * * 1B
2. Tajemnica rELdiofomolCEnioścr ... 23
3. Gra. orkiestra Polsikfego RadPa . . 28
4. FJoSo.i;ov.re aT^iiiwiuim ..... 89
5. Płyta za płytą ..,*,. 42
6. Ti-aniiSTnis.je 7, opory .,',.. 48
7. Wśród gwiiiazid miik'rof 8. żmudna droga .na Paimas 'HwStowy . 68
9. Co to jest i jak powstaje sluichowisko radiowe......... 71
10. Kulisy Teatru Wyobraźni .i 75
11. Reżyserzy i aitutoirzy ..-,,, 78
12. Próby i montaż akiustycaaniy 4 « # 85
13. Efekty akuistycEiie . a * . » . 91
14. Ilustracja muzyczna..... 92
15. Pogadanki aktualne..... 100
16. Transmisje sportowe..... 105
17. Co dzień bliżej zdrowia' .... 112
18. Jaka będzie jutro pogoda .... 121
19. W Biurze Studiów Polskiego Radia . 127
20. Wszystkie prawa zastrzeżone , . . 132
III. Zagadnienia prawne radiofonii.
1. Przepisy dotyczące rejestracji aibomien-
tów.......... 137
2. Prawo antenowe . 138
3. Zajęcie odbiorników za należności skarbowe i sądowe....... 139
4. Zakłócanie stosuników sąsiedzkich przez głośniki radiowe...... 141
5. Ochrona przed, zakłóceniami odbioru radiowego........ 141
6. Radiofonia a prawo autorskie . . . 143
7. Coś' przeszkadza w odbiorze . « 145
IV. Programy Polskiego Radia.
1. Program ogólnopolski..... 151
2. Program Warszawy II .... 154
3. Najnowsza radiostacja w Polsce . . 157
4. Program Bairamowicz ..... 161
5. Rozgłośnia świata, pracy .... 207
6. Program Łodzi....., . 215
7. Sojusz Poznania z radiofonia - - s 217
8. Program Poznania...... 225
9. Rozgłośnia wielkiego Pomoiraa . . . 227 10. Program Torunia...... 233
11. Śląsk zielony i oaarny..... 163
12. Program Katowic . ..... 171,
13. Kraków na antenie..... 173
14. Program Krakowa...... 185
15. Radio w grodzie orląt..... 189
16. Program Lwowa...... 205
17. Mikrofon w klimacie wileńsikiim . . 235
18. Program Wilna...... . 244
19. Oddziałowe Rozgłośnie K. O. P. . . 246
V. Tajniki techniki nadawania programu.
1. Od słuchowiska do kabla .... 251 '
2. Od kiaibla do anteny . . . ... 254
3. To i owo . . . i % t * 257
yi. Schematy odbiorników.
1. Nowoczesny selekcyjmy odbiornik- na słuchawki i głośnik..... 259
2. Tami odbiornik sieciowy na lampach nowoczesnych . , , t » . 271
yil. Stacje radiofoniczne.
1. Spis stacyj średnio I długofalowych . 278
2. Krótkie fale radiowe ..... 281
3. Jak słuchać programów radiowych na fa.la.di krótkich....... 284
4. Spis stacyj krótkofalowych . . , 289
yiH. Radioinformator na r. 1940.
1. Warunki ulgowej przedpłaty . . . 318
2. Konkurs........319


ALFABETYCZNY SPIS ILUSTRACJI:


