Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

RĘKOPIS KRÓLODWORSKI - ŚREDNIOWIECZNY, CZESKI

02-06-2012, 14:26
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 21 zł     
Użytkownik armoryka
numer aukcji: 2330562351
Miejscowość Sandomierz
Wyświetleń: 13   
Koniec: 17-05-2012 20:22:32

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2010
Kondycja: bez śladów używania
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Rękopis Królodworski - Rukopis královédvorský

NIEZWYKŁA, BARDZO INTERESUJĄCA KSIĄŻKA!
WZNOWIONA PO RAZ PIERWSZY PO 175 LATACH!!!
ZAWIERA ŚREDNIOWIECZNE TEKSTY CZESKIE

NIEZWYKLE ZAGADKOWE DZIEŁO!
WCIĄŻ TRWA SPÓR CZY TO ORYGINAŁ CZY XIX-WIECZNY FALSYFIKAT.
TAK, CZY INACZEJ JEST TO DZIEŁO, KTÓRE ODEGRAŁO WIELKĄ ROLĘ W BUDZENIU NARODOWEJ ŚWIADOMOŚCI NIE TYLKO CZECHÓW, ALE I INNYCH LUDÓW SŁOWIAŃSKICH:


Tytuł: Rękopis królodworski
BIBLIOTEKA TRADYCJI EUROPEJSKIEJ
Autor: nieznany
tłum. Lucjan Siemieński
Oprawa: Miękka
Format: 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron: 92
ISBN[zasłonięte]978-83173-77-8

Opis: Rękopis królodworski ujrzał światło dzienne blisko dwieście lat temu. Odkrył go dnia 16 września 1817 roku Václav Hanka (1[zasłonięte]791-18), czeski pisarz, językoznawca i wykładowca uniwersytecki. Twierdził on, iż na ten cenny zabytek przypadkowo natrafił w wieży kościoła św. Jana Chrzciciela w czeskim mieście Dvůrze Královém nad Łabą. Miasto owo legitymuje się bardzo starą metryką, a w średniowieczu miało duże znaczenie, dlatego odnalezienie właśnie tam, tak cennego zabytku średniowiecznego piśmiennictwa czeskiego, było wysoce prawdopodobne. Zabytek składa się 12 całych, zapisanych obustronnie kart pergaminowych i 4 kart pociętych na części. Wszystkie karty mają wymiar 12×7 lub 8 cm i od 31 do 33 linijek tekstu. Paski zaś mają po 2 cm szerokości. Barwa pergaminu jest żółtoszara, powierzchnia niektórych kart miejscami jest brudna, tekst zapisano pismem o kroju minuskuły, atramentem o żółtobrązowym kolorze, co wskazuje zarówno na to, iż w jego składzie znajdują się związki żelaza, jak i na to, że jego starzenie się jest bardzo zaawansowane. Obecnie manuskrypt przechowywany jest w dziale rękopisów i ksiąg rzadkich biblioteki Muzeum Narodowego w Pradze. Rękopis zawiera w sumie 14 utworów rzekomo pochodzących z XIII wieku, z czego 6 to pieśni epickie (Ludissa i Lubor, Czestmir, Zabój, Oldrzych, Benesz Harmanów, Jarosław), dwie pieśni liryczno-epickie (Jeleń oraz Zbychoń) wreszcie 6 pieśni lirycznych (Wianek, Jagody, Róża, Zazulka, Opuszczona, Skowronek).