Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Przez kultury i cywilizacje. Pamięci... [nowa]

24-01-2012, 5:03
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 37.70 zł     
Użytkownik ksieg-inter_pl
numer aukcji: 2002003548
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 8   
Koniec: 15-01-2012 14:17:14
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Przedmiotem aukcji jest:

Przez kultury i cywilizacje. Pamięci Profesora Andrzeja Flisa



Dane:
  • ISBN:978-83-[zasłonięte]-3154-4
  • okładka: miękka
  • wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • wymiary: 176 x 250 mm
  • Rok wydania: 2011
  • Stan produktu: nowy, nieużywany



  • Opis książki:
    W świecie XXI wieku, w którym znikają szybko dawne bariery geograficzne, a kontakty pomiędzy reprezentantami odmiennych cywilizacji są już codzienną rutyną, wiedza o innych cywilizacjach traci swój dawny ekskluzywny charakter poznawczy i staje się w coraz większym stopniu wartością praktyczną: warunkiem rozumienia partnerów interakcji, ich wzorów zachowań, ideałów i dążeń. Ale nie tylko. Wiedza o innych cywilizacjach jawi się dziś także jako nieodzowny instrument racjonalnej polityki międzynarodowej i ważny element stabilnego ładu globalnego, łagodzącego nieznane wcześniej konflikty interesów powstające w łonie nowego świata: "świata wielobiegunowego.
    Profesor Andrzej Flis, ze wstępu do publikacji
    Wartości Wschodu i wartości Zachodu. Spotkania cywilizacji
    Profesor Andrzej Flis, któremu dedykujemy niniejszy tom, szukał i dociekał. Nie godził się na życie w ciemności. Dziwił się, że innym ciemność nie przeszkadza. Splot różnych wydarzeń pchnął go ku karierze akademickiej. Rozpoczął ją od studiów socjologicznych, które ukończył w 1976 roku, przedstawiając pracę magisterską na temat wyjaśniania holistycznego i historycznego u Karola Marksa. W trzy lata później Andrzej Flis ukończył studia filozoficzne. Pod opieką profesora Zbigniewa Kuderowicza przygotował rozprawę magisterską poświęconąontologii Ludwika Wittgensteina, filozofia nigdy jednak nie stała się jego pasją. Wszelkie wyzwania znajdował natomiast na polu socjologii, z którą ostatecznie związał się na wiele lat. W 1983 roku na podstawie pracy Socjologiczne koncepcje człowieka przygotowanej pod kierunkiem profesora Piotra Sztompki został doktorem nauk humanistycznych. Rozprawę habilitacyjną przedstawił w 1991 roku. W 2002 roku uzyskał tytuł profesora i stanowisko profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zainteresowania badawcze Andrzeja Flisa dotyczyły bardzo szerokiego spektrum zagadnień - socjologii kultury, teorii cywilizacji, historii wczesnego chrześcijaństwa, historii cywilizacji europejskiej i przemian kulturowych zachodzących w jej łonie, a także specyfiki kultur Dalekiego Wschodu. Inną fascynacją Andrzeja Flisa była historia i rozwój chrześcijaństwa na Bliskim Wschodzie i w Egipcie. Równolegle z działalnością naukową i badawczą Profesor realizował się także jako nauczyciel akademicki. Jego wykładów słuchali studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Śląskiej i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, a z gościnnymi odczytami odwiedził wszystkie chyba kontynenty. Z jego inicjatywy w 1996 roku w ramach Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego powstała Pracownia Porównawczych Studiów Cywilizacji, która w cztery lata później została przekształcona w Zakład Porównawczych Studiów Cywilizacji, by ostatecznie w 2005 roku uzyskać pełną autonomię (w ramach Wydziału Filozoficznego UJ) już jako Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji. Ta właśnie jednostka stała się miejscem, w którym spotykali się autorzy tekstów zawartych w niniejszym tomie, to tutaj razem z Andrzejem Flisem spędzali długie godziny na dyskusjach i sporach, to tutaj - jak mawiał Profesor - pochylali się nad problemami świata.


    Zobacz nasze pozostałe aukcje

    Dodaj nas do ulubionych sprzedawców

    Zapraszamy serdecznie.