Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Przewodnik po Zadnieprzu, Krymie i Odessie Nowy!

19-01-2012, 20:46
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 30 zł     
Użytkownik FH-Ukasa
numer aukcji: 2017080651
Miejscowość @
Wyświetleń: 9   
Koniec: 23-01-2012 13:45:43
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha


Ilustrowany przewodnik po zabytkach na Zadnieprzu, Krymie i Odessie



"Ilustrowany przewodnik po zabytkach na Zadnieprzu, Krymie i Odessie" pióra Zbigniewa Hausera należy do rodziny kresowych przewodników wydawnictwa "burchard edition".

Dopełnia on też informacje zawarte w trzech tomach przewodników po Ukrainie. Traktuje on z Zadnieprzu czyli obszarze pokazanym przez Henryka Sienkiewicza w "Ogniem i mieczem". To właśnie mityczne państwo Jaremy Wiśniowieckiego należące do Rzeczypospolitej od pokoju w Dywilinie (1618) do Traktatu Grzymułtowskiego w 1686r. Hauser rozszerzył nieco jego granice pisząc w przewodniku także o tej części Zadnieprza, które do Rzeczpospolitej nigdy nie należało , a także o Krym. Zabieg ten jednak jest jak najbardziej uzasadniony. Ziemie te są przecież integralnie związane z dziejami Rzeczypospolitej . To z Krymu szły przecież tatarskie zagony pustoszące jej Kresy, a w Zaporożu stale tliła się kozacka ruchawka, przybierająca wielokrotnie postać powstań, wstrząsających posadami Rzeczypospolitej. Zabieg Hausera pozwala też zrozumieć współczesną historię Ukrainy. Po klęsce beresteckiej Kozacy z prawobrzeżnej polskiej części Ukrainy przenieśli swą uwagę na lewobrzeżna, tworząc tam pod protektoratem Rosji własne państwo. Założyli m.in. takie miasta jak Charków i Sumy. Tworzyli na miejscu dawnych polskich powiatów ośrodki kozackich pułków.

Prowadząc badania nad przewodnikiem Zbigniew Hauser odnalazł na Zadnieprzu wiele śladów polskości. W muzeum w Czernichowie odkrył np. informacje o kilkunastu miastach, które w I połowie XVII w. uzyskały prawo magdeburskie z rąk polskich królów z dynastii Wazów. Jednym z nich są Łubnie, uwiecznione przez Henryka Sienkiewicza w "Ogniem i mieczem". To one były stolicą zadnieprzańskich ziem Jeremiego Wiśniowieckiego. Nie ma w nich niestety żadnych śladów dawnej wspaniałości, kiedy to jeśli wierzyć Sienkiewiczowi, stanowiły rezydencję pańską, mogącą pod względem "wspaniałości równać się z wszystkimi siedzibami "królewiąt"." Każdy, kto zamknie oczy, potrafi sobie je wyobrazić.

Marek A. Koprowski

Zbigniew Hauser, Ilustrowany przewodnik po zabytkach na Zadnieprzu, Krymie i Odessie". Warszawa 2006, seria Kresy s.333.
Przewodnik po  Zadnieprzu, Krymie i Odessie Nowy!


Dodano 2[zasłonięte]010-12 20:05
Proszę wstrzymać się z płatnością do otrzymania e-maila od allegro o danych