Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Różeniec górski 40 nasion

24-10-2014, 18:53
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 5 zł      Najwyzsza cena licytacji: zł      Aktualna cena: 5 zł     
Użytkownik jan_szydlo
numer aukcji: 4688424560
Miejscowość Handzlówka
Kupiono sztuk: 2    Licytowało: 2    Wyświetleń: 37   
Koniec: 24-10-2014 18:43:44
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha





Różeniec górski (Rhodiola rosea)


Sprzedający

Strona "o mnie"
Inne moje aukcje
Moje Komentarze



Kontakt

Zadaj pytanie sprzedającemu

Telefon: 693 [zasłonięte] 256



Regulamin aukcji

Nasiona wysyłka 1-3 dni robocze, sadzonki zakupione w danym tygodniu wysyłane są poniedziałek-wtorek następnego tygodnia.



Rachunek bankowy

mBank 95 1140 [zasłonięte] 2[zasłonięte]0040002 [zasłonięte] 453181

 

 

Różeniec górski, zwany także jako Sedum Rosea, to sinozielona bylina należąca do rodziny gruboszowatych. Jest to roślina arktyczno-polarna i występuje na terenach Euroazji i Ameryki Północnej, w poszyciu polarnej tajgi i wysokich gór. W warunkach krajowych należy do roślin chronionych i występuje jako pojedyncze stanowiska, głównie w Sudetach, Bieszczadach i Tatrach. Jedną z nazw ludowych tej rośliny to „złoty korzeń”. Nazwa ta pochodzi od koloru jej kłączy o charakterystycznym złotym kolorze i miłym różanym zapachu.

         g

 

Z bardzo grubego kłącza wczesną wiosna wyrastają grube nie rzadko nawet o średnicy 6 mm wzniesione sinozielone pędy pokryte ząbkowanymi liśćmi. Liście u nasady łodygi są jajowate, a każde następne piętro posiada liście coraz węższe i dłuższe. Końcówki liści szczególnie tych górnych bywają wzniesione.

       g

hh

Różenca możemy rozmnażać przez nasiona i sadzonki zielne, a nawet poprzez ukorzenianie pojedynczych liści, co jednak ze względu na choroby grzybowe nie jest łatwe. Rozmnażanie z nasion jest trudne, nasiona są stosunkowo małe i nie wszystkie dobrze wykształcone, kiełkują w małym procencie. Nasiona możemy wysiać wprost do gruntu, jednak dla uzyskania lepszych wschodów nasiona podajemy min. 30 dniowej stratyfikacji w mokrym piasku temp. 0-2 st.C

                                             g

             b

nn

Nasiona nie są roznoszone przez wiatr, więc samosiew występuje tylko w obrębie rośliny matecznej, chyba że opadną na zbocze wtedy woda je wypłucze i przeniesie dalej. Ta cecha powoduje ze różeniec jest roślina bardzo terytorialna, i z tego powodu wyjątkowo rzadką. Takie „zamknięte” stanowiska spowodowały że na przestrzeni tysiącleci wpływ lokalnych warunków spowodował zróżnicowanie i powstanie wielu podgatunków i odmian. Sam posiadam kila z czego jedna rodem z Novosibiirska, jest zupełnie inny i  zdecydowanie dwupienna. Jest o wiele mniejsza, pędy ma cieńsze i widać na niej odciśnięte piętno srogiego klimatu. Jak już wspomniano różeniec to bylina, tak więc początkowo z małej siewki czy sadzonki po kilku latach jej kłącze osiąga dość pokaźną wagę i rozmiary.
Miarą wielkości kłącza jest ilość pędów jakie jest w stanie corocznie wytworzyć. Młode rośliny to kilka-kilkanaście pędów i nie zawsze wszystkie zakwitają. Rekordowy okaz pochodzący z Ałtaju jaki odnotowali botanicy posiadał aż 275 pędów i wagę kłącza 3,69kg.

Kłącze różeńca z uprawy szybko rośnie i rekompensuje tym samym niższą zawartość substancji czynnych jakie takie kłącze posiada, w stosunku do tego pozyskiwanego z naturalnego stanowiska. Nie ma to jednak większego znaczenia, gdyż w większości dostępnego surowca zielarskiego pochodzi właśnie z uprawy.
Surowce zielarskim jest kłącze z korzeniami, które po przełamaniu mają biały kolor, miły różany zapach i cierpki „ściągajacy” smak. Kłącza wykopujemy jesienią, a do wykorzystania na nalewki i wyciągi nadają się tylko te z roślin 5-6 letnich i starszych. Do wykonania nalewek i wyciągów najlepiej nadają się świeże kłącza, jednak możemy je także suszyć i przechowywać

 

Przedmiotem aukcji jest 40 nasion zbiór 2014,nasiona to nadwyżki z mojego ogrodu