WITAM PAŃSTWA
Na świecie żyje ponad 9000 gatunków ptaków i choć niemożliwe jest poznanie ich wszystkich, na pewno warto zwrócić uwagę na te występujące obok nas. W Polsce liczba gatunków przekracza 400, ale duża część z nich to ptaki rzadkie i zalatujące do naszego kraju sporadycznie. Każde wyjście w teren daje możliwość obserwowania wielu gatunków ptaków. Jednak, żeby nauczyć się je zauważać i rozpoznawać, trzeba poświęcić temu trochę czasu.
CZARNY PIOTRUŚ
Prosta gra karciana przeznaczona dla dzieci, w której uczestniczyć może od 2 do 5 graczy. Talia do gry zawiera 27 kart: 13 par z wizerunkami ptaków (para: samiec i samica) oraz "czarnego Piotrusia" (kruka), nie mającego pary.
Ptasi "Czarny Piotruś" ma wyrabiać spostrzegawczość, rozwijać skojarzenia, a także uczyć zachowań społecznych. W dzisiejszych czasach bardzo duży nacisk kładzie się na wzbudzenie w człowieku odpowiedzialności i wrażliwości absolutnej wobec przyrody (ożywionej jak i nieożywionej). Nauka dbania i troski o wszystko, co nas otacza, powinna zacząć się bardzo wcześnie. Jeśli dorosły człowiek ma szanować środowisko, w którym żyje, to pewne zasady musi poznawać od najmłodszych lat, dlatego przyroda powinna towarzyszyć każdemu człowiekowi od samego początku jego edukacji.
Seria kart "Ptaki w Polsce"
ma na celu wzbudzić w nas wrażliwość na otaczającą przyrodę
Zasady gry
Rozdawane są wszystkie karty kolejno wszystkim graczom. Bez znaczenia jest fakt, że nie wszyscy otrzymają tę samą liczbę kart. Można też poprzestać na rozdaniu tylko po cztery lub pięć. Zależy to od wieku graczy, im młodsze dzieci, tym trudniej im przeanalizować większy wachlarz kart.
Z otrzymanych kart należy wyjąć i odłożyć na bok wszystkie otrzymane pary. Odkładane pary można pokazać innym graczom w celu sprawdzenia, czy gracz nie pomylił się w doborze pary, co młodszym dzieciom może się przydarzyć. Następnie dochodzi do fazy drugiej: każdy gracz kolejno, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, dobiera sobie po jednej karcie: jeśli na początku nie rozdano wszystkich, to dobiera się z nierozdanej kupki, jeśli tej już nie ma – to dobiera się kolejno – na chybił trafił – karty od gracza siedzącego po prawej stronie, wyciągając je z trzymanego przez niego wachlarza kart.
Gracz nie widzi, jaką kartę wyciąga. Jeśli dobrana karta pasuje do pary z inną posiadaną – całą parę, tak jak w poprzedniej fazie, gracz odkłada na bok. Czynności te wykonują kolejno wszyscy gracze aż do skutku: jeśli gracz mający w ręce tylko jedną kartę wyciągając od sąsiada natrafi na uzupełnienie swojej do pary – odkłada ją i zostaje bez żadnej karty, podobnie jak ten, od którego sąsiad ma wylosować kartę, a trzyma w ręce tylko jedną. Gracze, którzy pozbyli się kart – wychodzą z rozgrywki: ten z nich, który pierwszy się pozbędzie wszystkich kart – wygrywa. Ostatni zawsze pozostaje ten, który po pozbyciu się przez wszystkich graczy wszystkich par zostaje z "Piotrusiem" w ręce. Ten właśnie przegrywa.
Wspaniałej zabawy!
PAMIĘTAJ, ŻE CZAS DLA NAJBLIŻSZYCH NIE JEST
CZASEM STRACONYM
Seria kart jest rekomendowana przez stronę społecznościową
Ptaki w Polsce - Gwarancja dobrej zabawy