Przedmiotem aukcji jest komplet niezbędny przy aranżacji ogrodów:
Podstawy projektowania ogrodów
plus
Zmień swój ogród - szczegółowy poradnik odnawiania ogrodów
Tytuł
|
Podstawy projektowania ogrodów Podręcznik
|
Autor
|
Rosemary Alexander
|
Wydawca
|
PWRiL
|
Rok wydania
|
2012
|
Liczba stron
|
319
|
Wymiary
|
200 x 255 mm
|
Okładka
|
twarda
|
ISBN
|
[zasłonięte]978-83-01136-1
|
Podręcznik „Podstawy Projektowania Ogrodów” jest opracowany specjalnie dla tych wszystkich, którzy chcą przekształcić swoje ogrody, aby osiągnąć pożądany efekt.
Projektowanie ogrodów jest przedsięwzięciem twórczym, uwarunkowanym szeroko pojętym rozumieniem przyrody oraz miłością do roślin. Postępując zgodnie z przedstawionymi w niniejszej książce etapami procesu projektowego będziesz właściwie przygotowany do przeprowadzenia analiz danego terenu, zdefiniowania różnych możliwości, a następnie rozwijania swoich pomysłów, aby stworzyć oryginalny i możliwy do realizacji projekt, dążąc do profesjonalizmu w zakresie projektowania ogrodów i prezentacji swoich opracowań. Nauczysz się także krytycznie oceniać realizowane współcześnie ogrody w ujęciu ogólnym. Przede wszystkim mam nadzieję, że będziesz wykorzystywać informacje zawarte w tej książce do kreowania pięknych, dających pełną satysfakcję przestrzeni.
Setki rysunków objaśniających, pełne odniesień schematy i kolorowe zdjęcia sprawiają, że książka ta jest niezbędnym uzupełnieniem biblioteczki każdego ogrodnika, studenta architektury krajobrazu oraz nowo wykwalifikowanego profesjonalisty.
Dobrze zaprojektowany ogród zapewnia przyjemność zarówno właścicielowi jak i jego gościom, ale nawet najbardziej doświadczonemu ogrodnikowi może być trudno to osiągnąć bez profesjonalnej porady.
Pod eksperckim przewodnictwem znakomitego architekta krajobrazu i nauczyciela, jakim jest Rosemary Alexander, zdobędziesz umiejętność oceny danego miejsca i eksperymentowania z pomysłami projektowymi, które pomogą dostosować ogród do jego otoczenia.
Poznasz łatwe sposoby wykonywania pomiarów dużej przestrzeni, szacowania wysokości drzew i zakładania „zielonego dachu” lub systemu gromadzenia wody. Pokazano także, jak łączyć rzuty pionowe i poziome, plany ogólne i sytuacyjne, jak dobrać atrakcyjne i trwałe materiały oraz rośliny.
Znajdziesz tu także zrozumiałe instrukcje, jak nakreślić plany począwszy od wstępnego rozpoznania terenu aż do finalnego projektu ogrodu, uzupełnione o wskazówki dotyczące rysowania i ukazywania szczegółów, nadając im profesjonalny wygląd.
