Co to jest Miód MANUKA?
Miód Manuka – w stanie płynnym kolor dość ciemny. Jest to miód uzyskiwany na Nowej Zelandii z kwiatów rośliny manuka. Ostry w smaku, intensywny w zapachu, ma bardzo cenione właściwości lecznicze. Miody te są segregowane na podstawie siły oddziaływania wyrażanej czynnikiem UMF (Unique Manuka Factor) lub MGO (od ilości czynnika methylglyoxal opisanego przez profesora Thomasa Henle’a).
Badania wykazały, ze podczas stosowania miodu ilość szkodliwych bakterii maleje, a tych dobroczynnych wzrasta, co wskazuje, że ma on działanie probiotyczne. Oprócz tego ma on także działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne.
Ten wyjątkowy związek aktywny zawierają także inne miody, różnica polega na tym, że w miodzie z manuki jest go nawet po tysiąckroć więcej. Im większe stężenie methylglyoxalu, tym lepszy i niestety droższy miód. Najwyższe stężenie jest w miodzie MGO 550+ (min. 550mg/kg), najniższe znajdziemy w miodzie oznaczonym MGO 30+. Minimalne stężenie methylglyoxalu potrzebne do uzyskania dużych korzyści zdrowotnych to 100mg/kg, takie stężenie w warunkach laboratoryjnych zabija bakterię E.coli.
Ta wyjątkowa substancja występują także w innych produktach spożywanych przez nas codziennie m.in. w kawie, serze, winie i jogurcie, jednak w ilościach niewielkich.
Kwiaty Manuka
Dobroczynne właściwości
Można powiedzieć, że miód manuka jest dobry na wszystko. Spożywany regularnie w pierwszej kolejności poprawia odporność i wzmocni organizm. Ma on także dobry wpływ na utrzymanie równowagi bakteryjnej jelit. Miód manuka może być stosowany we wszelkich infekcjach bakteryjnych i wirusowych, a także przy ostrych bólach gardła i katarze.
Spożywanie miodu z manuki wskazane jest także dla osób z problemami żołądkowo-jelitowymi, wrzodami, refluksem i zespołem jelita nadwrażliwego. Jest skuteczny też w problemach skórnych takich jak trądzik, liszaj czy egzema.
Wykorzystuje się go też jako kosmetyk w postaci maseczki nakładanej na twarz na 15 min, działającej wygładzająco i oczyszczająco. W przypadku trudno gojących się ran i owrzodzeń można również go zastosować, jednak najlepiej w porozumieniu z lekarzem. W ostatnim czasie pojawiają się także opinie, że powinien być stosowany w profilaktyce przeciwnowotworowej, a także w początkowym stadium leczenia nowotworu. Jedynym przeciwwskazaniem do spożycia miodu z manuki jest uczulenie na produkty pszczele
Jak spożywać miód?
Bardzo ważne jest, by miód właściwie stosować i trzymać się kilku prostych zasad. Przede wszystkim w przeciwieństwie do zwykłych miodów, które pijemy często rozcieńczone ciepłą wodą lub herbatą, miodu z manuki nie rozcieńczamy, by zachować najwyższe możliwe stężenie substancji działających. Najlepiej spożywać go rano na czczo jeszcze przed wypiciem jakichkolwiek płynów, 20 minut przed jedzeniem.
Bardzo ważna jest ilość spożywanego miodu, najbardziej pożądaną ilością są trzy łyżki dziennie. Wieczorem możemy miód spożyć po umyciu zębów, bezpośrednio przed snem, trzymając go w ustach kilka minut, będzie wtedy działał też przeciwbakteryjnie i gojąco w jamie ustnej.
--------------------------------