Podręcznik zawiera elementarną wiedzę na temat pisania pracy licencjackiej i magisterskiej. Przedstawiono w nim opis całego procesu badawczego towarzyszącego badaniom podejmowanym w ramach pracy. Dodatkowo scharakteryzowano kryteria merytoryczne, formalne i techniczne oceny prac dyplomowych. Na końcu omówiono najważniejsze wymagania stawiane przy egzaminie końcowym.
W Przewodniku... wykorzystano wiedzę fachową dotyczącą metodologii badań naukowych w ekonomii, ogólnej i szczegółowej metodologii nauk. Dodatkowo każdy z rozdziałów zawiera przykłady zaczerpnięte z prac studentów i sugestie oraz pytania, które często pojawiają się na seminariach i konsultacjach.
Z recenzji prof. Tadeusza Stępnia:
Książka jest kompleksowym ujęciem procesu twórczego w zakresie prac dyplomowych, zaczynając od wyboru promotora, a kończąc na egzaminie dyplomowym. Autorka podaje wiele tematów prac oraz sposobów formułowania hipotez. Nie brakuje również analizy najczęściej popełnianych błędów, zarówno przy formułowaniu tematu pracy, przyjmowaniu założeń metodologicznych, jak i przy porządkowaniu elementów pracy. Student znajdzie w niej wiele cennych informacji, dowie się, o co pytać promotora, czym jest faza koncepcyjna pracy, jak przeprowadzić badania, jak podzielić pracę na rozdziały, co powinno znaleźć się we wstępie i w zakończeniu oraz jak tworzyć bibliografię i przypisy.(...)
Polecam książkę wszystkim studentom, którzy chcą dobrze wykorzystać czas i swoje możliwości podczas pisania pracy i przygotowania się do egzaminu. Niewątpliwie podręcznik rozwieje wiele wątpliwości, pomoże zrozumieć trudne pojęcia oraz uświadomi, jak ważne jest, by wiedzieć, co chce się pisać i dlaczego.