To pierwsza polska monografia, która w kompleksowy sposób przedstawia niewydolność serca.
To dzieło zbiorowe 85 wybitnych specjalistów o międzynarodowym autorytecie reprezentujących kardiologię, kardiochirurgię i nauki podstawowe.
O rozmachu wydania świadczy fakt, że na cztery części obejmujące podstawy teoretyczne, diagnostykę, leczenie farmakologiczne i niefarmakologiczne składają się aż 42 rozdziały. Obok tradycyjnych zagadnień typowych dla tego typu opracowań związanych z epidemiologią, patofizjologią, tradycyjną diagnostyką i leczeniem pojawiły się nowe, takie jak: rezonans magnetyczny, pozytonowa tomografia emisyjna, terapia komórkowa, elektroterapia, czy systemy opieki nad chorymi z niewydolnością serca, w tym opieka domowa z telemonitoringiem. Szczególnie dużo miejsca poświęcono zapobieganiu niewydolności serca.
W monografii przedstawiono wpływ współczesnych metod leczenia nie tylko na przeżywalność, ale również na jakość życia chorych z niewydolnością serca. Problem ten dotyczy zwłaszcza chorych ze schyłkową niewydolnością serca, których cierpienie porównywalne jest z cierpieniem pacjentów onkologicznych.
W książce znalazł się rozdział, rzadko spotykany w tego typu monografiach, poświęcony opiece paliatywnej.
Książka z pewnością zainteresuje nie tylko kardiologów, ale również lekarzy innych specjalności.