|
Przyrząd asekuracyjny CLICK-UP
Nie jest łatwo wymyślić przyrząd asekuracyjny, którego działanie polega na nowym rozwiązaniu. Firmie Climbing Technology udało się to zrobić z bardzo dobrym wynikiem! Firmy produkujące sprzęt wspinaczkowy oferują szereg modeli przyrządów asekuracyjnych. Różnią się one zasadą działania; od sprawdzonych, prostych przyrządów (kubek, płytka Sticht) po automatyczne (GriGri). Wszystkie one mają zalety i wady. Te ostatnie zanikają co prawda przy dostatecznym doświadczeniu asekurującego, ale nie każdy asekurujący jest doświadczony i uważny w każdym momencie. Dodatkowo występuje jeszcze pojęcie komfortu używania przyrządu asekuracyjnego...
Click-Up, opatentowany i wprowadzony do sprzedaży przez włoską firmę Climbing Technology, jest przyrządem przeznaczonym do wspinaczki sportowej (skałki, sztuczne ścianki) przy użyciu liny pojedynczej. Głównym założeniem pomysłu na Click-Up było wykluczenie większości wad czy niedogodności ww. przyrządów asekuracyjnych. Rezultatem pracy jest półautomatyczny przyrząd Click-Up. Podstawą działania jest to samo rozwiązanie co w każdym nieautomatycznym przyrządzie, czyli poprowadzenie liny pod odpowiednimi przegięciami tak, aby uzyskać wystarczające tarcie, umożliwiające wychwycenie lotu i opuszczanie partnera. Nowe rozwiązanie dotyczy momentu blokowania liny: w wyniku obciążenia liny przyrząd obraca się o 90° w stosunku do karabinka, blokując linę półdynamicznie. Zwolnienie liny następuje po przywróceniu przyrządu do pierwotnej pozycji (można to zrobić całą dłonią lub wystarczy nacisk kciuka) a opuszczanie jest wynikiem delikatnego (częściowego) odchylania przyrządu do pozycji „spoczynkowej”.
|
To nowe rozwiązanie pozwala, nawet osobie zupełnie początkującej, bezpiecznie asekurować partnera ze świadomością, iż w razie nieprzewidzianych okoliczności czy chwilowej dekoncentracji, przyrząd posiada możliwość samoczynnego zablokowania. Jest to zdecydowana przewaga nad przyrządami typu kubek czy działającymi na zasadzie kubka tj. Petzl Reverso / Verso czy Black Diamond ATC. Z drugiej strony zaś, w przeciwieństwie do przyrządów w pełni automatycznych (jak np. Petzl Gri Gri) Click-Up eliminuje ryzyko nabrania nawyku pełnej automatyzacji asekuracji lub przypadkowego przytrzymania dźwigni blokującej, a w konsekwencji przypadkowej „ucieczki” liny z przyrządu (szczególnie przy mniejszej średnicy liny). W przypadku Click-Up zwiększa się również dynamika asekuracji, a co za tym zmniejsza się ryzyko kontuzji przy sztywnym wyłapaniu lotu.
Producent przewidział również, iż osoba mało doświadczona, może popełnić błąd i "założyć" linę w odwrotny sposób niż w instrukcji. Pomimo tego, iż takie zastosowanie jest zabronione, przyrząd będzie wówczas działał jak zwykły kubek asekuracyjny. W przyrządzie umieszczono nawet odpowiednie wcięcia do zwiększenia tarcia liny podczas takiej "odwrotnej" asekruacji. Należy jednak pamiętać, iż nie jest to zastosowanie polecane, a ma na celu jedynie umożliwienie bezpiecznego i praktycznie bezstresowego wyjścia z sytuacji, na co nie pozwalają konkurencyjne przyrządy w pełni automatyczne.
Click-Up pracuje na dużym zakresie średnicy lin – od 9,0 do 10,5 mm co docenią szczególnie wspinacze preferujący średnicę poniżej 10,0 mm. Dodatkowym atutem jest jego waga – 109 g to tylko ok. 10% więcej niż klasyczny ekspres wspinaczkowy a mniej niż połowa popularnych przyrządów automatycznych.
Reasumując: Click-Up to przyrząd jest łatwy i intuicyjny w obsłudze, minimalizuje ryzyko popełnienia błędu przez osoby mniej doświadczone przy jednoczesnym komforcie użytkowania zarówno dla osób początkujących jak i doświadczonych.
Włoska, dynamicznie rozwijająca się firma, specjalizująca się w produkcji i światowej dystrybucji najdoskonalszego sprzętu asekuracyjnego, ratowniczego oraz wspinaczkowego. Polityka firmy opiera się na 3 głównych przesłankach: bezpieczeństwo, sprostanie oczekiwaniom klienta oraz ciągła praca nad nowymi rozwiązaniami technicznymi sprzętu. Produkty CLIMBING TECHNOLOGY wytwarzane są wyłącznie z najlepszych surowców a cały proces produkcyjny odbywa się w Europie pod ścisłym nadzorem jednostki notyfikowanej. Surowy system kontroli jakości to gwarancja, że wszystkie używane przez firmę stopy zgodne są z surowymi normami EN 754. Każdy element sprzętu asekuracyjnego PPE poddawany jest indywidualnym testom przeprowadzanym przez francuskie laboratorium testowe APAVE LYONNAISE. Po ich przejściu sprzęt otrzymuje certyfikat CE zgodny z najnowszymi standardami europejskimi. Standardy te oznaczają iż każdy dostarczany do testów element sprawdzany jest pod względem wytrzymałości dynamicznej, statycznej oraz odporności na korozję.
Zobacz nasze pozostałe aukcje:
|