Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

PRZESTĘPSTWA I WYKROCZENIA SKARBOWE

16-12-2014, 17:34
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 40 zł     
Użytkownik bazar-wiedzy
numer aukcji: 4806263973
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 1   
Koniec: 16-12-2014 17:19:25

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2000
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Polecamy książki dla fachowców w najtańszych cenach na Allegro

Pamiętaj zawsze możesz do nas zadzwonić
533 [zasłonięte] 038
/ w dni powszednie od 10 do 17 / lub napisać
[zasłonięte]@ksiegarnia-fachowa.pl

 

 

 

PRZESTĘPSTWA I WYKROCZENIA SKARBOWE

KOMENTARZ, ORZECZNICTWO SĄDOWE USTAWY I ROZPORZĄDZENIA WYKONAWCZE

 

TOMASZ STĘPIEŃ, KRZYSZTOF STĘPIEŃ


 TNOIK , 377 STRON
 

 

Książka ta jest czwartą z kolei pracą, którą autorzy poświęcili, podobnie jak poprzednie, problematyce prawa karnego skarbowego.

Wszystkie prace zbiegły się z wejściem w życie w dniu 17 października 1999 roku Kodeksu karnego skarbowego. Poprzednie trzy książki nosiły tytuły: "Kodeks karny skarbowy z komentarzem", "Przestępstwa skarbowe w świetle orzecznictwa", "Przestępstwa i wykroczenia akcyzowe".

Ten poprzedni komentarz do Kodeksu karnego skarbowego był zwięzłym opracowaniem, sygnalizującym najistotniejsze zmiany w prawie karnym skarbowym na tle wcześniej obowiązującej ustawy karnej skarbowej z 1971 roku, wielokrotnie nowelizowanej, w tym obszernie ustawą z dnia 3 lipca 1998 roku, a mimo to niedostosowanej do nowych kodyfikacji karnych oraz radykalnych zmian w obowiązującym prawie finansowym.

W pracy poświęconej przestępstwom skarbowym w świetle orzecznictwa sądowego dokonano krótkiej analizy tego orzecznictwa, pochodzącego z okresu obowiązywania poprzedniej ustawy karnej skarbowej (brak było orzecznictwa na gruncie nowego Kks), które nadal pozostaje aktualne, mimo gruntownej zmiany stanu prawnego.

W książce natomiast poświęconej przestępstwom i wykroczeniom akcyzowym skomentowano już w sposób bardziej szczegółowy przepisy karne, dotyczące tego rodzaju czynów zabronionych.

Praca niniejsza stanowi komentarz do części szczególnej Kodeksu karnego skarbowego, wzbogacony o syntetyczną analizę orzecznictwa sądowego. Takie określenie ram komentarza nie jest przypadkowe z punktu widzenia praktyki prawniczej. W praktyce tej pierwszoplanową rolę odgrywa ocena prawna konkretnych zdarzeń (stanów faktycznych), w tym w zakresie stosowania prawa karnego prawidłowa kwalifikacja prawna czynu zabronionego. Zabieg ten nastręcza nieraz niemałe trudności, zwłaszcza w początkowym okresie stosowania nowych uregulowań prawnych. Uwaga ta niewątpliwie odnosi się do uregulowań Kodeksu karnego skarbowego, jako specyficznej dziedziny prawa karnego.

Podczas gdy pierwotny komentarz, o którym wyżej wspomniano, nie zawierał jeszcze pogłębionej analizy uregulowań Kodeksu karnego skarbowego i głównie sygnalizował zmiany wprowadzone w prawie karnym skarbowym, to w komentarzu niniejszym podjęto próbę dokonania analizy szczegółowej ustawowych znamion wszystkich przestępstw skarbowych i wykroczeń skarbowych. Pominięto natomiast przepisy części ogólnej oraz przepisy procesowe i wykonawcze Kodeksu karnego skarbowego, którym w dużej mierze poświęcony był pierwotny komentarz.

Omawiając problematykę prawa karnego skarbowego nie sposób nie wspomnieć o tym, że nowy Kodeks jest doniosłej wagi wydarzeniem w przekształcaniu całego systemu prawa karnego.

Przede wszystkim wskazać należy na to, że obowiązujący od niedawna Kodeks karny skarbowy dostosowany jest do wymogów Konstytucji RP, nowych kodyfikacji karnych oraz obecnego stanu, zasadniczo zmodyfikowanego prawa finansowego. Nowe prawo karne skarbowe przede wszystkim zrywa z nieprawidłowym systemem orzekania w znacznej liczbie spraw o przestępstwa skarbowe i we wszystkich sprawach o wykroczenia skarbowe przez finansowe organy orzekające. Zgodnie bowiem z wymogami Konstytucji RP, na gruncie Kodeksu we wszystkich sprawach karnych skarbowych orzekają sądy.

Głębokie zmiany systemowe i przekształcenia w prawie karnym skarbowym skłaniają do szczegółowych analiz i opracowań tej tematyki. Komentarz ten jest próbą podjęcia niełatwej tematyki w pierwszym okresie stosowania nowych rozwiązań prawnych, wprowadzonych w tej specyficznej części składowej systemu prawa karnego. Prezentowane w komentarzu rozważania i poglądy winny ułatwić w codziennej praktyce prawniczej stosowanie unormowań części szczególnej Kodeksu karnego skarbowego. Na dalsze pogłębione refleksje związane z funkcjonowaniem tego Kodeksu wypadnie poczekać zapewne jeszcze długo, zanim ukształtują się i utrwalą poglądy w orzecznictwie sądowym oraz w doktrynie.