Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

RÓWNI WŚRÓD RÓWNYCH Julian Radziewicz

28-01-2012, 8:38
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 10 zł     
Użytkownik pajarzy
numer aukcji: 2028161241
Miejscowość Rogoźno
Wyświetleń: 6   
Koniec: 29-01-2012 12:41:48

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 1985
Język: polski
Forma: poradnik
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Wszystkie moje aukcje | Komentarze | Strona "O mnie" | Zadaj pytanie | Dodaj do ulubionych

Antykwariat akapit zaprasza!

 

                   Kto czyta książki, żyje podwójnie

                                                                                                       Umberto Eco



Kontakt

[zasłonięte]@gmail.com

tel.:      500 [zasłonięte] 913



Płatności
Numer konta otrzymają Państwo w mailu potwierdzającym zakup.
W tytule przelewu proszę wpisać jedynie swój NICK z Allegro.


Wysyłka
Wszystkie pozycje są solidnie pakowane w ochronne koperty bąbelkowe, co zapobiega zniszczeniom podczas transportu.
Wszystkie przesyłki wysyłam w ciągu 48h od wpłynięcia zapłaty na konto.






 

 

TYTUŁ: Równi wśród równych czyli o samorządzie uczniowskim
AUTOR: Julian Radziewicz
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia Warszawa
ROK WYDANIA:        
1985
ILOŚĆ STRON: 189
OPRAWA: Twarda
STAN OGÓLNY:
Dobry
INFORMACJE DODATKOWE:

Przetarta i zabrudzona oprawa, lekko pożółkłe strony, pieczęcie biblioteczne, drobne zabrudzenia

 



Oferta specjalna!

Przy zakupach na kwotę 150 zł pokrywam koszty wysyłki krajowej

(po przedpłacie na konto)




Pamiętaj, że dokonanie zakupu na mojej aukcji jest równoznaczne z akceptacją zasad opisanych na stronie O mnie.

 

Copyrights by pajarzy © - wszystkie prawa zastrzeżone - kopiowanie szablonu, opisu, zdjęć i innych elementów aukcji zabronione!

Zycie Natsume Sōsekiego (właściwie Kinnosuke Natsume, 1[zasłonięte]867-19), jednego z najwybitniejszych pisarzy Japonii dwudziestowiecznej, pokrywa się niemal dokładnie z erą Meiji (1[zasłonięte]868-19), okresem kształtowania się Japonii nowożytnej. Urodzony w Tokio, ukończył studia anglistyczne na tokijskim Uniwersytecie Cesarskim, po czym pracował kilka lat jako nauczyciel, a następnie w 1900 r. wyjechał na dalsze studia do Anglii jako stypendysta państwowy. Po powrocie do Japonii w 1903 r. został wykładowcą literatury angielskiej na swym macierzystym uniwersytecie, obejmując katedrę po Lafcadio Hearnie - znanym pisarzu amerykańskim, który, urzeczony kulturą japońską, kraj ten uznał za swoją drugą ojczyznę. Równocześnie Sōseki zajmował się twórczością literacką, początkowo jako poeta, a później jako eseista i powieściopisarz. W 1907 r. zrezygnował z kariery naukowej i poświęcił się całkowicie literaturze.

Sławę przyniosła mu powieść satyryczna "Wagahai-wa neko-de aru" (1[zasłonięte]905-19, "Jestem kotem"), w której ocenił krytycznie współczesną sobie inteligencję japońską. Utwór ten cechuje ironiczny humor, posuwający się aż do parodii i groteski, celny i dowcipny krytycyzm. Po kilku dalszych powieściach utrzymanych w zbliżonej tonacji: "Botchan" (1906, "Panicz"), "Kusamakura" (1906, "Wędrówki"), "Gubijinsō" (1907, "Mak polny"), twórczość Sōsekiego zmienia swój charakter, nabiera coraz silniejszych pesymistycznych akcentów. Słabną momenty rodzajowe, zmniejsza się ilość intelektualnych rozważań, a na plan pierwszy wysuwa się analiza psychologiczna. Bohaterem dalszych utworów pozostaje nadal inteligencja japońska, egotyczna i indywidualistyczna, szukająca dla siebie miejsca we współczesnym świecie, który ulega coraz większym i głębszym przeobrażeniom. Wpływy kultury europejskiej, zderzające się z tradycyjną japońską obyczajowością, moralnością, kulturą - powodują niejednokrotnie konflikty, poczucie coraz większego zagubienia i osamotnienia. To właśnie staje się głównym tematem wszystkich dalszych powieści Sōsekiego: "Sanshirō" (1908), "Sorekara" (1909, Następnie), "Mon" (1910, Wrota), "Higansugi-made" (1912, Nim minie zrównanie dnia z nocą), "Kōjin" (1[zasłonięte]912-19, Przechodzień). Bohaterowie, wyobcowani, zagubieni duchowo i osamotnieni, nie znajdują zrozumienia nawet u swych najbliższych, poszukują właściwej drogi, usiłują nawiązać kontakt z innymi ludźmi - ale na próżno. Pogłębia się ich samotność, dręczą bolesne konflikty moralne, świadomość niedorastania do postawionych sobie ideałów, niemożność zrealizowania wytyczonych celów; wreszcie nadchodzi rezygnacja - albo rozpacz.

Taką właśnie drogę odbywa bohater jednego z najdojrzalszych dzieł pisarza, "Sedna rzeczy" (1[zasłonięte]914-19, Kokoro), obok ostatniej, nie dokończonej powieści "Mei'an" (Światło i mrok), uznanego za jego czołowe osiągnięcie. Sensei wyzwolenie z dręczących go konfliktów moralnych i nieustannego poczucia samotności znajduje dopiero w śmierci.

Natsume Sōseki, reprezentujący "zachodni" kierunek w literaturze japońskiej, dzięki walorom swej prozy - subtelnej analizie psychologicznej, mistrzowskiej prostocie formy i języka, umiejętności przedstawienia duchowych problemów współczesności - znalazł się w grupie najznakomitszych pisarzy swego kraju. Wyostrzona świadomość moralna, jaką wyposaża swoich bohaterów, ich dążność do urzeczywistnienia ideału etycznego, stająca się niekiedy źródłem ich klęski, pozwala także nadać mu miano pisarza-moralisty.