PS Audio PerfectWave DAC - przetwornik cyfrowo-analogowy
PerfectWave DAC na zawsze zmieni sposób myślenia o przetwornikach cyfrowo-analogowych. Urządzenie odbiera dane cyfrowe z różnych źródeł takich jak transport CD, odtwarzacz CD, komputer, internet i przetwarza dane cyfrowe na muzykalny i naturalny dźwięk analogowy. PerfectWave DAC jest pierwszym high-endowym urządzeniem, które w pełni radzi sobie z ograniczeniami tradycyjnych przetworników, zapewniając bezkompromisowe brzmienie z każdego dostępnego nośnika. Oznacza to, że bez względu na to, w jaki sposób cyfrowe dane są magazynowane, lub przesyłane, jakość dźwięku PerfectWave’a jest zawsze możliwie najlepsza. Dane mogą pochodzić z sieci, internetu, twardego dysku, czy płyty. Przetwornik współpracuje z każdym kompatybilnym źródłem sieciowym, takim jak dysk sieciowy, może również odtwarzać muzykę strumieniowo, prosto z internetu.
Oprócz wymienionych powyżej funkcji PWD jest również przedwzmacniaczem. Podłączony bezpośrednio do końcówki mocy steruje głośnością i pozwala na wybór źródła (ma 7 wejść). Jeśli ktoś nie jest zainteresowany odtwarzaniem płyt, wystarczy że podłączy go do sieci komputerowej i końcówki mocy. Całość będzie tworzyła high-endowy system audio.
Kolorowy ekran dotykowy
Na panelu przednim PerfectWave’a znajdują się jedynie dwa elementy: wyłącznik sieciowy oraz kolorowy wyświetlacz LCD. Za pomocą ekranu można sterować niewiarygodnie dużą ilością funkcji. Można na przykład wybrać jedno z siedmiu wejść cyfrowych i ustawić wartość upsamplingu oraz przyporządkować do tej wartości jeden z pięciu filtrów cyfrowych, który najlepiej do niej pasuje (ustawienie zostanie zapamiętane). Faza i głośność ustawiane są dotykowo, lub za pomocą pilota. Do każdego wejścia można przypisać własną niepowtarzalną nazwę. Wyświetlacz obsługuje też funkcje serwera muzycznego – można przeglądać swoją zdalną bibliotekę muzyczną, wybierać internetowe stacje radiowe, oglądać okładki albumów i przeglądać listy utworów oraz wykonywać wszystkie czynności, związane z ustawieniami internetowymi.
7 wejść cyfrowych
PWD wyposażony jest w 7 wejść cyfrowych, w tym dwa I2S w standardzie HDMI, optyczne Toslink, koaksjalne S/PDIF, zbalansowane AES/EBU, 24 bit 96 kHz USB oraz network Bridge (dostępne wkrótce). Najbardziej wyjątkowe są wejścia HDMI i network Bridge. Pozostałe wejścia cyfrowe są standardowymi typami wejść kompatybilnymi z każdym sprzętem i akcepyują sygnał cyfrowy o parametrach 32 bit 192 kHz. Wejścia HDMI nie służą do przesyłania danych HDMI, lecz – zgodnie z pomysłem PS Audio – danych I2S. I2S to natywny system zarządzania danymi wewnątrz każdego transportu, odtwarzacza CD i DAC-a. Składa się z trzech oddzielnych zegarów i pojedynczego strumienia danych audio. W typowej sytuacji, gdy w systemie znajduje się oddzielny transport i oddzielny DAC, wewnątrz transportu dane I2S są mieszane, tak aby można było je przesłać do DAC-a przez wejście zbalansowane, koaksjalne lub optyczne. Format wykorzystany do przesyłu tych danych nosi nazwę S/PDIF (Sony Phillips Digital Interface), a wyjście S/PDIF można znaleźć w każdym, nawet najtańszym odtwarzaczu CD i transporcie. Gdy sygnał S/PDIF zostanie dostarczony do DAC-a, musi ponownie zostać rozdzielony na składowe I2S i tu właśnie pojawia się problem. Proces rozkodowywania i późniejszego kodowania ogranicza jakość dźwięku systemów high-end. Przesyłanie danych I2S poprzez interfejs HDMI w elegancki sposób rozwiązuje ten problem a rezultaty brzmieniowe takiego rozwiązania zapierają dech w piersiach, zwłaszcza w dziedzinie otwartości i przejrzystości.
