Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2014
str. 400, 150 x 205 mm, oprawa miękka ze skrzydełkami
cena katalogowa: 39,90 zł
Jądro ciemności, czarne serce Afryki, mroczny karnawał wolności... Rejon ten można opisać wielobarwnie. Unikalny, niebezpieczny, dziki, tajemniczy, o burzliwej i krwawej przeszłości, poza zgiełkiem amatorów safari, poza naiwnym myśleniem o kolorowych fotografiach z Afryką w tle. Teren właściwie niedostępny dla turystów. Dotrze tam tylko najodważniejszy.
Oto fascynująca podróż Wiesława Olszewskiego do samego niepokornego serca kontynentu. Do jego historii, kultury i natury. Przed nami legendarne jezioro Czad, Pigmeje z rejonu Monasao i Bayanga, park Dzanga-Sangha, majestatyczne leśne słonie, bagienne bestie, których legowiska są usłane kłami ofiar, gigantyczne goryle i ryba-potwór. Ale także makabryczność odwiedzanych miejsc: od leków przygotowywanych z dziecięcych zwłok, przez upiorne działania Jeana-Bedela Bokassy, aż po religijne pogromy, które pochłonęły tysiące mieszkańców.
I jak zawsze u Wiesława Olszewskiego: mistrzowska dygresyjność, niewymuszona erudycja, swada, ciekawostki ubarwione dowcipem i język oryginalnie łączący swojski dukt opowiadania z naukowym dyskursem. Czyli wszystko bez zadęcia, na serio i z przymrużeniem oka, ale bez taryfy ulgowej.
Wiesław Marian Olszewski (ur. 1956) – prof. zw. dr hab., historyk, pracownik naukowy Instytutu Wschodniego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, podróżnik i globtroter. Znawca dziejów i kultury obszarów pozaeuropejskich XVIII-XX wieku. Ceniony międzynarodowy znawca kultury materialnej Azji i Afryki. Przewodniczy Radzie Naukowej Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Autor ważnych i znanych publikacji naukowych oraz książek podróżniczych. Honorowany i nagradzany w Polsce i za granicą. Wielokrotnie kierował wyprawami badawczymi, m.in. „Szlakiem Marco Polo” do chińskiego Turkiestanu, a także do Indochin oraz w Cieśninę Torresa. Był uczestnikiem wielu programów naukowych realizowanych na terenach Azji, Australii, Europy i Afryki. Odwiedził 5 kontynentów i ponad 90 krajów. Jego wyjątkowe fotografie pojawiły się w poważnych wydawnictwach, w tym w słynnej encyklopedii Encyclopaedia Britannica. W 2006 roku był jednym z 16 Światowych Podróżników zaproszonych na Explorers Festival w Łodzi, gdzie otrzymał statuetkę Guest of Honour. Jego nieprzeciętna osobowość, charyzma, oryginalne poczucie humoru i pasjonujące opowieści sprawiły, że był wielokrotnie gościem popularnego programu Podróże z żartem w TVP2.
|