Resident Evil 4 należy do gatunku gier, ogólnie traktowanych jako pozycje typu survival horror, w których naszym głównym zadaniem jest przetrwanie oraz wypełnienie zadań nakreślonych na początku zabawy.
Resident Evil 4 należy do gatunku gier, ogólnie traktowanych jako pozycje typu survival horror, w których naszym głównym zadaniem jest przetrwanie oraz wypełnienie zadań nakreślonych na początku zabawy. Opisywany tytuł jest częścią słynnej sagi Resident Evil, której poszczególni przedstawiciele zawitali pod strzechy posiadaczy wielu konsol, jak chociażby Sony Playstation, Nintendo 64, Sega Dreamcast, Sony Playstation 2 czy Nintendo GameCube. Resident Evil 4, podobnie jak i wcześniejsze wersje, powstał w biurach firmy Capcom, słynącej z wyśmienitych dwuwymiarowych bijatyk (np. Street Fighter Alpha 3) i równie wspaniałych przygodówek (seria Onimusha).
Resident Evil 4 umożliwia nam wcielenie się w nieustraszonego i pożądanego przez płeć piękną Leona S. Kennedy’ego, którego umiejętności (mocno jeszcze ograniczone) mogliśmy przetestować grając w Resident Evil 2. Ówcześnie początkujący policjant, teraz doświadczony agent do zadań specjalnych – taką właśnie metamorfozę przeszedł Leon przez kilka lat rozłąki z posiadaczami konsol. Tym razem naszym zadaniem jest oswobodzenie córki prezydenta z rąk nie do końca rozpoznanych sprawców, zamieszkujących pewną tajemniczą europejską wioskę. Podczas podróży spotykamy wielu przeciwników z wieśniakami zarażonymi nieznanym wirusem na czele. Prócz nich na naszej drodze napotykamy także licznych i niezwykle trudnych bossów, których rozmiary, bądź nietuzinkowe umiejętności, mogą zmrozić krew w naszych żyłach, nie wspominając już o niesamowitej walce na środku mętnego jeziora z potężnym wodnym stworem, próbującym połknąć bohatera gry za jednym podejściem. Wspaniale prezentują się świetnie zaprojektowane pomieszczenia, począwszy od zwykłych domków, a skończywszy na wielkich kościołach i jaskiniach.
W stosunku do poprzednich części serii RE system zabawy, zawarty w czwartej edycji, uległ wielkim zmianom. Zrezygnowano z dość statycznego prowadzenia akcji, a na jego miejsce wprowadzono niezwykle dynamiczny „silnik” pozwalający nam zarówno na niesamowicie zgrabne eliminowanie przeciwników, jak i na przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi lokacjami. Codziennością są akcje, w których eliminujemy kilku oprawców, wbijamy się do pustego domu przez oszklone okno, po czym barykadujemy drzwi i wydostajemy na dach, jedynie w celu dalszej eksterminacji kolejnej fali przeciwników. Capcom umiejętnie wplótł w RE 4 system zgranego z czasem wciskania przycisków na padzie, co objawia się wykonywaniem wielu skomplikowanych akcji, jak wyskok przez okno lub uskok przed nacierającym wrogiem (identyczny pomysł zastosowano w wielkim hicie na konsolę Sega Dreamcast – Shenmue). Autorzy nie zapomnieli jednakże o kilku zagadkach wykorzystujących pokłady szarych komórek, zamieszkujących nasze czaszki.
Oprawa graficzna i dźwiękowa stoi na bardzo wysokim poziomie, jednakże w stosunku do wersji na konsolę Nintendo GameCube obniżono nieco jej jakość, co wymusiła na twórcach słabsza architektura PS2. Niemniej liczne filmy przerywnikowe, a także inne elementy, ciągle robią wielkie wrażenie na graczach.