autor: Eugeniusz Rydz [Słupsk 2007] 18,90 zł
Kształtowanie przemian społecznych i gospodarczych w istniejących strukturach regionalnych należy do głównych problemów nauki i praktyki gospodarczej.Decyduje o tym ogólny proces rozwoju cywilizacyjnego, w którym dużą rolę przypisuje się określonej przestrzeni oraz rosnącej samorządności terytorialnej.
W świetle przedstawionych przesłanek zaprezentowane w pracy materiały i analizy informują o zmianach społeczno-gospodarczych na Pomorzu Środkowym, jakie nastąpiły po 1989 r., a więc w okresie wprowadzania nowego systemu polityczno-ustrojowego, opartego na prywatnych formach własności i rynkowych sposobach organizacji gospodarki.
Dla podjętych w niniejszej pracy analiz niezmiernie ważnym zagadnieniem była próba oceny, jak dokonujący się proces transformacji gospodarczej wpłynął na poszukiwanie nowych form aktywności ekonomicznej mieszkańców prezentowanego regionu. Problem ten był interesujący głównie ze względu na niekorzystną sytuację, jaka ukształtowała się na rynku pracy na obszarach wiejskich po likwidacji PGR oraz dużych przedsiębiorstwach przemysłowych, które nie tylko tworzyły miejsca pracy ludności miejskiej, ale były też ośrodkami codziennych dojazdóe mieszkańców wsi, a także większego niż w innych regionach przyrostu ludności w wieku produkcyjnym. Dodatkowym czynnikiem była próba odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu powstanie nowych firm jest szansą na poprawę sytuacji na lokalnych rynkach pracy oraz warunkó życia mieszkańców tego regionu.