Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

PROBLEMY WSPÓŁCZESNEJ SOCJOLOGII - Żygulski TWARDA

21-10-2014, 17:41
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 10.90 zł     
Użytkownik quarol1
numer aukcji: 4690829155
Miejscowość Ząbki
Wyświetleń: 1   
Koniec: 21-10-2014 17:31:44

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2005
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

szablongot

 

 
Przedmiotem aukcji jest książka:

 

 

 

"PROBLEMY WSPÓŁCZESNEJ SOCJOLOGII"

 


KAZIMIERZ ŻYGULSKI

 

Wydawnictwo Fundacja Innowacja oddaje w ręce czytelników kolejną książkę, która zainteresuje nie tylko fachowców – historyków i socjologów, ale każdego, kto chce poszerzyć swoje horyzonty i być bardziej świadomym przyczyn zachodzących wokół zmian. Książka Kazimierza Żygulskiego to zbiór artykułów opowiadających o badaniach socjologicznych, publikowanych w latach powojennych i obejmujących takie zagadnienia, jak kultura i edukacja, ich rozwój w dynamicznie zmieniających się w Polsce uwarunkowaniach społecznych, politycznych, a także rodzących nowe jakości i nowe problemy warunkach postępu technicznego.
Publikacje obejmują okres od czasów studenckich autora, tj. lat trzydziestych, po dzień dzisiejszy i są bogato okraszone wspomnieniami, spostrzeżeniami i osobistymi uwagami. Choć omówiono w niej m.in. badania przeprowadzone przez kolegów i współpracowników autora, którzy również uważani są za opiniotwórcze autorytety (padają takie nazwiska jak: Tadeusz Kotarbiński, Leszek Kołakowski, Adam Schaff, Bogdan Suchodolski), w głównej mierze opiera się jednak na badaniach przeprowadzonych przez samego Kazimierza Żygulskiego. Przy okazji należy wspomnieć, że z wnioskami wymienionych kolegów autor nie zawsze się zgadzał, nie brak więc w książce opisów burzliwych dyskusji i ścierania się poglądów. I tu dochodzimy do sedna, dlaczego ta pozycja tak bardzo wyróżnia się na tle innych tego typu opracowań naukowych – jest inna właśnie dlatego, że ma wymiar nie tylko naukowy, ale także i historyczny, niemal pamiętnikarski – już choćby sama dokumentacja dyskusji toczonych w gronie naukowców jest dla czytelnika smacznym kąskiem, a warto pamiętać, że Kazimierz Żygulski był m.in. jednym z pionierów badających tematykę X Muzy, był także bacznym obserwatorem i czynnym uczestnikiem przemian, jakie dokonywały się w kulturze i edukacji w Polsce, pełniąc często funkcje oficjalne (m.in. jako rektor Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej w Łodzi, doradca wicepremiera w Urzędzie Rady Ministrów, minister kultury i sztuki, ambasador ad personam, przewodniczący Polskiego Komitetu do Spraw UNESCO i członek Rady Wykonawczej UNESCO w Paryżu).
O początkach swojej pracy jako socjologa autor pisze: „Ośrodki władzy chętnie zlecały socjologom rozmaite ekspertyzy, nie przywiązując do nich jednakże większego znaczenia – miały mieć albo znaczenie propagandowe ,albo były odzwierciedleniem jakiejś aktualnie panującej mody, były jednak przyjmowane przez środowisko za dobrą monetę i nawet przy niewielkich budżetach przygotowywanie ekspertyz sprzyjało wymianie poglądów naukowych i formułowaniu tez”.
Czytelnik ma tu więc okazję ocenić z perspektywy czasu słuszność wielu ówczesnych prognoz, ma również możliwość prześledzenia przemian, jakie się dokonywały – i to nie tylko w samej kulturze, ale i w jej pojmowaniu, sposobie odbioru, wręcz świadomości społecznej. O wadze tych zmian można się przekonać, czytając w jednym z pierwszych rozdziałów książki wspomnienia autora na temat współpracy z zagranicznymi badaczami i jego konkluzję: „Wieloletnie kontakty z zagranicznymi intelektualistami przekonały mnie, jak trudno zrozumiałe są sprawy polskie nawet dla naszych najbliższych sąsiadów” i porównując ówczesną rzeczywistość naszego kraju ze współczesną, gdzie kultura masowa i globalizacja wypierają wszelki indywidualizm.
Autor każde z omawianych zjawisk traktuje bardzo szczegółowo, analizując procesy i praprzyczyny, które doprowadziły do takich, a nie innych skutków, rozwiązań. A są one bardzo złożone, bo – mimo spełnienia się przewidywań Tourione’a i Bella, mimo rozwoju kultury masowej (muzyka, film, Internet), tworzenia ponadnarodowych korporacji – rozwój społeczeństw w różnych zakątkach globu nadal nie jest jednorodny.


 
 
 

Wydawnictwo: Fundacja Innowacja

Ilość stron: 397

Okładka: Twarda

Stan książki: Idealny, jak widać na zdjęciu