Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Przyszłość polonistyki. Koncepcje... [nowa]

16-05-2014, 2:31
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 65.51 zł     
Użytkownik ksieg-inter_pl
numer aukcji: 4157871880
Miejscowość Warszawa
Zostało sztuk: 3    Wyświetleń: 4   
Koniec: 16-05-2014 02:40:00

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Przedmiotem aukcji jest:

Przyszłość polonistyki. Koncepcje - rewizje - przemiany

red. Adam Dziadek, red. Filip Mazurkiewicz, red. Krzysztof Kłosiński

Dane:
  • ISBN:978-83-[zasłonięte]-2169-1
  • liczba stron: 508
  • okładka: twarda
  • wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
  • Rok wydania: 2013
  • Stan produktu: nowy, nieużywany



  • Opis książki:
    Praca zawiera opracowaną przez najwybitniejszych przedstawicieli środowisk z całej Polski diagnozę aktualnego stanu polonistyki, zarówno naukowej, jak i dydaktycznej, z próbą nakreślenia wizji jej przyszłości w odpowiedzi na wymagania czasu. Autorzy pytają o następujące problemy:
    - polonistyka w przestrzeni uniwersytetu: między misją a rynkiem,
    - ramy prawno-instytucjonalne studiów polonistycznych,
    - integracja polonistyki w obrębie nauk humanistycznych,
    - kierunki studiów polonistycznych,
    - integracja środowiska polonistycznego - rozwiązania praktyczne,
    - program polonistyki: kompetencja, formacja, specjalizacja,
    - historia i teoria literatury jako dwa typy integracji dyscyplinowej,
    - co robić z tekstami - analiza nurtów metodologicznych,
    - filologia narodowa a komparatystyka,
    - polonista na rynku, czyli sprawności polonisty,
    - kształcenie polonistyczne,
    - studia doktoranckie,
    - przyszłość polonistyki - przyszłość humanistyki.
    Wyraźnie zarysowuje się różnica metodologiczna, polegająca na różnym stopniu akceptacji najnowszych teorii badań literackich, którą można określić jako podział na tradycjonalistów i postępowców. Podział tych stanowisk dotyczy różnych obszarów: możliwości i warunków uprawiania historii literatury, akceptacji najnowszych teorii tekstu literackiego, różnego zakreślania granic interpretacji.
    Mamy też do czynienia z różnymi reakcjami na nowe regulacje dotyczące kształcenia uniwersyteckiego, od głębokiej afirmacji nowej ustawy o szkolnictwie wyższym wraz z tym wszystkim, co z niej praktycznie zarówno dla dydaktyki uniwersyteckiej, jak i dla badań naukowych wynika, aż po jej odrzucenie w najbardziej skrajnych wypadkach. Wreszcie, daje się zauważyć podział w zakresie możliwości poszerzania oferty edukacyjnej filologii polskiej, od tych opowiadających się za utrzymaniem, w mniej więcej niezmienionej formie, tradycyjnych przedmiotów kształcenia, aż po głęboką redefinicję kierunków polonistycznych, połączoną z rezygnacją z dużej części kompetencji oferowanych przez tradycyjną filologię i historię literatury, z jednoczesnym otwarciem dyscypliny na problematykę nowych mediów i nowych form ekspresji tekstowych, współczesną komparatystykę, pluralistyczne badania kulturoznawcze i antropologiczne, na różne formy kreatywności tekstowej, słowem - na wielorakie przekroczenie tradycyjnych granic dyscypliny.
    Adam Dziadek, profesor doktor habilitowany, badacz literatury (zajmuje się historią literatury XX wieku, teorią literatury i komparatystyką), tłumacz (prace Rolanda Barthesa, Jacquesa Derridy, Jean-Luca Nancy, Marca Auge, Andre Malraux, Clifforda Geertza). Autor książek Rytm i podmiot w liryce Jarosława Iwaszkiewicza i Aleksandra Wata (Katowice 1999), Obrazy i wiersze. Z Zagadnień interferencji sztuk w polskiej poezji współczesnej (Katowice 2004), Na marginesach lektury. Szkice teoretyczne (Katowice 2006), Obrazy i teksty. Interferencje i interpretacje (Katowice 2007). Ostatnio wydał w serii Biblioteka Narodowa Wybór wierszy Aleksandra Wata (Ossolineum, Wrocław 2008, BN I, nr 300). Swoje rozprawy ogłaszał w "Pamiętniku Literackim", "Tekstach Drugich" i "Przestrzeniach Teorii".
    Prof. Dziadek jest zastępcą dyrektora Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej UŚ, członkiem Komitetu Redakcyjnego "Pamiętnika Literackiego" oraz członkiem Komitetu Nauk o Literaturze PAN. [05.04.2013]
    Krzysztof Kłosiński, prof. zw. dr hab., jest badaczem literatury (zajmuje się historią literatury XIX i XX wieku oraz teorią literatury), tłumaczem (m.in. Barthesa i Derridy) i krytykiem literackim (w mediach). Napisał monografie poświęcone Romanowi Jaworskiemu i Elizie Orzeszkowej, tomy studiów o prozie i o poezji polskiej XX wieku, liczne studia poświęcone pytaniu: co to jest literatura?
    Prof. Kłosiński jest dyrektorem Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej UŚ, przewodniczącym Komitetu Nauk o Literaturze PAN. [05.04.2013]
    Książki:
    Poezja żalu. Wydawnictwo Naukowe "Śląsk", Katowice 2001
    W stronę inności. Rozbiory i debaty. Wydawnictwo UŚ, Katowice 2006
    Przekład:
    Jacques Derrida, Pismo i różnica, Przełożył [i przypisami opatrzył] Krzysztof Kłosiński. Warszawa 2004


    Przed zakupem zapoznaj się ze stroną o mnie

    Zobacz nasze pozostałe aukcje

    Dodaj nas do ulubionych sprzedawców

    Zapraszamy serdecznie.