Prof. dr hab. Czesław S. Nosal jest psychologiem. Obecnie kieruje Zakładem Psychologii Zarządzania w Instytucie Organizacji i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad sto pięćdziesiąt artykułów i osiem książek dotyczących m.in. problematyki procesów umysłowych, wiedzy, zdolności i stylów poznawczych, twórczości oraz różnic między ludźmi w typach umy-słowości. Od ponad dwudziestu pięciu lat prowadzi dla studentów i menedżerów wykłady oraz seminaria z różnych dziedzin psychologii zarządzania. Do jego najbardziej znanych książek należą: Psychologia pracy - organizacja psychiki i działania człowieka; Mechanizmy funkcjonowania intelektu: zdolności, style poznawcze, przetwarzanie informacji; Psychologiczne modele umysłu; Diagnoza typów umysłu: rozwinięcie i zastosowanie teorii Junga; Umysł menedżera: problemy, decyzje, strategie.
Poszukiwanie ludzi na różne stanowiska organizacyjne ma doniosłe znaczenie w wielu dziedzinach działalności, lecz rodzi wiele problemów. Minął już czas, gdy; rozwiązywanie części z nich ułatwiały systemy edukacyjne, przygotowujące poszukiwanych specjalistów. Obecnie coraz większego znaczenia nabierają kryteria psychologiczne, a wśród nich zdolności i kompetencje umysłowe, profil osobowości, typ temperamentu, styl myślenia i działania.
Prowadząc rozważania poświęcone doborowi kadr, Autor stara się łączyć psychologię umysłu, osobowości i temperamentu z wiedzą z zakresu zarządzania. Unika jednak kostycznych schematów i mrówczych wyliczeń, oferując Czytelnikowi przystępny wywód. Książka stanowi szczegółowe przedstawienie wiedzy o różnorodnych kryteriach doboru kadr. Ponieważ jednak wiedza o kryteriach wynikających z teorii i badań psychologicznych nie ma większej wartości, jeśli nie towarzyszą jej odpowiednie procedury diagnostyczne i reguły podejmowania decyzji, istotną część dzieła stanowi analiza procesu myślenia diagnostycznego oraz procedur integrowania informacji uzyskiwanych w jego toku.
Książka adresowana jest przede wszystkim do specjalistów, którzy w ramach przedsiębiorstw prowadzą politykę kadrową, a więc do psychologów, prawników i projektantów systemów zarządzania. Korzystać z niej mogą również studenci psychologii, zarządzania i marketingu, a także osoby poszukujące pracy, którym pozwoli się zorientować, jakie kryteria psychologiczne stosowane są w toku różnych procedur diagnostycznych. Z pewnością można ją też polecić Czytelnikom interesującym się współczesną psychologią temperamentu, umysłu i osobowości.