Regulamin aukcji |
Nasiona wysyłka 1-3 dni robocze, sadzonki zakupione w danym tygodniu wysyłane są poniedziałek-wtorek następnego tygodnia.
|
Rachunek bankowy |
mBank 95 1140 [zasłonięte] 2[zasłonięte]0040002 [zasłonięte] 453181
|
|
Różeniec górski, zwany także jako Sedum Rosea, to sinozielona bylina należąca do rodziny gruboszowatych. Jest to roślina arktyczno-polarna i występuje na terenach Euroazji i Ameryki Północnej, w poszyciu polarnej tajgi i wysokich gór. W warunkach krajowych należy do roślin chronionych i występuje jako pojedyncze stanowiska, głównie w Sudetach, Bieszczadach i Tatrach. Jedną z nazw ludowych tej rośliny to „złoty korzeń”. Nazwa ta pochodzi od koloru jej kłączy o charakterystycznym złotym kolorze i miłym różanym zapachu.
g
Z bardzo grubego kłącza wczesną wiosna wyrastają grube nie rzadko nawet o średnicy 6 mm wzniesione sinozielone pędy pokryte ząbkowanymi liśćmi. Liście u nasady łodygi są jajowate, a każde następne piętro posiada liście coraz węższe i dłuższe. Końcówki liści szczególnie tych górnych bywają wzniesione.
g
hh
Różenca możemy rozmnażać przez nasiona i sadzonki zielne, a nawet poprzez ukorzenianie pojedynczych liści, co jednak ze względu na choroby grzybowe nie jest łatwe. Rozmnażanie z nasion jest trudne, nasiona są stosunkowo małe i nie wszystkie dobrze wykształcone, kiełkują w małym procencie. Nasiona możemy wysiać wprost do gruntu, jednak dla uzyskania lepszych wschodów nasiona podajemy min. 30 dniowej stratyfikacji w mokrym piasku temp. 0-2 st.C
g
b
nn
Nasiona nie są roznoszone przez wiatr, więc samosiew występuje tylko w obrębie rośliny matecznej, chyba że opadną na zbocze wtedy woda je wypłucze i przeniesie dalej. Ta cecha powoduje ze różeniec jest roślina bardzo terytorialna, i z tego powodu wyjątkowo rzadką. Takie „zamknięte” stanowiska spowodowały że na przestrzeni tysiącleci wpływ lokalnych warunków spowodował zróżnicowanie i powstanie wielu podgatunków i odmian. Sam posiadam kila z czego jedna rodem z Novosibiirska, jest zupełnie inny i zdecydowanie dwupienna. Jest o wiele mniejsza, pędy ma cieńsze i widać na niej odciśnięte piętno srogiego klimatu. Jak już wspomniano różeniec to bylina, tak więc początkowo z małej siewki czy sadzonki po kilku latach jej kłącze osiąga dość pokaźną wagę i rozmiary. Miarą wielkości kłącza jest ilość pędów jakie jest w stanie corocznie wytworzyć. Młode rośliny to kilka-kilkanaście pędów i nie zawsze wszystkie zakwitają. Rekordowy okaz pochodzący z Ałtaju jaki odnotowali botanicy posiadał aż 275 pędów i wagę kłącza 3,69kg. Kłącze różeńca z uprawy szybko rośnie i rekompensuje tym samym niższą zawartość substancji czynnych jakie takie kłącze posiada, w stosunku do tego pozyskiwanego z naturalnego stanowiska. Nie ma to jednak większego znaczenia, gdyż w większości dostępnego surowca zielarskiego pochodzi właśnie z uprawy. Surowce zielarskim jest kłącze z korzeniami, które po przełamaniu mają biały kolor, miły różany zapach i cierpki „ściągajacy” smak. Kłącza wykopujemy jesienią, a do wykorzystania na nalewki i wyciągi nadają się tylko te z roślin 5-6 letnich i starszych. Do wykonania nalewek i wyciągów najlepiej nadają się świeże kłącza, jednak możemy je także suszyć i przechowywać
Przedmiotem aukcji jest 40 nasion zbiór 2014,nasiona to nadwyżki z mojego ogrodu
|