W książce opisano typy urządzeń przenośnikowych, procesy montażowe i ich klasyfikację, metodykę projektowania i stosowania przenośników montażowych w zagładach przemysłu drzewnego i meblarskiego jak lównież doświadczenie uzyskane przy stosowania przenośników do montażu
mebli skrzyniowych.
Książka jest przeznaczona dla inżynierów i techników projektujących przenośniki oraz dla piaco-wników technicznych przemysłu drzewnego i meblarskiego, interesujących się zagadnieniami produkcji.
SPIS TREŚCIStr.
Przedmowa.............. 4
Wstęp.................. 6
Typy urządzeń przenośnikowych i ich zastosowanie w przemyśle drzewnym i meblarskim............. 13
Rodzaje procesów montażowych w zakładach przemysłu drzewnego
i meblarskiego............... 25
Klasyfikacja robót montażowych na podstawie stałości zużytego czasu . 46 Warunki korzystnego1 wprowadzania przenośników do produkcji . . 63 Zastosowanie przenośnika przy montażu szaf na garderobę w moskiewskiej fabryce mebli............. 78
Metodyka projektowania i stosowania przenośników montażowych
w przemyśle drzewnym i meblarskim........ 109
Wykaz piśmiennictwa....._...... . ]26
PRZEDMOWA, Zaopatrzenie ludzi pracy Związku Radzieckiego w różnorodne artykuły pierwszej potrzeby o wysokiej jakości, szczególnie w meble i wyroby pochodzące z obróbki drewna, stanowi powszechną troskę Partii i Rządu.
Przemysł drzewny i meblowy jako odrębne gałęzie gospodarki narodowej zorganizowano dopiero po Wielkiej Październikowej Rewolucji Socjalistycznej. Do okresu Rewolucji meble i liczne wyroby przemysłu drzewnego były produkowane systemem chałupniczym, głównie za pomocą pracy ręcznej.
W okresie, stalinowskich pięciolatek został utworzony przemysł drzewny i meblowy na skalę fabryczną; przedsiębiorstwa zostały wyposażone w wielką ilość wysoko sprawnych obrabia* rek przeznaczonych do obróbki zwykłej i specjalnej. Pozwoliło to zmechanizować produkcję elementów i poszczególnych części wyrobów, zwiększyć w znacznym stopniu produkcję i obniżyć koszty własne wyrobu.
Dalszy rozwój tej gałęzi przemysłu powinien pójść w kierunku mechanizacji i podniesienia poziomu organizacyjnego produkcji w działach montażowych zakładu, w których procesy produkcyjne są jeszcze stosunkowo mało zmechanizowane. Mon< taż wyrobów w wielu przypadkach staje się przez to wąskim gardłem produkcji, wymaga dużej powierzchni produkcyjnej i nie zawsze gwarantuje wysoką jakość produkowanych wyrobów.
Organizacja i technologia procesów montażowych w przedsiębiorstwach przemysłu drzewnego i meblarskiego nie nadążają zatem za innymi stadiami obróbki i wymagają gruntownej przebudowy i udoskonaleń, które można najskuteczniej wprowadzić przez zastosowanie potokowości i przenośników.
Oprócz tego należy podkreślić; że procesy montażowe w przemyśle drzewnym i meblowym są bardzo specyficzne. Właściwości drewna, jako materiału odznaczającego się niewielką trwałością pod względem kształtów i wymiarów, powodują znaczne trudności produkcyjne. Dlatego też wykorzystanie doświadczeń,-wynikających z zastosowania ciągłego potoku w innych gałęziach przemysłu, było w tym przypadku utrudnione. Tym też należy tłumaczyć okoliczność, że do 1944 r., to jest do rozpoczę-
cia działalności CNIIMOD l) w tej dziedzinie, przenośniki montażowe nie miały w radzieckim przemyśle drzewnym i meblarskim szerokiego zastosowania.
