|
|
Podobnie jak we wcześniejszych modelach tego producenta, nie ma wątpliwości co do tego, w jaki sposób korzystać z jednostki podstawowej – duży, czerwony przycisk aż prosi się o to, by go nacisnąć. I biec...
Budowa
RS800 składa się z trzech modułów, służących do stosowania w czasie biegu oraz z oprogramowania, które po zainstalowaniu na dysku komputera pozwala na przesyłanie danych o treningu oraz ich późniejszą analizę. Podstawa to oczywiście stoper, któremu towarzyszą: pasek zakładany na klatkę piersiową i służący do pomiaru tętna oraz moduł GPS, który w tym przypadku przeznaczony jest do noszenia na ramieniu. GPS ma regulowaną szerokość uchwytu, który wykonany jest z solidnej gumy mocowanej na rzepy.
Wygląd i cechy użytkowe
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, RS800 to niemal rewolucja estetyczna w zestawieniu z tym, co jeszcze niedawno oferował POLAR swoim użytkownikom. Przede wszystkim zwraca na siebie uwagę nowoczesne, metalizowane wykończenie modelu, dzięki któremu nabiera on bardzo solidnego i trwałego wyglądu. Gumowy pasek jest bardzo dobrze dopasowany swym kształtem do kształtu nadgarstka, przez co noszenie POLARA nawet poza treningiem nie wywołuje żadnych nieprzyjemnych sensacji (co zdarza się w przypadku innych pulsometrów). Zwraca też uwagę rozmiar – nie za mały (bo funkcjonalność!), ale i nie za duży (dzięki czemu zegarek po prostu nie przeszkadza). Za tak zwaną ergonomię należy się RS800 niemal maksymalna ocena.
Trochę gorzej prezentuje się w tym kontekście moduł GPS, który jest dość spory, raczej toporny i w dodatku swoje waży. Tu trzeba otwarcie powiedzieć, że w dobie dominacji Forerunnera 305 osobny GPS, noszony na ramieniu wydaje się jednak pewnym przeżytkiem. Lecz przy dłuższych wyprawach bieganie z GPS-em na ramieniu nie jest fizycznie uciążliwe.
Funkcje
RS800 to oczywiście duża (ale bez przesady) ilość funkcji. W zestawieniu ze wspomnianym wcześniej Forerunnerem ich ilość prezentuje się co prawda skromnie, za to nie mamy żadnych wątpliwości, że mamy do czynienia ze sprzętem biegowym!
Pierwszy kontakt z tym urządzeniem to oczywiście konieczność ustawienia parametrów, które umożliwiają późniejsze automatyczne przeliczanie tempa i czasu biegu na zakresy, ilość spalanych kalorii i tak dalej. Trzeba przyznać, że – poza drobnymi wyjątkami – do wprowadzenia odpowiednich danych nie jest potrzebna instrukcja obsługi (choć producent dostarcza ją w języku polskim – brawo!). To ważne, bo tak zwana użytkowość funkcjonalna to zawsze ważny element oceny produktu. W tym przypadku nasza ocena wypadła bardzo pozytywnie.
Jak to zwykle bywa w przypadku pulsometrów z GPS-em rozpoczęcie użytkowania zestawu uzależnione jest od tego, jak szybko moduł „złapie” sygnał. W przypadku POLARA czas reakcji jest szybki i w zasadzie ani razu urządzenie nie kazało czekać na siebie dłużej niż 2-3 minuty (i to mimo zachmurzenia).
Kiedy już GPS znajdzie sygnał (co zostanie nam zasygnalizowane zapaleniem się zielonej diody na module) i będziemy mogli ruszyć przed siebie, na wyświetlaczu możemy ustawić jedną z kilku dostępnych funkcji prezentacji bieżących danych. W zależności od tego, czy zależy nam bardziej na monitorowaniu tętna, kontroli szybkości, sprawdzaniu dystansu czy może wysokości n.p.m. – nasz treningowy partner w locie zareaguje na nasze zapotrzebowanie. Na monitorze równocześnie pojawiają się trzy odczyty, przy czym ich układ i ekspozycja zależy od tego, na czym zależy nam najbardziej. Co ważne, zmiany wyglądu ekranu można dokonywać, nie przerywając treningu.