Ajdukiewicz K. prof. dr 192 Dobrski Janusz kpt. 213
Andryczówna Nina !I5 Dobrowolski Władysław mjr 118
Archiwum z płyt nagranych Dominiak Franciszek 98
przez Polskie Radio 40 Drab i k Stanisław 57
Argasińska Stanisława 55 Drzewiecki Zbigniew 35
Baeewiczówna Grażyna 36 Dzierżanowski Feliks 30
Balicki Stolan 221 Dubiska Irena 36
Bandrowska-Turska Ewa 45 Dudiczówna Halina 224
Barszczewska Elżbieta 35 Dulyba Maria 89
Bender Edward 57 Dyboski R. prof. 176
Bestani Sława 59 Dyjjas Ignacy 47
Bodo Eugeniusz 60 Dys4a.t Stanisław 35
Bogucki Andrzej CO Eichlerówna Irena 93
Bogus^ewska Helena 83 Epier Adam 204
Bohdańska Teodozja 97 Eydziatowicz Krzysztof 19.
Borey Anna 06 Fabiiiński T. 1912
Borowy Wacław prof. 80 Faliszcwski Tadeusz 62
Boy-żeleński Tadeusz 76. Fant i Napoleon 241
Bracki W. 231 Fedyczkowska Zofia 55
Bragińska Barbara 63 . Fiedler Arkady 84
Bregy Wiktor 52 Filar Wl. i!r 1200
Brochwiczćwna Janina 60 Fitelbcrf.' Grzegorz 28
Broniewski Stanisław 181 Fogg Mieczysław 62
Brończyk Kazimierz 191 Frenkiel Wacław 25
Brzoza Jan 134 Fritscłie Ludwik 99
Bryflzińaki Wojciech 87 Gabrielli Mery 65
Bud:>.ifiski L. 223 Gadejska Irena 52
Bud/yńskl Wiktor 189 Gamska-Łempicka J. dr 194
Bujniclti Teodor 241 Gliszczyfiska Helena 183
Bukojemska Jadwiga 97 Godlewska Zofia 231
By stroń Jan prof. 80 Gojawiczyńska Pola 84 „Cała Polska śpiewa" 2 prof. Gorczyńska Maria 93
Rutkowskirn 18 Górski Konrad prof. dr 81
Charuba A. 209 * Górzyński Zdzisław 29
Chelmicki Olgierd 170 Grekówicz-Hausnerowa M. 200
Chór Katedralny pod dyr. ks. Grey Xenia 60
dr Gieburowskicgo 218 Grossówna Helena 62
Chwistek L. dr prof. 192 Grudzińska Nina 57
Ciahotny Jan 170 Gumkowski Czesław 213
Ciepielowski Jerzy kpt 247, Halama Loda fil
Ciotka Albinowa 236 Hennert Jadwiga 63
Ciuksza Edward 242 Hertz Benedykt 21
Comte Henryk 16 Hierowaki Zdzisław 168
Ćwierk Konstanty Ifi6 Hnydziński Stefan 98
ćwiklińska Mieczysława 87, Hoffman Józef 43
Cwojdzifiski Antoni 78 HohendlingerÓwoa H. „Ciocia
Czaplicki Jiirzy 47 Hala" 239
Czekotowski Kazimierz 58 Horoszktewicz Roman 159
Cywińska Irena 5^ Hryszkiewiczowa 17
Daczyński Stanisław 99 Ilłakowiczówna Kazimiera SS
Dalborowa Romana 83 Irzykowski Karol 82
Damięcki Dobieslaw 97 Iljutowicz Andrzej 242
Dehnel Irena 19 Jachirneckt 2. prof.. 176
Demar-Mik u szewski Marian 50 Janowski Maurycy 63 Didurowie Adam i Olga 46 Jaracz Stefan 86
Diduf-Zułuska Mary 5S Jarossy Fryderyk 65
Dobaczewska "W. 239. Jaworakl Tomasa 69.
ma
Jedrzejewska W. 193 Melssner kpt 180
Junoszn-St.ipowski Kazimierz 86 Michałowski Aleksander 55 Kajaerówna Zolia 94 Mierzejewski Mieczy:vi a w 28
Kamieńska Ol^a 65 Mikuszewski Stanisław 1S2
Kamie/isski Ł. dr prof. 220 Mifaszewski Stanisław 76
Karczew-;?! W:mda 230 Miodoński A. ks. płk 200
