„Był taki człowiek, w którym moja ziemia ujrzała, że jest związana z niebem. Był taki człowiek, byli tacy ludzie … i ciągle tacy są” – te słowa Karola Wojtyły z poematu „Stanisław” mogą być mottem „Psałterza polskiego”, który został przygotowany w rocznicę śmierci Papieża.
Jan Paweł II przewędrował krainy Polski już w czasach młodości, a później, jako biskup, zwłaszcza podczas obchodów milenijnych w 1966 roku. Poznał wówczas najodleglejsze zakątki kraju z ich tradycjami, zasługami ich mieszkańców dla kultury, a także miał okazję zetknąć się z pięknem przyrody różnych regionów kraju - od Bałtyku po ziemię podkarpacką. Gdy pojawił się na polskich szlakach już jako następca św. Piotra „ przyszedł do swojego”. Pozostawił wszędzie ślad swej gorącej, pięknej poetycko modlitwy, papieskie błogosławieństwo i wspomnienia. Sprawdzają się na Janie Pawle II Jego własne słowa, że święci nie tylko rozsławiają miejsca, w których przebywają , ale także przybliżają je ku niebu. Bardzo zależało Ojcu Świętemu, aby ślady Jego obecności na polskiej ziemi przetrwały. Kiedyś podczas audiencji dla uczestników wspólnych wypraw, wiedząc o tym, że opracowywana jest Jego szczegółowa biografia, prosił aby” umieścić w niej wszystkie trasy, na których byłem, żebym tak był wrośnięty w polską ziemię”.
Nawiązując do tego życzenia Papieża – Polaka prezentujemy nagrania, które utrwalają ślady Jego obecności pośród nas „od Bałtyku po Tatr szczyty” i od pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny po ostatnią w 2002 roku, wzbogacone muzyką i śpiewem z różnych stron Polski. Są tu wybrane modlitwy za poszczególne krainy, wspomnienia z dawnych odwiedzin tych miejsc, wspomnienia z własnego życia. A wszystko to wypowiadane czasem w ogromnym wzruszeniu , bo „ta ziemia była Mu zawsze bardzo bliska”.
Dodatkowym walorem albumu jest próba przedstawienia jak Papież w swoich wypowiedziach prowadzi nas przez historię zbawienia od momentu stworzenia po Dzień Zesłania Ducha Świętego. Te wydarzenia ilustrują ryciny z Biblii Leopolity – najstarszego zachowanego w całości przekładu Pisma Świętego na język polski.