RACE: The WTCC Game to wyjątkowo realistyczna symulacja, za produkcję której odpowiedzialne jest znane i cenione przez graczy szwedzkie studio developerskie SimBin Development Team. Firma ta w przeszłości opracowała serię GTR oraz równie udaną grę GT Legends. Omawiany produkt stanowi właściwie rozwinięcie pomysłów z poprzednich ścigałek. Mamy tu do czynienia z grą, w której szczególny nacisk położono na wysoki realizm rozgrywki. Podobnie jak w przypadku poprzednich produkcji, RACE może poszczycić się kilkoma lukratywnymi licencjami. Tym razem bierzemy udział w tytułowych wyścigach pojazdów turystycznych (World Touring Car Championship), nadzorowanych przez Międzynarodową Organizację Samochodową (FIA). Licencja obejmuje sezon 2006. Warto w tym miejscu dodać, iż opisywany tytuł powstał wyłącznie z myślą o posiadaczach komputerów osobistych.
Wspomniana wyżej licencja obejmuje wszystkie najważniejsze elementy, których miłośnicy tego typu sportów powinni oczekiwać. W grze zawarto wszystkich kierowców oraz sportowe teamy. W tytułowych zawodach bierze udział 27 prawdziwych zespołów. Gracz może zaś wybierać pomiędzy dziewięcioma pojazdami, reprezentującymi sześć znanych na całym świecie marek. A są to: Alfa Romeo (156 i 156 GTA), BMW (320SI E90 i 320I 346), Chevrolet (Lacetti), Seat (Toledo Cupra i Leon), Honda (Accord Euro R) oraz Peugeot (407). Poszczególne wozy w znaczący sposób różnią się między sobą osiągami i zachowaniem na trasie. Kolejne wyścigi rozgrywane są na prawdziwych i dokładnie odwzorowanych sportowych torach. Są to między takie obiekty jak Magny Cours (Francja), Monza (Włochy), czy Brands Hatch (Wielka Brytania).
Do dyspozycji gracza oddano kilka zróżnicowanych trybów zabawy. Są to między innymi: Open Practice (możliwość dowolnego zapoznawania się z dostępnymi trasami), Quick Race (szybki wyścig), Race Weekend (pełnoprawny start, składający się między innymi z treningów i kwalifikacji), Driver Duel (próba pobijania rekordów poszczególnych tras), Time Attack (wyścig z czasem) oraz Championship. W tym ostatnim przypadku mamy do czynienia z pełnoprawnymi mistrzostwami. Zawodnicy gromadzą tu punkty, które podliczane są do ogólnej klasyfikacji. Nie zabrakło też pełnoprawnego multiplayera, w którym do wyścigu może przystąpić nawet 26 graczy.
Model jazdy w dalszym ciągu prezentuje bardzo wysoki poziom wykonania. W przeciwieństwie jednak do poprzednich gier szwedzkiego producenta, w których uszkodzenia miały raczej symboliczny charakter, tym razem zadbano jednak o pełnoprawny model uszkodzeń. Przygotowano także realistyczne kokpity poszczególnych maszyn. Licznych usprawnień doczekała się także oprawa wizualna. Zadbano między innymi o lepiej odwzorowane efekty pogodowe. Gracz musi też niejednokrotnie korzystać z wycieraczek, gdyż deszcz w wyraźny sposób potrafi ograniczyć widoczność.