Karwowskn Maryla 47 Modzolewska Marii 93
Kacprowie 2; A. 214 Morawski Eucenius? rek. 31
Kassern T. Z. 221 Morozowiez-Szci-epkowska Kaupe Maria fi4 Maria 77
Kiepura Jan 45 Mossakowski Eugeniusz 49 Kiepura Ladis Władysław B2 Mościeki Henryk prof. 24
Kr«rn Kiiarski Jan prof. 220 Nagujfiwski Br. 208
KMmiis.ccwski Jerzy ł!6 NaWik Celina 193
Konatkowska Gertruda 224 Nakoneczna Zofia 94 Konkurs tenorów W Folakim Namysfowski Stanisław 30
Radio G7 Nawrocka Zofia 104
KonzalOwna Maryla 158 Nawrót Stanisław 29
Korczakowska J. 231 Niwińdka Zofia 96
Korolkiowicz Józef 53 Nosktwski Witold 220
Kossak-Szczucka 2ofia 82. Nowakowski St. 207
Kostr-newska Barbara 46 Nowowiejski F. 221 '
Kiyńska Elżbieta 97 Obarska Ola 59
Kuncewiezowa Maria 76 Oiiorkiewicz Edmund 164
Kurek JaIu 177 Olgina Olga 57 Kurnakowicz Jan 90 " Olsza Tadeusz fil Kwartet Polskiego Radia 34 Olszewski A. kpt. 232 Lawma-ćwictochowski Jerzy 59 Orkiestra Polskiego Radia 27
Lefeid Jen:y prof. 38 Orłowska-Czerwińska Sława 47
Lepecki Bohdan 81 Orwid Józef 98
LoszcMyrlfki Jerzy 88 Orska Irena 182
Leszczyński Jarosław 168 Osterwa Juliusz 87
Lewicki B^ W. 107 Ostrowski St. dr 190
Łowicki Karol 2S Ottawowa Helena 193
Lewiecki Pawe! 38 Owidzka Ada 66
Lifrou Stanisław prof. 163 Raczkowaki Jó^ef 223
LindO) frjwna Zofia 90 RĘC^aszkowa Ca. 211
LipczyiiFki Zbigniew 168 Rentgen Marian 66
Lipiti^-ki W. mjr dr 77 Rękas M. ks. 200
Lipnirki K. 21 i Roessler-Stokowaka Wanda *9
Lipowska Helena 53 Ro.sler Edmund 231 Lis-Bankiewita Zbij^lew 169 Romanowska Ijucjana 58
Liv/o(;zi Z.^ki J. B. 194 Eomaitrtwna Janina !I3
L<..reT3towicz Jan 80 Ronard-Bujańyki J. dr 207
Lubiem-kri Karolina 90 Rostworowski K. H. 79
Łcipifiski Sf-nnislaw 98 Różycki Antoni 90 v
Łempicki St. dr prof. 192 Rybioki A. 195
Łopalowski Tadeusz 239 Rybacki Feliks 34
Łosiówna Tda 38 Pac-PomarnackI St. 242
Łuczaj Tmlcuay. 65 Paderewski Ignacy miatrz 42
ŁuśzcKCWski Leon 96 Paranrlowski Jan 82
Makus:vń;-ki Kornel 77 Parnicki P. 1D7
M.alicka Mfria 89 Pawłowicz B. 228
Mfiikfiwskd Hanna 230 Perkowsld P. 232
M.';nkipvif-^'wna To'a di Petecki Kazimierz 61
Martusiewicz Olga 183 Petry J. S. 1S9
Marynovpki Zdzisław 220 Piechal M. 213
Maszyński Mariusz 8S Pieczora Stanisław 6t
Pili Ryszard 17» Transmisja z Megu na prze-1
Pieńkowski 17 łaj 11) &
Pieradzka Krystyna 182 Trojanowski Wojciech 107
P!iicmski K. ^23 Trzciński Teofil 77
Polski Kwartet Smyczkowy 224 Turnay Greta (',4-
Popławski Janusz 50 Tymieniecka Helena 168
Porai-Koźrnifiski Stanisław 24 Uhma St. dr li)0 Projekt nowego gmachu Polsk. Ullas Boi. 20S
Radia w Warszawie' 150 Urnińska Eugenia 36
Promyński M. 204 Urstein Lurtwik 34
Prosnak Karol ?09 Wacek Rudolf 195 Próba słuchowiska ,,Don Miguel Walasiewiczówna Stanisława 107 Manara" Miłosza w wykona- Wallek-Walcwpki Bolesław 175
