PRZYSMAKI KUCHNI MYŚLIWSKIEJ
H. Dębski
Wydawnictwo: PWRiL, 1989
Oprawa: miękka
Stron: 286
Stan: bardzo dobry, praktycznie nieużywana
SPIS TREŚCI:
Od Autora
Wiadomości ogólne
Potrawy ze zwierzyny grubej
Potrawy z borsuka .
Potrawy z daniela .
Potrawy z dzika .
Potrawy z jelenia
Potrawy z królika .
Potrawy z łosia .
Potrawy z muflona .
Potrawy z niedźwiedzia
Potrawy z sarny .
Potrawy z zająca
Potrawy z żubra .
Potrawy z dzikiego ptactwa
Potrawy z bataliona .
Potrawy z bażanta .
Potrawy z bekasika .
Potrawy z cietrzewia .
Potrawy z czapli siwej
Potrawy z derkacza .
Potrawy z dubclla
Potrawy z dzikiej gęsi
Potrawy z głuszca
Potrawy z dzikiego gołębia
Potrawy z jarząbka
Potrawy z dzikiej kaczki
Potrawy z kszyka.
Potrawy z kuropatwy
Potrawy z kwiczoła.
Potrawy z łyski
Potrawy z paszkota.
Potrawy z przepiórki.
Potrawy ze słonki.
Potrawy i wyroby wędliniarskie z dziczyzny .
PRZEDMOWA:
„Przysmaki kuchni myśliwskiej" to druga polska książka kucharska 0 potrawach z dziczyzny. Pierwsza, „Kuchnia myśliwska", wydana została w Wilnie w roku 1845 przez Jana Szytlera, autora znakomitych książek kucharskich. Pomimo swej niewielkiej objętości stanowi ona bezcenny zbiór wiadomości o myśliwskiej sztuce kulinarnej.
Od tego czasu po dzień dzisiejszy nikt w naszym kraju nie zadał sobie trudu napisania książki kucharskiej na ten temat, nie licząc skromnej broszury o sposobach przyrządzania zwierzyny i dzikiego ptactwa, wydanej nakładem Towarzystwa Wydawniczego „Bluszcz", lub też nielicznych przepisów w książkach kucharskich czy w „Kalendarzach myśliwskich".
Książka, którą oddaję w Wasze ręce Drodzy Czytelnicy, jest podsumowaniem dorobku myśliwskiej polskiej sztuki kulinarnej z uwzględnieniem bardzo atrakcyjnych przepisów kulinarnych innych narodów. Dzięki różnorodności przepisów umożliwia przygotowanie potraw zarówno bardzo wykwintnych, jak i zupełnie prostych. Może budzić wątpliwość czy umieszczenie w książce potraw ze zwierząt chronionych jest uzasadnione. Moim zdaniem jednak potrawy z tych zwierząt nie powinny ulec zapomnieniu. Jeżeli przejawimy większą troskę o ochronę środowiska i jednocześnie rozpoczniemy hodowlę, możemy się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości potrawy ze zwierząt dziś objętych ochroną ponownie znajdą się na naszych stołach. Niektóre trudno dostępne składniki podane w przepisach można zastąpić innymi, które podpowie wyobraźnia. Występujący w wielu przepisach tłuszcz najczęściej oznacza smalec, ale oczywiście zamiast smalcu można użyć czasem oleju lub margaryny.