Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

RADIA ANTENY TELEGRAF SPORZĄDZANIE PRZYRZĄDY 1923

25-04-2014, 18:52
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 139.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 4156739561
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 15   
Koniec: 25-04-2014 18:02:28

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -

DARMOWA WYSYŁKA na terenie Polski niezależnie od ilości i wagi (przesyłka listem poleconym priorytetowym, ew. paczką priorytetową, jeśli łączna waga przekroczy 2kg), w przypadku wysyłki zagranicznej cena według cennika poczty polskiej.

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

ILUSTROWANA BIBLJOTEKA OLA MŁODZIEŻY TOM III.
RAÜJOTELEGRAFJA
(TELEGRAFJA FALOWA)
PODRĘCZNIK DO SPORZĄDZANIA PRZYRZĄDÓW
DO RADJOTELEGRAFJI WRAZ Z OBJAŚNIENIAMI
TEORETYCZNEMI
Z 115 RYSUNKAMI
WEDLE DZIEŁA INŻ. FRANCISZKA SPAHNA OPRACOWAŁ
STANISŁAW SZYDELSKI, KPT.
CIESZYN 1923
NAKŁADEM KSIĘGARNI B. KOTULI




SPIS RZECZY.


Przedmowa ..... o
Wstęp........'!' ' 5
Falo t elegr af j a.
Część I.
1. Istota i powstawanie fal elektrycznych 8
-'. Pojemność i samoindukcja..... 15
.1 Przebie.n drgań elektrycznycli . . 19
4. Drgania tłumione i nietłumione ?l
5. Długość fal..... 23
6. Poruszanie sie fal elektrycznych v 'przestrzeni ......... ,4
7. Zamknięty r rozwarty obwód drgań 27
8. Pierwsza wielka stacja Marconiego . ] 28
9. Antena........... 30
10. Przeciwwaga......! ! 33
11. Podział prądu i napięcia w rozwartym obwodzie drgań . v.
12. Obwód Braun a . . . '...... 3g
.13. Pojęcie sprzężenia .... " 40
14. Zastosowanie drgań nie gasnącycii . . ' 42
15. Falotelefonja..... 46
16. Zastosowanie digań słabo" tłumionych ! ' 48 Maszyna o wysokiej częstotliwości syst. Goldschmidta..... 60
18. Ujawniacze fal ...... 55
19. Porączenia w stacji odbiorczej . . ' 77
20. Lampki katodowe....... 81
Część II.
a) Stacja nadawcza......... 86
1. Akumulatory i Induktor....... 90
2. Klucz.............. 91
,î. Pojemność stała (butelki lejdejskie) . . 95
4. Iskiernik grzechotkowy....... 98
5. Iskiernik ze wzbudzaniem bodźczem . . 100
6. Samołndukcja zmienna (Warjometr) . . 103
7. Cewka przedłużająca........ 107
x. Amperomierz........... 109
'). Kołowrotek antenowy ........ 111
10. Antena............. 113
11. Przeciwwaga . ,......... 115
12. Nastrojenie stacii nadawczej..... 116
b) Stacja odbiorcza....... . 120
1. Kondensator zmienny........ 123
2. Cewka sprzężająca......... 125
3. Cewka detektora.......... 127
4. Kondensator telefoniczny ....... 129
5 Przełącznik i wtyczki . ....... 130
6. Detektor stykowy......... 132
7. Nastrajanie stacji odbiorczej..... 134
8. Przełącznik antenowy........ 135
9. Antena ramowa....., . ... 140
10. Aparat wahadłowy współbrzmiący . ! . 140
11. Alfabet Morse'a.......... 141
Część III.
Zastosowanie lampek katodowych trójelektrodowych.
1. Trójelektrodowa lampka katodowa jako ujawniacz............ 143
2. Lampka katodowa trójelektrodowa jako wzmacniacz drgań......... 148
i. Lampka katodowa trójelektrodowa jako
wytworzak drgań uiegasnących , . . . 155





PRZEDMOWA.

W literaturze polskiej brak dzieł z zakresu radjotelegrafji mimo, że dział ten rozwija się w ostatnich czasach wprost bajecznie. Każda książka w tym zakresie napisana, staje się po miesiącu już przestarzałą wskutek ogromnego postępu i szybkiego tempa badań i ulepszeń.
W Ameryce, dzięki udoskonaleniu aparatów, można już z własnego mieszkania wysłuchiwać wszelkich koncertów i mów zapomocą małych aparacików radjotelefonicznych. Nam jeszcze daleko do takiego postępu — nawet instytucje rządowe nie posiadają jeszcze dostatecznej ilości aparatów, chociażby do regulowania czasu.
Chcąc zaznajomić ogół młodzieży co do teorji i urządzeń, podjąłem się opracowania tej książeczki. Niema ona bynajmniej pretensji do wyczerpującego traktowania przedmiotu — celem jej jest umożliwienie zasad i danie wskazówek do samodzelnych doświadczeń i budowania sobie aparatów. Najnowszy dział, a mianowicie stacje lampkowe są trak-
towane najszczuplej, gdyż amator niema możności sporządzenia sobie takich lampek. Dlatego też ograniczyłem się do umieszczenia tylko paru ustępów umożliwiających zrozumienie działania i budowy tychże.
Podczas opracowania tego dziełka korzystałem, oprócz dzieł obcych z książki ś. p. inż. Machcewicza: Radjotelegrafja i ra-djotelefonja, oraz z artykułów dr. inż. T. Malarskiego p. t. Zarys rozwoju radjotelegrafji, ogłaszanych w czasopiśmie „Przyroda i Technika".
Kończąc, poczuwam się do miłego obowiązku podziękowania JWPanu pułkownikowi Tadeuszowi Jaworowi, szefowi wydziału Wojsk. Łączności Min. Spraw Wojsk, za łaskawe pozwolenie korzystania z bibljoteki wydziału, JWPanu Romanowi Rudniewskie-mu, dyr. Polskiego Tow. Radiotechnicznego za udzielenie fotografji i rysunków oraz JWPanu Antoniemu Ładusanowi za poprawienie i uzupełnienie tego dziełka.

