KSIĄŻKA REKOMENDOWANA PRZEZ POLSKIE TOWARZYSTWO FIZJOTERAPII
Poradnik, jako jeden z nielicznych o tej problematyce wydrukowany w Polsce, jest skierowany do wszystkich, którzy zawodowo zajmują się fizykoterapią, a zatem zarówno do lekarzy jak i fizjoterapeutów, a także do studentów uczelni medycznych i niemedycznych. Jest cenną pozycją uzupełniającą wiedzę praktyczną i teoretyczną z tej dziedziny. Mam nadzieję, że poradnik będzie wyjątkowo użyteczny dla osób zajmujących się leczeniem i z pełną odpowiedzialnością mogę polecić go jako podstawowy podręcznik do ćwiczeń w ramach realizacji godzin dydaktycznych z fizykoterapii we wszystkich typach szkół kształcących fizjoterapeutów
prof. dr hab. n. med. Zbigniew Śliwiński
(...) Podręcznik ten w sposób nowoczesny przedstawia całokształt stosowanych zabiegów z zakresu terapii fizykalnej, z uwzględnieniem najnowszych metod terapeutycznych. Dodatkowo ważnym składnikiem tego podręcznika jest zamieszczanie w nim wybranych elementów terapii fizykalnej dla zwierząt, który wg. mojej wiedzy jest po raz pierwszy zamieszczony w tego typie wydawnictwie książkowym w Polsce (...)
prof. nadaw. dr hab.. n. med. J. Wiesław Kochański
Rehabilitacja weterynaryjna w ostatnich latach dołączyła w szybkim tempie do głównego nurtu opcji terapeutycznych stosowanych w medycynie weterynaryjnej. Podobnie jak w medycynie człowieka zabiegi rehabilitacyjne cieszą się coraz większą popularnością wśród pacjentów weterynaryjnych. Duża rzesza właścicieli zwierząt towarzyszących zaczyna postrzegać rehabilitację jako wspaniałą metodę, która może uśmierzyć ból, zwiększyć możliwości ruchowe a tym samym poprawić jakość życia ich czworonożnych przyjaciół. Z drugiej strony takie zainteresowanie wśród potencjalnych klientów wymusza na lekarzach weterynarii potrzebę poszerzania wiedzy oraz zdobywania doświadczeń w tym zakresie. Wyzwaniom tym wychodzi naprzeciw prezentowana pozycja książkowa. W rozdziałach poświęconym fizjoterapii zwierząt autorki lek. wet. Anna Kaniewska i lek. wet. Aneta Bocheńska w przystępny sposób przybliżają zasady zabiegów fizjoterapeutycznych. Jest to szczególnie ważne, ponieważ podstawę skutecznej rehabilitacji zwierząt stanowi dobrze opracowany program fizjoterapeutyczny.
Bogata ikonografia pomaga lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia. Aktualna treść, syntetyczne ujęcie zagadnień i wielość tematów sprawiają, że rozdziały poświęcone rehabilitacji zwierząt stanowią doskonałe kompendium praktycznej wiedzy klinicznej. Prezentowane opracowanie powinno zainteresować lekarzy weterynarii zajmujących się leczeniem psów i kotów a także studentów weterynarii, ze względu na jego dużą wartość merytoryczną.
Dr hab. n. wet. Andrzej Pomianowski , prof. nadzw.
Przewodnik metodyczny po wybranych zabiegach fizykalnych należy do grupy książek typu how le do it umożliwiających wprowadzenie w praktyce metod z danego przedziału dyscypliny medycznej, bogata szata graficzna, precyzyjne opisanie metodologii oraz najnowsze osiągnięcia użytkowania metod fizjoterapii - medycyny fizykalnej - rehabilitacji są mocną stroną Przewodnika. Do ważnych tematycznie nowych rozdziałów zaliczyć należy także informacje o krioterapii miejscowej i ogólnoustrojowej, ledoterapii oraz pileroterapii - leczeniu światłem spolaryzowanym. Autor Wstępu z zadowoleniem i satysfakcją ocenia drugie wydanie Przewodnika jako istotny postęp w praktycznym wykorzystaniu zabiegów fizykalnych w różnych specjalnościach medycznych.
Prof. zw. dr hab. n. med. dr h. c. Aleksander Sieroń
SPIS TREŚCI
Rozdział 1
Elektroterapia
Rozdział 2
Elektroterapia w medycynie weterynaryjnej
Rozdział 3
Zabiegi z zastosowaniem impulsowego pola elektromagnetycznego wielkiej częstotliwości
Rozdział 4
Terapia polem magnetycznym małej częstotliwości
Rozdział 5
Ultradźwięki
Rozdział 6
Pozaustrojowa terapia falami uderzeniowymi
Rozdział 7
Światłolecznictwo
Rozdział 8
Mechaniczny masaż uciskowy
Rozdział 9
Terapia hiperbaryczna
Rozdział 10
Krioterapia dla potrzeb fizjoterapii