PWD posiada trzy wejścia I2S. Pierwsze z nich przeznaczone jest dla transportu PerfectWave (PWT), drugie dla produktów PS Audio wyprodukowanych w przyszłości, trzecie będzie miało wewnętrzne połączenie z opcjonalnym network Bridge.
PWD jest serwerem muzycznym
Prawdopodobnie najbardziej unikalną cechą PWD jest możliwość przekształcenia się w muzyczny serwer na pomocą opcjonalnego network Bridge. Gdy Bridge jest zainstalowany, DAC nie jest ograniczony do współpracy wyłącznie z komponentami jednego systemu. Zamiast tego ma dostęp do danych cyfrowych, które znajdują się w domu, lub gdziekolwiek na świecie. Mówiąc w skrócie – Bridge jest połączeniem PerfectWave’a z resztą świata. Stanowi pomost pomiędzy najstarszymi przetwornikami cyfrowo-analogowymi a cyfrowymi urządzeniami sieciowymi nowej ery.
Serwer muzyczny jest cyfrową biblioteką muzyczną, której cechą jest łatwy dostęp do zawartych w niej materiałów. Jest zautomatyzowaną wersją tradycyjnych czynności związanych z wyszukiwaniem płyty, wkładaniem jej do odtwarzacza, lub kładzeniem na talerzu gramofonu, wyboru utworu, itd. Serwer muzyczny wymaga czterech elementów – interfejsu użytkownika, miejsca do przechowywania muzyki, sposobu dostępu do tej muzyki i sposobu jej odtworzenia. PWD wyposażony jest fabrycznie w pierwsze i ostatnie ogniwo łańcucha, który należy uzupełnić o dwa środkowe elementy. Muzykę można przechowywać na wewnętrznym, bądź zewnętrznym dysku twardym. Dysk wewnętrzny może ograniczać brzmienie ze względu na potencjalne zakłócenia i problemy z dopasowaniem typu i rozmiaru do obudowy urządzenia. Zewnętrzny dysk zapewnia całkowicie cichą obsługę zdalną oraz absolutną wolność i elastyczność co do wyboru rodzaju, rozmiaru i pojemności dysku. Dysk zdalny jest najlepszym rozwiązaniem, bo pozwala na wybór setek opcji i zapewnia nieograniczoną możliwość poszerzania biblioteki w przyszłości. Kolekcja 2–3 tysięcy płyt CD zmieści się na 1–2 terabajtowym dysku bez najmniejszej utraty jakości. Dyski takie już teraz nie są drogie, a ich cena gwałtownie spada. Instalacja dysku w architekturze plug-and-play PS Audio jest bardzo łatwa. Wystarczy podłączyć dysk sieciowy do sieci domowej, skopiować na niego swoją muzykę i to wszystko. PWD odnajdzie dysk gdziekolwiek na świecie, a jego zawartością można dzielić się z przyjaciółmi.
Dostęp do zgromadzonej muzyki dzięki PS Bridge
Network Bridge składa się z trzech elementów: portalu komunikacyjnego, interpretera muzycznego formatu i soczewki cyfrowej.
Portal komunikacyjny pozwala na komunikację z urządzeniami w sieci lokalnej, lub zdalnej poprzez internet. Jeśli w domu znajdują się podłączone do sieci urządzenia przechowywania danych kompatybilne z DLNA, Bridge rozpoznaje je automatycznie i udostępnia. Można nimi zarządzać przez odpowiednią aplikację na iPoda/iPhone’a, lub za pomocą przedniego panelu. Bridge może również znaleźć i połączyć się z serwisami internetowymi takimi jak radio internetowe, czy inna biblioteka mediów. Po ustanowieniu ścieżki dostępu Bridge akceptuje prawie każdy format muzyczny, np. flac, mp3, aiff, wmf, wav, itp. i konwertuje go do postaci najlepszej dla DAC-a PerfectWave. Po konwersji dokonanej przez procesor Bridge’a surowe dane muzyczne przekazywane są do wewnętrznej soczewki cyfrowej.