Książka stanowi pierwsze w kraju tak szerokie kompendium wiedzy przedstawiające zagadnienia z zakresu procesów odlewniczych i stalowniczych. Obejmuje zarówno stopy żelaza stosowane w metalurgii (surówka, stal), jak i stopy żelaza wykorzystywane w odlewnictwie (żeliwo, staliwo). Zawiera opis podstawowych reguł, praw i zasad z zakresu kinetyki, termodynamiki oraz zjawisk powierzchniowych i roztworów, a także dokładny opis nowych technologii, dla których konieczne było opracowanie podstaw teoretycznych w celu wyjaśnienia zachodzących tam zjawisk.
Zostały omówione:
podstawowe funkcje termodynamiczne
roztwory i ich właściwości
żużle metalurgiczne
kinetyka procesów metalurgicznych
rozpuszczalność gazów w żelazie i jego stopach
procesy próżniowe i zjawiska na powierzchni międzyfazowej
korozja gazowa metali i stopów
rozkład termiczny ciał stałych
procesy fizykochemiczne zachodzące podczas wytapiania i podczas obróbki pozapiecowej stopów żelaza
Cennym uzupełnieniem poruszanych zagadnień jest rozdział dotyczący wykorzystania programów komputerowych do obliczeń termodynamicznych w procesach metalurgicznych.
Podręcznik jest przeznaczony dla studentów takich kierunków, jak metalurgia, inżynieria materiałowa, budowa maszyn, dla absolwentów tych kierunków i pokrewnych zatrudnionych w przemyśle oraz dla słuchaczy studiów podyplomowych. Zainteresuje także pracowników naukowych wyższych uczelni i instytutów badawczych zajmujących się tą problematyką.
O Autorze:
prof. dr hab. Mariusz Holtzer, z-ca Kierownika Katedry, Akademii Górniczo-Hutniczej, Wydział Odlewnictwa, członek Sekcji Teorii Procesów Odlewniczych, Komitetu Metalurgii PAN