A. Marczewski, M. Maniakowski
Przewodnik "Ptasie Ostoje" -carta blanka, Otop
=========================
Choć czuję się nieco niezręcznie pisząc o książce, której jestem współautorem (razem z Michałem Maniakowskim), postanowiłem umieścić informację o fakcie ukazania się efektu naszej kilkumiesięcznej wspólnej pracy, która nie mogłaby dojść do skutku bez pomocy wielu aktywnych polskich ptasiarzy i ornitologów, z których część jest zapewne również użytkownikami wortalu birdwatching.pl. Książka pod patronatem OTOP ukazała się nakładem wydawnictwa Carta Blanca.
Okładka przewodnika (źródło: www.cartablanca.pl)
Wspólny wysiłek
Osoby, które miały w ręku poprzedni owoc naszej pracy - album "Ptasie ostoje" - w przewodniku znajdą trochę znajomych tekstów. Liczba opisanych ostoi znacznie się jednak zwiększyła i wynosi 79. Opisane miejsca zostały wybrane z grona Obszarów Specjalnej Ochrony Ptaków. Podczas selekcji staraliśmy się decydować na tereny z jednej strony bogate w ptaki, z drugiej zaś oferujące możliwie dogodny dojazd i poruszanie się w ich obrębie. Książka powstawała w dość krótkim czasie i oczywiście żaden z nas nie miał możliwości samodzielnego odwiedzenia każdej z opisywanych ostoi (a należałoby to pewnie zrobić kilka razy w roku, aby uchwycić sezonowe zjawiska w ptasim świecie). W tym miejscu ogromne słowa podziękowania i uznania należą się szerokiemu gronu osób, które wsparły nas swoją wiedzą i sprawiły, że książka w ogóle mogła powstać. Ich lista znajduje się na pierwszych stronach przewodnika.
Przewodnik dla początkujących i zaawansowanych
Poza opisem poszczególnych obszarów (krótkie omówienie zestawu możliwych do spotkania gatunku, skrócona charakterystyka ostoi, wskazanie najciekawszych rejonów, w które warto wybrać się z lornetką lub lunetą), ksiązka zawiera również liczący ok. 100 stron wstęp, gdzie zgromadzono szereg porad i wskazówek dla osób wybierających się na ornitologiczną wyprawę. Poruszono takie kwestie jak wybór odpowiedniego sprzętu optycznego, porady dotyczące fotografowanie ptaków (w tym miejscu chcę publicznie podziękować Pawłowi Wacławikowi i Darkowi Adamkiewiczowi, bez których pomocy prawdopobnie nie podołałbym temu zadaniu), praktyczne i moralne aspekty stymulacji głosowej i wiele innych (aczkolwiek pewnie i tak nie wszystkie).
Ksiązka ma format 123 x 197 mm i mieści się w dużej kieszeni, gdzie trochę miejsca zajmuje (liczy 432 strony). Dostępna jest jedynie wersja w miękkiej okładce. Wydawnictwo Carta Blanca umieściło na swojej stronie plik z przykładowymi stronami, aby każdy mógł się zapoznać z układem przewodnika. Plik można ściągnąć tutaj.
Antoni Marczewski
Stan dobry (otarta okładka).