Dopiero w okresie od 1944 do 1950 r. przy udziale i współpracy pracowników przedsiębiorstw zastosowano na większą skalę (opracowane przez CNIIMOD) przenośniki montażowe przy produkcji różnych wyrobów, jak opakowania, meble tapicerskie, płyty i elementy budowlane oraz meble skrzyniowe.
Metodyka projektowania i stosowania przenośników montażowych opracowana w okresie wprowadzania przenośników do montażu opakowań i mebli tapicerskich jak również zasady ićh działania zostały opisane w broszurze pt. „Stosowanie przenośników w iprocesach montażowych przedsiębiorstw przemysłu drzewnego i meblarskiego" wydanej w 1949 r.2).
W niniejszej książce zamieszczono dodatkowo materiały opracowane przez autora przy wprowadzaniu przenośników do prac montażowych w produkcji mebli skrzyniowych, które naświet-, lają pewne zagadnienia dotyczące projektowania przenośników w związku z właściwościami produkcji mebli. Przedstawiona w tej książce metodyka projektowania i stosowania przenośników montażowych przeznaczona jest do użytku personelu technicznego przy projektowaniu i wprowadzaniu przenośników montażowych w przedsiębiorstwach.
W rozdziale o zastosowaniu przenośnika przy montażu szaf do garderoby w moskiewskiej fabryce mebli szczegółowo opisano doświadczenia osiągnięte przy zastosowaniu przenośnika do jednego z najbardziej złożonych procesów produkcyjnych w przemyśle drzewnym — w montażu mebli skrzyniowych.
W okresie przygotowania tej książki do druku w'Kombinacie Szumerlińskim przemysłu drzewnego zosta! zastosowany przenośnik do montażu szaf na garderobę, który obejmował nie tylko roboty montażowe, ale również część robót wykończeniowych. Przenośnik ten wprowadzono do produkcji według metody podanej w niniejszej książce, co umożliwiło przeszło dwukrotne zwiększenie wydajności pracy.
Jeżeli wiadomości podane w tej książce przyczynią się do szybszego i korzystnego zastosowania w przemyśle drzewnym i meblarskim przenośników montażowych, imżna będzie uznać, że cel książki został osiągnięty.
Autor
WIELKOŚĆ 20X14CM,MIĘKKA OKŁADKA,LICZY 125 STRON,20 RYSUNKÓW.
STAN:OKŁADKA DB/DB-,STRONY SĄ POŻÓŁKŁE,POZA TYM STAN W ŚRODKU DB .
KOSZT WYSYŁKI WYNOSI 10 ZŁ - PŁATNE PRZELEWEM / KOSZT ZRYCZAŁTOWANY NA TERENIE POLSKI,BEZ WZGLĘDU NA WAGĘ,ROZMIAR I ILOŚĆ KSIĄŻEK - PRZESYŁKA POLECONA EKONOMICZNA + KOPERTA BĄBELKOWA.W PRZYPADKU PRZESYŁKI POLECONEJ PRIORYTETOWEJ PROSZĘ O DOPŁATĘ W WYSOKOŚCI 3ZŁ.KOSZT PRZESYŁKI ZAGRANICZNEJ ZGODNY Z CENNIKIEM POCZTY POLSKIEJ / .
WYDAWNICTWO TECHNICZNE WARSZAWA 1953,NAKŁAD 2120 EGZ.
INFORMACJE DOTYCZĄCE REALIZACJI AUKCJI,NR KONTA BANKOWEGO ITP.ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE "O MNIE" ORAZ DOŁĄCZONE SĄ DO POWIADOMIENIA O WYGRANIU AUKCJI.
PRZED ZŁOŻENIEM OFERTY KUPNA PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z WARUNKAMI SPRZEDAŻY PRZEDSTAWIONYMI NA STRONIE "O MNIE"
NIE ODWOŁUJĘ OFERT KUPNA!!!
ZOBACZ INNE MOJE AUKCJE
ZOBACZ STRONĘ O MNIE