Bodaj najbardziej funkcjonalną opcją jest możliwość takiego ustawienia wyświetlacza, aby pokazywał on aktualną wartość tętna w granicach strefy. Na ekranie pokazuje się wtedy zakres strefy oraz aktualna wartość tętna i jej położenie względem granic. Takie rozwiązanie w olbrzymim stopniu ułatwia bieżące dostosowywanie prędkości do oczekiwanych parametrów treningu.
Oprogramowanie
POLAROWI towarzyszy dedykowany program Polar ProTrainer, który po wgraniu na dysk twardy umożliwia magazynowanie wszelkich danych treningowych oraz ich późniejszą analizę. Mimo początkowych kłopotów ze znalezieniem sposobu przesyłania danych do komputera przy pomocy łącza IrDA (co zapewne było wywołane brakiem wyraźnego napisu TU NACIŚNIJ, ŻEBY PRZESŁAĆ DANE DO KOMPUTERA, IDIOTO!) bez wahania można stwierdzić, że program PPT zapewnia dostęp do takich danych, które rzeczywiście są przydatne. Nie zarzuca nas masą niepotrzebnego śmiecia, ale gwarantuje możliwość przeanalizowania każdego treningu dosłownie minuta po minucie, oczywiście z opcją odczytu aktualnej szybkości, wysokości, tętna, intensywności, itd. Oczywiście istnieje możliwość ręcznego uzupełniania danych. W skrócie – Polar ProTrainer to bardzo przyjemny w obsłudze i przydatny dzienniczek treningowy, który spełnia wszelkie potrzeby nawet zaawansowanego biegacza. Możliwe jest też dzielenie go z innymi użytkownikami, co umożliwia dodatkowe analizy porównawcze.
Funkcje treningowe:
-trening interwałowy (HR,dystans, prędkość, kadencja
- międzyczasy - 99
- OwnOptimizer™ - optymalizacja treningu
-ustawienie czasu uśredniania zapisu
-odliczanie dni do wydarzenia
-planowanie treningów z oprogramowaniem Polar ProTrainer 5™
-łączenie plików ćwiczeń
-wyznaczanie trasy przy pomocy sensora GPS G3 i komputera
-zużycie energii (Kcal/h)
Funkcje prędkości i dystans:
-pomiar prędkości i dystansu biegu
-automatyczny zapis międzyczasów
-podsumowanie prędkości i dystansu
-prędkość i dystans międzyczasów
-strefy na podstawie prędkości
-wysokościomierz (profil trasy i suma podbiegów)
-running Index - opcja
-kadencja biegu - opcja
-s3 stride sensor™ W.I.N.D.- sensor biegowy (opcja)
-G3 GPS sensor W.I.N.D. - sensor biegowy
-blokowanie prędkości
-dystans wycieczki
Funkcje zapisu:
-pomiar HR z dokładnością EKG (%/bpm)
-szacowanie HRmax
-sport zones / ZonePointer / ZoneLock
-średnie HR
-OwnZone® - indywidualna strefa wysiłku
-OwnCode® (2,4 gHz W.I.N.D.) - kodowana transmisja
-graficzny wskaźnik miejsca w strefie
-strefy na podstawie HR z alarmem
-OwnCal® - wskaźnik zużycia kalorii
-Polar Fitness Test™ z OwnIndexem
-podsumowanie tygodnia
-podsumowania
-pliki pamięci - 99
-zapis R-R
-odometer
Transmisja danych:
-oprogramowanie Polar ProTrainer 5™
-przesyłanie danych na stronę polarpersonaltrainer.com
-dwukierunkowa komunikacja poprzez port podczerwieni
-interfejs podczerwieni USB
-Typ nadajnika: WearLink®+ transmitter W.I.N.D.(wymienna bateria)
Inne:
-wodoszczelność - 50 m
-język menu - ENG, GER, FRA, SPA, ITA
-wskaźnik zużycia baterii
-alarm drzemki
-przypomnienie (wizualne / dźwiękowe)
-przypomnienie ćwiczenia (wizualne / dźwiękowe)
-data / dzień tygodnia
w zestawie:
- Polar RS800
- Polar USB 2.0-IRDA-Adapter;
- Polar Wearlink + nadajnik (+zapasowy pasek);
- Polar G3 GPS Sensor;
- Polar ProTrainer 5™;
Wszystkie czujniki w technologii transmisji cyfrowej WIND |
|
|
|
|
|