Wydawnictwo: Galaktyka Oprawa: twarda Stron: 240 Wymiary: 210x290
Układ mięśniowy jest często pomijany jako możliwa przyczyna wielu dolegliwości, zwłaszcza narządów ruchu. Tymczasem mięśnie i występujące w nich punkty spustowe niejednokrotnie współodpowiadają za powstawanie i przewlekły charakter dolegliwości bólowych i zaburzeń wegetatywnych. Każdy terapeuta manualny - niezależnie od tego, czy jest fizjoterapeutą, chiropraktykiem, osteopatą czy terapeutą Integracji Strukturalnej metodą dr Rolf - bada i leczy narząd ruchu. Dlatego autorzy zadali sobie trud porównania wielu modeli łańcuchów mięśniowych i teorii osteopatycznych i doszli do wniosku, że wszystkie te modele opisują te same zjawiska, tylko z różnych perspektyw. W niniejszej książce zaprezentowali również różne koncepcje funkcjonowania łańcuchów mięśniowych oraz skuteczne metody terapii struktur mięśniowo-powięziowych i punktów spustowych. Liczne rysunki i fotografie ułatwią Czytelnikowi dokładną lokalizację punktów spustowych i przynależnych okolic, w których występują objawy bólowe. Punkty spustowe i łańcuchy mięśniowo-powięziowe to książka niezwykle przydatna w codziennej praktyce każdego terapeuty manualnego.
Wydawnictwo: AZ Oprawa: twarda Stron: 306 Wymiary: 173x241
W ciągu dwudziestu lat pracy w szkole medycznej często zmuszony byłem do korzystania z wydawnictw fachowych, w tym atlasów anatomicznych. Większość z nich to wspaniałe, wielotomowe, profesjonalnie przygotowane opracowania, jednak - ze względu na mnogość szczegółów mało czytelne. Druga grupa wydawnictw to kilkudziesięciostronicowe omówienia z niewielką ilością ilustracji.
Brakowało mi na rynku wydawniczym opracowań pośrednich, odpowiednio dostosowanych do potrzeb szkolnictwa medycznego. Część zawartych w nim rycin powstała na podstawie opisów zaczerpniętych z książek anatomicznych, część łączy w sobie elementy kilku ilustracji, jeszcze inne ukazują struktury z nowej perspektywy.
W niektórych przypadkach wzorowałem sie na ilustracjach już publikowanych. Pięć lat pracy, konsultacje ze specjalistami, uważne wysłuchiwanie opinii wielu nauczycieli anatomii doprowadziło w końcu do powstania tego opracowania. Czy mój zamiar się powiódł, czy udało się zapełnić istniejącą na rynku wydawniczym lukę - ocenią sami użytkownicy. Pragnę gorąco podziekować wszystkim, którzy pomogli mi w realizacji przedsięwzięcia, a przede wszystkim pani prof. dr hab. med. Janinie Sokołowskiej-Pituchowej.` (ze wstępu - Adam Zborowski) Omówione działy:
- komórki, - tkanki, - powłoka wspólna, - metameria, - kości, stawy i więzadła, - mięśnie, - trzewa, - układ naczyniowy, - gruczoły dokrewne, - układ nerwowy, - narządy zmysłów.