niu ,.Reduty" 72 Walter kpt. 247
Salecki Mieczysław 55 Wańkowicz Melchior 81
Samborski Bogusław 89 Wasilewski Wladysiaw 180 Scena z „Wesela" Wysplań- Wasylewski Stanisław 221
skiego 70 Wiiśniewski Jan 78 .
Schmidt Józef 44 Wawrzoń 170
Siedlecki M. prof. 176 Wesołowslii Tadeusz 94
Siero^zewski Wacław 80 Węgrzyn Jó.ef HH
Skarżyński B dr 177 Wcgierko Aleksander 89
Sraosarska Jadwiga 96 , Wiechecki Stefan (Wiech) 82
Smoleński J. prof. dr 176 Winiarz Broais-:law 177
Sojecki Stefan 15S Winiewicz Józef 223
Sołtys Adam dr 193 Wlosik Władysław 166
Sokołowski J. dr prof. 222 Wojtynski Jan 213
Sterbówna M. 195 Woliński Józef 63 Słuchowisko „Proces Ludwika Wołejko Leon „OszmlanczuŁ"
XVI" 7;: 237
Solski Ludwik 79 Woytowicz Bolesław 35
Stepowski Marian dr 24 . Woycicki Alfred 181
Stokowska-Raciecka Nina 36 Wróblewska-Ustupska O. 195
Straszyński Olgierd 29 Wyka K. dr 177
Slromenger Karol 31 Wyrwscz Leon 99
Suchodolski B. prof. 81 Wyrzykowski Marian 95
Sulikowski J. 211 Wysooka Lidia 95
Stoińska Stefania 16g Wysocka Stanisława 87
Saabrańska Emma 70 Wykrywanie źródeł zakłóceń ra-
Szafet- W. (3r prof 1.82 diowych przy pomocy spe-
Szalapin Teodor 44 cjalnejio aparatu 14!)
Szaleski proE. 69 Zabejda-Sumicki Michał 70
Szaniawski Jerzy 84. Zadrożny St. 2^8
Szczepański Feliks 59 Zawadzka Stini 223
Szczepafiska Lucyna 48 Zbierw^howski Henryk 191
Szczepański Włp.dylaw 239 Zboińska-Ruazkowska H. 175
S:.czepko i Tońko 198 Zebranie dyskiLt.y.jiie w Klubie
S"^elburg-Zarebina £i. 76 Dziennikarzy Radiowycłi 22
S^emplińska E. S3 Zebranie Wydziału Emisji Pro-
Szlcminska Aniela GS gramów lfi
Sż^pinalskf Leopoid 38 Zelwerowicz Aleksander 88
S^iretterówna Ludmiła 64 Znicz Michał 99
Sztompka Henryk 3Tj Zr^bowiCK riloman 24
fiwierczewski Eugeniusz 84 Zespół clr A. Hermana W ogro-
fiwierc/.ewska Nina 94 dzie Rozc1!. Krakowskiej 174
Tatarkicwicz Wanda 21 " Sabińsk' Tan dr 2H
Tępa Jer^y 1(14 żelechi- i Konrad 5
Terne Zofia lii Żeleńsl . ^anisław 96
SComaszewski kpt. 159 żelichowska Leua 62


Miękka okładka,wielkość 16,5x12cm,liczy 320 stron,450 ilustracji.

Stan:okładka dst+/db-,strony są pożółkłe,poza tym stan w środku db.

WYSYŁKA GRATIS NA TERENIE POLSKI / PRZESYŁKA POLECONA PRIORYTETOWA + KOPERTA BĄBELKOWA ,W PRZYPADKU PRZESYŁKI ZAGRANICZNEJ PROSZĘ O KONTAKT W CELU USTALENIA JEJ KOSZTÓW / .

WARSZAWA 1939.

Informacje dotyczące realizacji aukcji,nr konta bankowego itp.znajdują się na stronie "o mnie" oraz dołączone są do powiadomienia o wygraniu aukcji.

Przed złożeniem oferty kupna proszę zapoznać się z warunkami sprzedaży przedstawionymi na stronie "o mnie".

Nie odwołuję ofert kupna!!!

ZOBACZ INNE MOJE AUKCJE

ZOBACZ STRONĘ O MNIE