Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

PRUSY W OKRESIE MONARCHII ABSOLUTNEJ

19-07-2015, 23:27
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 51.99 zł     
Użytkownik pio234
numer aukcji: 5529790226
Miejscowość Poznań
Wyświetleń: 1   
Koniec: 19-07-2015 22:00:44

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2010
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

WITAM

DO SPRZEDANIA CAŁKOWICIE NOWA KSIĄŻKA:

PRUSY W OKRESIE MONARCHII ABSOLUTNEJ (1[zasłonięte]701-18)

autor: ZYGMUNT SZULTKA

rok wydania: 2010

wydana przez : WYDAWNICTWO POZNAŃSKIE

ilość stron : 1016

Opis:

Kolejny już, drugi tom Historii Prus.
Za początek nowego, trwającego kolejny wiek, etapu w dziejach władztwa Hohenzollernów, w toku którego dokonało się przekształcenie państwa brandenbursko-pruskiego (którego historię omówiono w tomie pierwszym) w państwo pruskie, przyjęto początek roku 1701, kiedy doszedł do skutku akt koronacji elektora Fryderyka III na króla w Prusach jako Fryderyka I. Mimo sporej dozy umowności tej cezury, między innymi z uwagi na nieuznawanie przez dłuższy czas koronacji przez Polskę, zbiega się ona jednak, a tym samym odzwierciedla, z początkiem wielu istotnych tendencji i procesów, w wyniku których ukształtowało się państwo pruskie. Zewnętrznym tego wyrazem było rozszerzenie lokalnej, wywodzącej się od bałtyjskiego plemiona Prusów i związanej początkowo przede wszystkim z położonym poza obszarem Rzeszy Księstwem Pruskim, zwanym w Polsce w pierwszej połowie XVIII w. nadal Prusami brandenburskimi, nazwy terytorialnej Prus na całą monarchię Hohenzollernów. Oprócz upowszechniania się przymiotnika „królewski” w nazwach instytucji, urzędów, a nawet jednostek armii pruskiej, istotnym etapem w tym procesie było również powstanie po pierwszym rozbiorze Polski i zagarnięciu przez Fryderyka II Pomorza Gdańskiego określeń Prusy Wschodnie i Prusy Zachodnie. Zauważyć warto, że mimo historycznego charakteru są one z wytrwałością godną lepszej sprawy do dzisiaj niejednokrotnie używane w Niemczech również w znaczeniu aktualnych nazw terytorialnych.
Podstawowe znaczenie zespół autorski przywiązywał do systematycznego, całościowego, obiektywnego i we wzajemnym powiązaniu przedstawienia wszystkich dziedzin pruskiego procesu dziejowego w XVIII w. oraz ukazania miejsca i roli ówczesnych Prus w dziejach Polski, Niemiec i całej Europy. Takie podejście, zgodne z generalnymi założeniami niniejszej syntezy, powinno służyć postępowi w badaniach prusoznawczych, przyczyniając się do przezwyciężenia niedostatków, w tym także stereotypów widocznych w dotychczasowych opracowaniach, zwłaszcza w kwestii oceny pruskiej monarchii absolutnej XVIII stulecia oraz genezy i znaczenia dziejowego rozbiorów Polski. W ocenach, nawiązując do dewizy suum cuique, znajdującej się na ustanowionym w 1701 r. Orderze Czarnego Orła, zespół autorski przywiązywał natomiast dużą wagę, aby w sposób sprawiedliwy „oddać każdemu co się komu należy”, i to nie tylko w ukazywaniu stron pozytywnych, ale też i negatywnych opisywanych wydarzeń i procesów.