Słanisiaw Szydelski, kapitan.




WSTĘP.

Pod słowem telegraf ja, rozumiemy przesyłanie sygnałów na odległość w ten sposób, by myśl wyrażona w miejscu nadania zapo-mocą widocznych znaków mogła być zrozumiana w miejscu odbioru bez przesyłania listu czy też pisma.
Właściwością Lego sposobu przenoszenia myśli jest szybkość, z jaką depesze wysyłać możemy. Przy dalszych odległościach wchodzi obecnie pod uwagę prawie wyłącznie te-legrafja elektryczna tak zapomocą drutu, jak i bez tegoż; mamy jednak także z najdawniejszych czasów sposoby używane jeszcze do dzisiaj, dlatego, ponieważ obok ogromnej prostoty dają one nam także duże gwarancje pewności. Spotykamy np. w kolejnictwie urządzenie w którem zapomocą linewek drucianych dajemy znaki, pociągając je odpowiednio. Jeszcze częstsze w użyciu są znaki
akustyczne (głosowe) i optyczne (świetlne). Znaki akustyczne używane są stale w żegludze, gdyż działają one prawie że niezależnie od pory dnia i pogody. Najważniejszym ich niedomaganiem jest to, że działają tylko na niewielkie odległości. Przy dalszych odległościach używa się znaków świetlnych. Istnieją obecnie aparaty zwane heliografami (z greckiego h e 1 i o ś = słońce; graph - pisać), zapomocą których porozumiewać się można w promieniu do 30 kim. Zasadą ich jest wy-syidnie snopu promieni w pewnym określonym kierunku. Przyrządy takie używane są także w armji.
Do wytwarzania snopu promieni używamy albo światła słonecznego skierowywanego zapomocą odpowiednich luster, lub też sztucznego źródła światła. Także zapomocą światła dużych reflektorów można dawać znaki na dalsze odległości. Wszystkie te jednak sygnały świetlne stają się nie do użycia przy najmniejszej mgle, która powoduje zmniejszenie promienia działania i to w znacznym bardzo stopniu. Pozostaje nam więc jako jedyny sposób niezależny od pogody i odległości telegrafja elektryczna.
W telegrafji elektrycznej musimy rozróżnić dwa sposoby, a mianowicie jeden zapomocą drutu i drugi bez tegoż. Telegrafja po drucie rozwija się już długo i osiągnęła taki stopień doskonałości, że nie dużo da się tu
już ulepszyć. Dla tego rodzaju telegrafji nie gra dziś już prawie żadnej roli ani pogoda ani oddalenie, a szybkość telegrafowania to jest ilość znaków przekazanych na minutę jest bardzo wysoka. Sposób ten nie pozostawiałby dużo do życzenia gdyby nie to, iż warunkiem porozumiewania jest połączenie drutem pomiędzy obydwoma stacjami. Pomijając już to, że takie połączenia drutem dają sposobność do częstych uszkodzeń linji z powodu zerwania drutów, musimy wziąść pod uwagę koszta połączone z przeprowadzeniem tego rodzaju przewodów, które muszą być z bronzu, dalej stawiania słupów, utrzymania linji w dobrym stanie, napraw i t. p. Połączenia zamorskie przy których musimy kłaść kabel na dnie morza kosztują miljardy złotych marek.
W pewnych wypadkach niemożliwem jest utrzymanie połączenia zapomocą drutu np. przy oddawaniu depesz z okrętów znajdujących się na morzu, lub też do tychże okrętów. To samo jest z pociągami w ruchu, płatowca-mi i t. p. W takich wypadkach pozostaje nam przy większych odległościach tylko telegrafja bez drutu zwana telegrafja iskrową lub też radjotelegrafją.
Celem niniejszej książeczki jest zapoznanie Czytelnika z istotą tejże oraz sposobem zbudowania sobie stacji nadawczej i odbiór-czej własnemi środkami,
Z następujących ustępów poznają Czytelnicy, iż nazwa telegrafja iskrowa jest mylną, gdyż przenosimy znaki zapomocą wytwarzania fal a nie iskier, które są tu tylko pośrednim środkiem.



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.