Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

RÓD PORAJÓW W MAŁOPOLSCE W ŚREDNIOWIECZU

19-01-2012, 15:27
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 35 zł     
Użytkownik stara-szuflada
numer aukcji: 2037877633
Miejscowość jarocin
Wyświetleń: 5   
Koniec: 14-01-2012 21:00:23

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2009
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha













Witaj na aukcji Starej Szuflady



RÓD PORAJÓW W MAŁOPOLSCE W ŚREDNIOWIECZU
Autor: Bronisław Nowak
Wydawnictwo: Avalon
Ilość stron: 651
Książka jest nowa, nieużywana
Stan bardzo dobry minus


Ród Porajów był jednym z największych i genealogicznie najrozleglejszych w średniowiecznej Polsce. Z czasem wchłonął grupę rodzin o podobnych znakach heraldycznych, a także drobnorycerskich, włodyczych, a nawet mieszczańskich. W czasach nowożytnych herbem Poraj (biała róża w czerwonym polu) legitymowało się ponad 350 rodzin, z czego około 120 miało rodowód średniowieczny. Poszczególne linie i gałęzie podejmowały wspólnie działania majątkowe, razem występowały w sądach i organizowały się wokół najbardziej wpływowego przedstawiciela rodu. Porajowie zajmowali wysokie stanowiska w Polsce, zarówno świeckie, jak i na polu służby Bogu. Na przełomie XIV i XV w. ród wydał kilku znajomych rycerzy, ale i grono awanturników. Rodzina Porajów z Kurozwęk w XV wieku należała do elity politycznej Polski.
Rozprawa, wypełniając lukę w polskim piśmiennictwie w badaniach nas społecznością Polski średniowiecznej, mówi także o średniowiecznych początkach wielu popularnych obecnie rodzin (np. Jakubowscy, Zakrzowscy, Wilczkowie, Górscy, Jasieńscy, Kozłowscy, Lipińscy, Lisowscy).