Spis treści
Podziękowania 7
Wprowadzenie 9
Rozdział 1 Rozpoznanie i ocena terenu – przygotowanie do projektu 15
Wymagania właściciela ogrodu 17
Rozpoznanie terenu 20
Pomiary terenowe 24
Podstawowe umiejętności rysunkowe 37
Inwentaryzacja – zapis informacji o stanie terenu 47
Położenie ogrodu 48
Charakterystyka uwarunkowań zewnętrznych 54
Uwarunkowania prawne 61
Zmierzając do opracowania projektu 63
Podsumowanie 70
Rozdział 2 Rozwijanie koncepcji: poziom powierzchni ogrodu 71
Przystąpienie do procesu projektowego 73
Technika rysunku w prezentacji projektu 74
Projektowanie z wykorzystaniem wzorów i kształtów 82
Tworzenie siatki kwadratów dla różnych przestrzeni 87
Motywy w projekcie 95
Projektowanie przestrzeni zewnętrznej 101
Przestrzeń 101
Światło 103
Wielkość i proporcje 105
Woda 107
Klarownie się pomysłów na wstępny projekt zagospodarowania ogrodu 119
Rzut ogrodu i nawierzchnie: poziome elementy projektu 119
Materiały 125
Elementy pionowe i nadziemne 138
Wstępny projekt zagospodarowania ogrodu 149
Rozdział 3 Finalizowanie projektu zagospodarowania ogrodu 159
Rola struktury pionowej ogrodu 161
Elementy pionowe 162
Materiały 168
Nasadzenia strukturalne: bariery i ogrodzenia 173
Rola elementów górnej przestrzeni ogrodu 177
Elementy górnej przestrzeni ogrodu 178
Elementy wyposażenia ogrodu 184
Uwarunkowania praktyczne 197
Finalizowanie projektu zagospodarowania ogrodu 202
Rozdział 4 Tworzenie projektu nasadzeń roślinnych 213
Funkcje nasadzeń roślinnych 215
Zasady projektowania nasadzeń roślinnych 218
Sezonowe zmiany w kompozycjach roślinnych 223
Wskazówki praktyczne 225
Style nasadzeń 227
Tworzenie projektu nasadzeń roślinnych 232
Rozdział 5 Wizualizacja i realizacja projektu 257
Dopełnienie projektu 259
Nadanie intensywności koloru i wprowadzenie tekstury 260
Wykorzystanie fotografii i 264
Tablica zdjęć referencyjnych 266
Rysowanie przekrojów i widoków 268
Rysunek aksonometryczny 273
Budowa, nasadzenia i utrzymanie ogrodu 282
Twoja rola jako projektanta ogrodu 285
Aneksy 287
Zeszyt roślin 288
Wykaz podstawowych roślin 293
Piśmiennictwo pomocnicze 298
Wybrane gatunki i odmiany roślin dostępne w polskich szkółkach i centrach ogrodniczych 301
Opinie do pierwszej edycji:
„Entuzjastyczne podejście do ogrodów Rosemary Alexander jest zaraźliwe.”
Caroline Beck, The Daily Telegraph
„Książka, które sprawia, że ogrody amatorów architektów krajobrazu promienieją."
Joel M. Lerner, The Washington Post
"Doskonały, wszechstronny przegląd zagadnień dotyczących skomplikowanego tematu."
Better Homes and Gardens
"Udowadnia, że dizajnerski ogród jest w zasięgu każdego! Ta nieoceniona książka sięga do podstaw, wskazuje zasadnicze praktyczne elementy niezbędne do stworzenia udanego ogrodu.”
The Professional Gardener
„Wspaniały dar dla każdego, kto interesuje się projektowaniem krajobrazu.”
„Ta książka jest wspaniała, barwnie napisana pokazuje, jak rozwiązać problem i jakich błędów unikać.” „Czytelnicy”
|
Zmień swój ogród
Wydawnictwo: MUZA
Autor: Dobbs Liz, Wood Sarah
Wydawca, rok wydania: Muza, 2007
Liczba stron : 224
Oprawa i wymiary: twarda, 210 x 275 mm
ISBN:[zasłonięte]978-8395-083-1
|
Jeśli uważasz, że Twój ogród wymaga liftingu, ta książka pozwoli Ci przekształcić istniejący już ogród w ogród Twoich marzeń! Znajdziesz tu rozwiązania potencjalnych problemów, które możesz napotkać w czasie nadawania mu upragnionego wyglądu, a także proste i łatwe do realizacji sugestie, by Twój ogród dobrze się prezentował o każdej porze roku.
OD CZEGO ZACZĄĆ?
Książka ta ma pomóc i inspirować, gdy właśnie przeprowadzamy się do domu, na którego ogród nie możemy wprost patrzeć lub patrzymy przez okno na swój stary ogród rodzinny i dręczy nas myśl, że musimy coś z nim zrobić. W rozdziale 1. pokazano, jak dokonać inwentaryzacji - spisu tego, co mamy w ogrodzie, jak przyjrzeć się mu bliżej, aby móc przeanalizować problemy i odkryć jego potencjał. Nauczymy się doceniać to, co już w nim mamy. Czas spędzony na ustalaniu zalet i wad bardzo rzadko jest czasem straconym.
