Środek chwastobójczy, koncentrat w formie stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą, stosowany nalistnie, przeznaczony do zwalczania miotły zbożowej oraz niektórych chwastów dwuliściennych w następujących zbożach: pszenica ozima, jęczmień ozimy, żyto, pszenżyto ozime. Środek pobierany jest poprzez korzenie i liście chwastów. Najskuteczniej niszczy miotłę zbożową znajdującą się w fazie 2-4 liści, a chwasty dwuliścienne znajdujące się w fazie 2-6 liści.
Zawartość substancji biologicznie czynnej:
izoproturon (związek z grupy pochodnych mocznika) - 500 g w 1 litrze środka.
Chwasty wrażliwe np.: dymnica pospolita, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, komosa biała, maki, miotła zbożowa, niezapominajka polna, rumian polny, rumianek pospolity, tobołki polne, tasznik pospolity.
Chwasty średnio wrażliwe np.: chaber bławatek, krwawnik pospolity, kurzyślad polny, łoboda ogrodowa, owies głuchy, poziewnik szorstki, rogownica polna, sporek polny, złocień polny.
Chwasty odporne np.: fiołek polny, jasnota różowa, jaskier polny, pokrzywa żegawka, przytulia czepna, przetaczniki, rdesty, rzodkiew świrzepa, wyki, chwasty wieloletnie głęboko korzeniące się.
ZAKRES STOSOWANIA, TERMINY I DAWKI
1. ROŚLINY ROLNICZE
A) PSZENICA OZIMA.
Opryskiwać jesienią od fazy 3-4 liści pszenicy lub wiosną po rozpoczęciu wegetacji roślin do zakończenia fazy krzewienia.
Zalecana dawka: 2-3 l/ha.
W celu jednoczesnego zwalczania miotły zbożowej i chwastów dwuliściennych wiosną po ruszeniu wegetacji stosować mieszaninę ze środkiem Tomigan 250 EC, w dawce:
Protugan 500 SC 3 l/ha + Tomigan 250 EC 0,4 l/ha
W przypadku stosowania wyżej wymienionej mieszaniny należy uwzględnić, że Tomigan 250 EC działa skutecznie w temperaturze powyżej 8C.
B) JĘCZMIEŃ OZIMY.
Opryskiwać jesienią od fazy 3-4 liści jęczmienia do fazy krzewienia.
Zalecana dawka: 2-3 l/ha.
C) ŻYTO.
Opryskiwać jesienią od fazy 3-4 liści żyta do pełni fazy krzewienia.
Zalecana dawka: 2-2,5 l/ha.
D) PSZENŻYTO OZIME.
Opryskiwać jesienią od fazy 3-4 liści pszenżyta lub wiosną z chwilą rozpoczęcia wegetacji roślin do końca fazy krzewienia pszenżyta.
Zalecana dawka: 2-2,5 l/ha.
Uwaga!
Środek może spowodować przemijające przebarwienia wierzchołków liści pszenżyta nie wpływające na plon ziarna.
Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha zboża ozime.
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.
UWAGI:
1. W czasie zabiegu miotła zbożowa powinna znajdować się w fazie 2-4 liści, natomiast chwasty dwuliścienne w fazie 2-6 liści.
2. Wyższą dawkę środka stosować na glebach zwięzłych lub w przypadku silnego zachwaszczenia pola.
3. W przypadku wystąpienia na plantacji chwastów odpornych na działanie środka Protugan 500 SC do ich zwalczania, jako drugi zabieg można zastosować herbicydy zawierające między innymi MCPA lub 2,4-D w zalecanych dawkach oraz fazach rozwojowych zbóż zgodnie z zaleceniami podanymi w etykietach-instrukcjach stosowania tych środków.
NASTĘPSTWO ROŚLIN
Środek rozkłada się w okresie wegetacji nie stwarzając zagrożenia dla roślin uprawianych następczo. W przypadku konieczności przesiewów nie uprawiać rzepaku jarego i buraków, można uprawiać zboża jare, kukurydzę i ziemniaki.
OKRES PREWENCJI DLA LUDZI, ZWIERZĄT, PSZCZÓŁ
okres zapobiegający zatruciu:
NIE DOTYCZY
OKRES KARENCJI
okres od dnia ostatniego zabiegu do dnia zbioru roślin przeznaczonych do konsumpcji:
NIE DOTYCZY
PRZECIWWSKAZANIA
Nie stosować środka:
1. na rośliny osłabione lub uszkodzone przez choroby, szkodniki czy przymrozki,
2. przed spodziewanym silnym przymrozkiem,
3. na piaskach luźnych całkowitych i glebach torfowych,
4. w roślinach, które bezpośrednio przed planowanym zabiegiem były lub po zabiegu będą nawożone saletrzakiem lub saletrą wapniową,
5. w zbożach z wsiewką roślin motylkowych
6. Podczas stosowania środka nie dopuścić do:
- znoszenia cieczy użytkowej na sąsiednie rośliny uprawne
- nakładania się cieczy użytkowej na stykach pasów zabiegowych i uwrociach.
SPORZĄDZANIE CIECZY UŻYTKOWEJ
Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Zawartością opakowania przed użyciem wstrząsnąć. Odmierzoną ilość środka wlać do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą (z włączonym mieszadłem) i uzupełnić wodą do potrzebnej ilości. Po wlaniu środka do zbiornika opryskiwacza nie wyposażonego w mieszadło hydrauliczne ciecz w zbiorniku mechanicznie wymieszać. Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową. W przypadku przerw w opryskiwaniu przed ponownym przystąpieniem do pracy dokładnie wymieszać ciecz użytkową w zbiorniku opryskiwacza.
PRZECHOWYWANIE
Przechowywać pojemnik szczelnie zamknięty. Przechowywać z dala od źródeł ciepła. Przechowywać wyłącznie w oryginalnym opakowaniu w temperaturze nie niższej niż 0C i nie wyższej niż 30C. Chronić przed dziećmi. Nie przechowywać razem z żywnością, napojami i paszami dla zwierząt