Założeniem twórców normy IEC 61131-3 było ujednolicenie i normalizacja sposobów przygotowywania programów dla sterowników PLC i tworzenie systemów regulacji i sterowania na bazie zestandaryzowanych funkcji, typów danych i predefiniowanych modeli oprogramowania. Na bazie tej normy tworzonych jest coraz więcej współczesnych systemów automatyki, których standaryzacja zwiększa pewność ich działania, upraszcza dokumentowanie i tworzenie bibliotek wyższego poziomu, przyspiesza programowanie, upraszcza także przenoszenie programów pomiędzy systemami pochodzącymi od różnych producentów.
W książce przedstawiono podstawy normy IEC 61131-3 na bazie praktycznych przykładowych programów, ilustrujących rozwiązania wielu problemów na jakie napotykają współcześni automatycy w realnych aplikacjach przemysłowych.
Sterowniki swobodnie programowalne PLC (ang. Programmable Logic Controller) są obecne w każdej gałęzi przemysłu i trudno sobie wyobrazić, aby ta sytuacja mogła wyglądać inaczej. Popularność sterowników wynika z możliwości wprowadzenia własnego programu do pamięci oraz możliwości jego modyfikacji. Na początku nie były one przyjazne dla początkującego programisty, wymagały głębokiej wiedzy. Wprowadzanie programu wymagało nauki obsługi specjalistycznego narzędzia (programatora) dostarczanego przez producenta. Przenośne programatory były jeszcze oferowane kilka lat temu dla niektórych grup produktów.
Obecnie programatory zostały zastąpione przez oprogramowanie na komputery osobiste. Każdy z dostępnych sterowników potrzebuje jednak innego oprogramowania. Niektórzy z producentów dokładają swoje oprogramowanie do zakupionego sprzętu nie żądając odpowiednich opłat. Dotyczy to zazwyczaj oprogramowania, które wymaga poznania specyfiki programowania danej grupy sterowników. Duża liczba producentów powoduje, że od klientów jest wymagane poznanie dużej grupy produktów.
Pewnym rozwiązanie w zakresie programowania jest użycie oprogramowania zgodnego z normą IEC61131-3. Norma ta wprowadza standard w zakresie języków programowania, typów danych, jednostek organizacyjnych oprogramowania oraz konfiguracji. Stosowanie tej normy nie jest obowiązkowe i tak też jest w przypadku producentów sprzętu. Używanie oprogramowanie zgodnego z tą normą wprowadza na pewno porządek w aplikacjach i umożliwia łatwe przejście do oprogramowania innego producenta.
W tej książce postaram się przybliżyć Czytelnikom normę IEC61131-3 w sposób bardzo intuicyjny. Nie będę przedstawiał tylko informacji teoretycznych. Każda porcja wiedzy będzie poparta praktycznym przykładem. Na początku omówię normę w której zostaną podane wiadomości podstawowe. W następnym rozdziale omówię sterowniki PLC, które będą wykorzystane do prezentacji przykładów. Rozdział trzeci będzie zawierał opis środowiska oprogramowania Control FPWinPro firmy Panasonic Electric Works, na którym będą opierały się wszystkie przykłady.
|