Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Przemiany w Europie Środkowo-Wschodniej

15-10-2014, 8:47
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 60 zł     
Użytkownik Mysza657
numer aukcji: 4608872133
Miejscowość Kasinka Mała
Wyświetleń: 4   
Koniec: 15-10-2014 08:52:14

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Wysyłka w 24h
- Pocztą Polską

Wybrane przez Państwa książki wysyłane są po zaksięgowaniu wpłaty na naszym koncie bankowym lub po mailowej informacji iż przesyłka ma być wysłana za pobraniem.
WYSYŁKA GRATIS
Wysyłka gratis przy zakupach powyżej 150 złotych. Nie dotyczy przesyłek pobraniowych i zagranicznych. Książki wysyłamy również za pośrednictwem firmy kurierskiej.
Kontakt
Antykwariat i Księgarnia Tezeusza
Kasinka Mała 657
34-734 Kasinka Mała
tel. 604[zasłonięte]847

gg Monika 38[zasłonięte]513
gg Iwona 43[zasłonięte]495
e-mail: [zasłonięte]@tezeusz.pl

Nr konta bankowego:
Millennium
60 1160 [zasłonięte] 2[zasłonięte]2020001 [zasłonięte] 910803

Przemiany w Europie Środkowo-Wschodniej
ISBN: 978[zasłonięte][zasłonięte]54914
Wymiar: 16.0x23.0cm
Nr wydania: -
Seria: -
Ilość stron: 280
Ocena: -
Waga: 0,44 kg
Indeks: 568[zasłonięte]01970KS
Rok wydania: 2011
Wydawca: Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora
Rodzaj okładki: Miękka
Stan: Nowa

Opis książki


Mija 20 lat od rozpoczęcia zasadniczych i gruntownych przemian systemo­wych w państwach Europy Środkowej, Wschodniej i na Bałkanach. Po początko­wej euforii nastały trudności okresu transformacji, a droga do systemu demokratycznego i rynkowego okazywała się trudniejsza niż przewidywano i wymagają­ca od społeczeństwa wielu wyrzeczeń. Na początku lat 90. politologia zakładała optymistycznie, iż występuje jeden model transformacji postkomunistycznej, a jej utrwalenie jest tylko kwestią czasu, i to nieodległego. Jednakże bliższe przy­patrywanie się przeobrażeniom w omawianym regionie Europy zweryfikowało to optymistyczne założenie. Dziś już śmiało można stwierdzić: nie istnieje jeden wzorzec przemian w Europie Środkowo-Wschodniej. Ich przebieg zależy od wie­lu przesłanek natury zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Wymienić tu wypada: tradycje własnej państwowości, istnienie tradycji demokratycznych; bliskość relacji z kulturą zachodnią oraz stopień rozwoju cywilizacyjnego.
Praca składa się z trzech zasadniczych rozdziałów. W pierwszym zamieszczo­no cztery teksty poświęcone państwom Europy Środkowej. Mamy tekst o Polsce (w kontekście proponowanych zmian konstytucji z 1997 roku) oraz dwa teksty o polityce koalicyjnej w Republice Czeskiej oraz Słowacji. Całości obrazu dopeł­nia tekst o przemianach na Węgrzech.
Drugi rozdział omawia przemiany w państwach Europy Wschodniej. Zamieszczono tu dwa teksty o współdziałaniu władzy wykonawczej w procesie ustawo­dawczym w Federacji Rosyjskiej oraz o relacjach władzy i mediów na Ukrainie.
Trzeci rozdział został natomiast poświęcony przemianom w państwach bał­kańskich. Otwiera go analiza determinant i ograniczeń modernizacji politycznej w krajach Półwyspu Bałkańskiego. Następnie zapoznajemy się ze stopniem za­wansowania transformacji ustrojowej w dawnych republikach jugosłowiańskich. Kolejne teksty omawiają przemiany ustrojowe w Bułgarii, Rumunii, Serbii oraz Bośni i Hercegowinie.

Ze wstępu
Zobacz także...