AudioQuest Forest OptiLink to przewód służący do przesyłania sygnału poprzez włókno optyczne Toslink.
Złącza Toslink są często stosowane m.in. w odbiornikach telewizji kablowej, telewizorach, subwooferach. Obecnie powszechnie stosowane jest złącze optyczne mini 3,5 mm, które można znaleźć np. w laptopach firmy Apple i urządzeniach przenośnych. Wszystkie kable AudioQuest z grupy OptiLink dostępne są z zakończeniami Toslink-Toslink oraz Toslink-optyczne mini 3,5 mm.
Konstrukcja przewodów optycznych AudioQuest Forest jest odpowiedzią na pytanie: „w jaki sposób włókno optyczne może zmieniać dźwięk”? Gdyby źródłem światła był laser „strzelający” w próżnię, całe światło pozostałoby proste i docierało do celu w jednym czasie. Ale nawet jeśli LED-owe źródło światła w systemie Toslink byłoby spójne, promień wchodzący do kabla z włóknem optycznym zostaje rozproszony przez niedoskonałości i zanieczyszczenia w samym włóknie. Efektem jest ograniczenie amplitudy, które okazuje się, że nie stanowi problemu. Nawet 50-proc. strata nie miałaby wpływu na jakość dźwięku.
Negatywnym efektem jest to, że rozproszone światło, podobnie jak piłka odbijająca się od bandy, pokonuje dłuższą drogę, przez co później dociera do celu. Opóźnienie części sygnału może ograniczyć lub uniemożliwić właściwe odkodowanie sygnału. Problem z dekodowaniem w pierwszej kolejności pojawia się przy wysokich częstotliwościach (poza zakresem słyszalnym), a ograniczone pasmo jest mierzalnym dowodem tego, że światło zostało rozproszone przez włókno. Kolejnym istotnym źródłem rozproszenia jest system Toslink. Włókno ma stosunkowo dużą średnicę wynoszącą 1 mm, duże jest także LED-owe źródło światła, które wysyła promienie do włókna pod wieloma różnymi kątami. Z tego powodu, nawet gdyby włókno było idealne, pojawiłoby się opóźnienie sygnału.
Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest zastosowanie setek maleńkich włókien w jednej 1-mm wiązce. Każde włókno ogranicza kąt, pod jakim źródło światła może dostać się do niego, dzięki czemu znacznie zmniejsza się dyspersja, a tym samym różnice w opóźnieniu. Przez taki przewód przedostaje się mniejsza ilość światła, ale to, które trafia do przewodu, opuszcza go w niemal identycznym czasie.