Przedmiotem aukcji jest parownik kwasu szczawiowego do zwalczania waroa destructor. Jestem pierwszym producentem w Polsce. Dziękuje pszczelarzom, którzy mi zaufali, za napływające do mnie informacje o skuteczności urządzenia. Proszę uważać na podróby, gdyż wymiary urządzenia i parametry grzałki żarowej są nieprzypadkowe- wynikają ze żmudnych obliczeń i doświadczeń
Instrukcja obsługi sublimatora kwasu szczawiowego
Przed przystąpieniem do użytkowania sublimatora proszę zapoznać się z poniższą instrukcją
Sublimator służy do zwalczania warroa destructor w rodzinach pszczelich za pomocą dihydratu kw. szczawiowego- (COOH)2·2H2O.
Osypywanie pasożytów po zabiegu, następuje po dwóch dniach i przez kolejne 14 dni. Warto w tym okresie mieć wkładki dennicowe w celu sprawdzenia skuteczności zabiegu.
Sublimator, który Państwo otrzymaliście jest gotowy do użycia, tzn. wystarczy go podłączyć do źródła zasilania, jakim jest akumulator min. 45 Ah lub prostownik o natężeniu prądu do 20A. Urządzenie nie posiada wyłącznika czasowego, jego wyłączenie polega na ściągnięciu ‘krokodylków’ z zacisków akumulatora. Bezwzględnie trzeba zwracać uwagę, aby parownik nie był podłączony do źródła zasilania dłużej niż 2-3 minuty, gdyż ulegnie uszkodzeniu element grzejny.
Urządzenie składa się z miseczki, podstawy, grzałki żarowej, rączki, przewodów wraz z ‘krokodylkami’.
1.Rozruch urządzenia- próba
Na każdą rodzinę pszczela stosuje się od 1-3 gram kwasu (wg. informacji z Pszczelarstwa luty 2006).
Wraz z urządzeniem dostarczona jest miarka która mieści 4 gramy kwasu ( 4 gramy kwasu = ok 4 ml wody). Należy nią odmierzyć odpowiednią ilość kwasu.
Kładziemy urządzenie na zewnątrz budynku np. na kawałku deski lub płytkach. Przygotowujemy źródło zasilania. Do miseczki nasypujemy kwas za pomoca miarki. Podłączamy zasilanie i równocześnie załączamy stoper. Urządzenie się nagrzewa i następuje odparowywanie kwasu. Gdy kwas prawie całkiem odparuje, odłączamy zasilanie i zatrzymujemy stoper. Czas, jaki pokazał nam stoper jest to czas odparowania kwasu w ulu, po którym odłączamy zasilanie. Powinien on wynosić do 2 minut.
Opisane tu postępowanie jest jednorazowe potrzebne do sprawdzenia realnych parametrów urządzenia.
2. Zabieg leczniczy rodziny.
Przy zachowaniu wcześniej opisanych środków ostrożności podchodzimy do ula z urządzeniem i źródłem zasilania. Nasypujemy do miseczki urządzenia odpowiednią ilość kwasu za pomocą miarki. Wsuwamy sublimator przez wylot, po czym zatykamy szczelnie paskiem gąbki. Podłączamy urządzenie do zasilania i odmierzamy stoperem czas, jaki uzyskaliśmy w próbie (patrz punkt 1). Po upływie tego czasu odłączamy zasilanie (ściągamy krokodylki z zacisków). Urządzenie pozostaje w ulu przez minutę. Po tym czasie wyciągamy sublimator i szybko zatykamy z powrotem wylot gąbką na kolejne 15 minut.
Czynność tę powtarzamy przy każdej leczonej rodzinie.
UWAGI DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA
Urządzenie jest bezpieczne w użytkowaniu. Jest zasilane prądem bezpiecznym (10-14 V) .
W czasie gdy urządzenie podłączone jest do źródła zasilania i ok 5 minut po jego odłaczeniu nie dotykać miseczki gdyż nagrzewa się ona do ok 180 st C- grozi poparzeniem!
Przed przystąpieniem do zabiegów trzeba bezwzględnie zaopatrzyć się w środki podstawowej ochrony osobistej i używać ich w trakcie wykonywania zabiegów (okulary ochronne, rękawice gumowe ochronne, maska przeciwgazowa wg zaleceń producenta kwasu). Nie wdychać oparów, chronić oczy!
Kwas szczawiowy przy niewłaściwym stosowaniu jest szkodliwy dla zdrowia!
Stosować się do zaleceń producenta kwasu!
Dodano 2[zasłonięte]012-01 20:05Posiadam więcej sublimatorów- proszę dzwonić to wystawię