Jaki rodzaj ogrodu mamy teraz? Jest zaśmiecony czy niezwykle uporządkowany? Jest za odważny w stylu czy zbyt romantyczny jak na nasz gust? Być może mamy tylko puste podwórze lub maty narożnik, który w ogóle trudno nazwać ogrodem. Co jest tam dobrego - słoneczne miejsca i inne nieoczekiwane skarby? Czy są problemy wymagające szybkiego rozwiązania? A może lepiej je zignorować lub spróbować zamienić na coś wartościowego? Pokażemy także, jak narysować tego rodzaju plan ogrodu i wykonać projekty jego obsadzenia.
Jeśli jesteście bardzo zdesperowani lub po prostu niecierpliwi, to odsyłamy Was do rozdziału 2., gdzie znajduje się szeroka oferta „szybkich ulepszeń" - prostych rozwiązań zwykłych kłopotów, które nie stoją w sprzeczności z długoterminowymi planami. Można wprowadzić barwy lub dojrzałe rośliny w pojemnikach, „połatać" brzydki trawnik, dodać jedną lub dwie niezwykłości, które zróżnicują otoczenie natychmiast lub stworzyć atmosferę przyjęcia na świeżym powietrzu.
ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW DŁUGOTERMINOWYCH
Rozdział 3. oferuje różnorodne możliwości twórczych rozwiązań tak praktycznych, jak i wizualnych dla ogrodu. Problemy mogą być projektowe - ogród jest za duży, za mały, ma zły kształt, jest nijaki, zewsząd na widoku lub nie ma w nim miejsca do zabawy. Mogą być też bardziej podstawowe - rodzaj gleby czy mikroklimat nie są odpowiednie dla roślin, które chcemy uprawiać. Same rośliny też mogą stanowić problem - róże i warzywa, na których pielęgnację nie mamy czasu, przerośnięte krzewy, dominujące wielkie drzewa, zaniedbane, niezgrabne żywopłoty lub plątanina pnączy. Wreszcie przedstawione są problemy z architekturą ogrodową - jak ukryć szopę lub garaż, wykonać schody, zabezpieczyć staw ogrodowy czy wznieść cieplarnię. Podano praktyczne, innowacyjne rozwiązania każdego z tych problemów.
Rozdział 4. przedstawia pochodzenie i podstawowe cechy niektórych najbardziej znanych stylów ogrodowych. Poznanie cech charakterystycznych różnych stylów ułatwi nam wybór i podjęcie decyzji, które elementy nam najbardziej odpowiadają. Określenie wpływów, które ukształtowały nasz ogród, może zainspirować do adaptacji szczególnego stylu podczas planowania nowego ogrodu. Pewne style ogrodowe będą dla nas bardziej odpowiednie niż inne, w zależności od wieku i stylu naszego domu oraz lokalnego krajobrazu i klimatu.
REALIZACJA PLANÓW
Pomocą w wprowadzaniu w życie naszych planów służy rozdział 5., objaśniający podstawowe techniki ogrodnicze. Uczy, jak oczyszczać ogród i przeprowadzać prace renowacyjne, np. ponowne ułożenie krzywego bruku lub wykończenie struktur z cegieł, sadzenie i cięcie, zakładanie nowego trawnika lub zmienianie kształtu starego, skuteczna walka z chwastami, dobór użytecznych narzędzi. Rady zostały zilustrowane.
Ogród nie powinien być zobowiązaniem wobec innych ludzi lub spełnieniem ich oczekiwań. Nie powinien też być źródłem ciężkiej pracy nieprzynoszącej radości, tylko wykonywanej z obowiązku. Ogród może być jedną z niewielu przestrzeni w naszym życiu, w której naprawdę możemy się wyrazić. Ogród, który nam odpowiada, jest źródłem codziennej satysfakcji. Mamy nadzieję, że ta książka pomoże odnaleźć się we własnym ogrodzie każdemu, kto po nią sięgnie.
|