Organiczna młoda pszenica w proszku
Certyfikat Organiczny UK5
Specyfikacja produktu: oczko 270. Idealna do przygotowania soku.
Nie możesz doczekać się aż młoda roślina dorośnie i będziesz mógł wycisnąć z niej sok? Cóż, nie jesteśmy zaskoczeni. Czekającemu czas się dłuży! W tej sytuacji sproszkowana młoda pszenica to dobry wybór. W zasadzie istnieją dwa rodzaje tego proszku: grubo mielony i drobniej mielony. Woda w czajniku, któremu się bacznie przyglądamy zdaje się gotować w nieskończoność! Określenie grubości zmielenia tego proszku to „oczko”. Drobno mielonego proszku, zazwyczaj o oczku 250, używa się do przygotowywania soku/napojów. Grubo mielony proszek jest wykorzystywany do produkcji kapsułek lub pigułek i zazwyczaj jest oznaczony jako 130.
Pierwszym krokiem produkcji pszenicy w proszku jest dokładna selekcja młodych liści, które nie mogą długo leżeć. Cały proces produkcyjny zostanie zakończony w ciągu 20-30 minut od zbioru. Najpierw są myte. Następnie suszy się je. Istnieją różne metody suszenia, ale zdecydowanie nie suszy się ich w wysokiej temperaturze, gdyż to powoduje zniszczenie zawartości odżywczej. Młode liście są liofilizowane. Jak zatem zamienia się je na proszek? Czy używa się do tego celu młynka? Z pewnością NIE! Proces przetworzenia suszonych liści w proszek jest procesem niezwykle delikatnym. Liofilizowane liście najpierw umieszcza się w niskiej temperaturze (np. 0°C±5°C), następnie owiewa prądem powietrza i łamie/mieli na bardzo drobny proszek. Obecnie wielu producentów używa japońskich maszyn i technologi przy produkcji takiego proszku. Ta technologia produkcji pozwala na maksymalne zachowanie wartości odżywczych. Faktycznie, jedna łyżka stołowa tego proszku to odpowiednik sałatki z zielonych warzyw liściastych.
Dla porównania, łatwiej przechowywać suszone liście pszenicy w proszku niż sok. Proszek z suszonej pszenicy ma długą przydatność do spożycia (np. do dwóch lat). Może być pakowany w butelki i w torebki. Nie wolno jednak pozostawiać proszku w miejscu mocno nasłonecznionym. Po wzięciu porcji z torby lub butelki należy je zamknąć, aby do środka nie dostała się wilgoć. Poza tym nie należy używać gorącej wody ( np. powyżej 40ºC), ponieważ gorąca woda zniszczy znaczącą ilość składników odżywczych.
Zazwyczaj zaleca się spożywanie sproszkowanej pszenicy do śniadania. Należy wziąć 1-2 łyżeczki do herbaty proszku z torby lub butelki, następnie wsypać je do zimnej lub letniej wody i zamieszać. Spodziewasz się smaku podobnego do smaku soku jabłkowego/ pomarańczowego/ ananasowego? Nie smakuje tak, gdyż ma niską zawartość cukru. Możesz więc mieszać proszek z sokiem owocowym, miodem, mlekiem lub innymi produktami, według Twoich indywidualnych upodobań, a niemal nie wyczujesz, że został tam dodany. Smacznego!
|