Monografia „Przestępczość, środki masowego przekazu a polityka karna” podejmuje problematykę roli środków masowego przekazu w kreowaniu tzw. medialnego obrazu przestępczości oraz jego oddziaływania na kształtowanie podstawowych założeń realizowanej zarówno w przeszłości, jak i współcześnie polityki karnej. Zaprezentowane w pracy rozważania, oparte na przeprowadzonej przez Autorkę pogłębionej analizie wzajemnych korelacji występujących na linii media – przestępczość − polityka karna, zmierzają do udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy prezentowany w środkach masowego przekazu obraz przestępczości odbiega od rzeczywistego obrazu zjawiska (i jakie są tego przyczyny) oraz czy – a jeśli tak – to w jakim stopniu − sposób ukazywana przez media przestępczości wpływa na kształtowanie podstawowych założeń realizowanej w państwie polityki karnej? Prezentowana publikacja porusza wiele, istotnych dla nauki prawa karnego oraz kryminologii zagadnień. Na szczególną uwagę zasługuje kompleksowe omówienie przez Autorkę problemu polityzacji przestępczości, sloganizacji debaty społecznej w zakresie karania oraz tzw. populizmu penalnego, instrumentalnie wykorzystującego lęki społeczne (w tym lęk przed przestępczością) do kształtowania nieracjonalnej polityki karnej, opartej na bezzasadnym w świetle rezultatów badań naukowych przekonaniu, iż jedynie surowe i represyjnie ukierunkowane prawo karne stanowi skuteczny oręż w walce z przestępczością.
Szeroki zakres poruszonych w monografii niezwykle interesujących zagadnień sprawia, iż publikacja ta stanowić będzie ciekawą lekturę adresowaną zarówno do studentów, pracowników naukowych, praktyków (adwokatów, prokuratorów, sędziów), czy funkcjonariuszy policji i innych organów ścigania, jak również do wszystkich tych, którzy na co dzień zajmują się problematyką mediów, kryminologii i prawa karnego.
„Praca ta, napisana pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Andrzeja Marka w Katedrze Prawa Karnego i Kryminologii, stanowi bardzo interesującą i bardzo udaną próbę zmierzenia się z problematyką obrazu przestępczości w mediach i zrelacjonowania tegoż do kwestii polityki karnej”
. „(…) jest to pierwsze, chciałoby się powiedzieć pionierskie, tak kompleksowe opracowanie (…) zagadnienia. Poczynione przez autorkę ustalenia, formułowane przez nią oryginalne tezy, dotyczą zagadnień istotnych dla nauki prawa karnego, w szczególności dla kryminologii”.
prof. dr hab. Jarosław Warylewski