PRZEDMIOTEM AUKCJI JEST KSIĄŻKA:
PROBLEMY SPOŁECZNE W GRZE POLITYCZNEJ
pod red. naukową
J. KRÓLIKOWSKIEJ
Książka Problemy społeczne w grze politycznej. Współczesne zagrożenia społeczne - diagnoza i przeciwdziałanie (pod redakcja naukową Jadwigi Królikowskiej) jest dziełem 40 autorów polskich i zagranicznych reprezentujących różne dyscypliny. Teksty zgrupowano w trzech częściach zatytułowanych: Zagrożenia dla pokoju i demokracji, Przestępczość, polityka karna, prewencja jako problem społeczny oraz Bezrobocie i inne kwestie społeczne jako źródła leków i ryzyka. Łączy je dążenie autorów do naświetlenia złożonych uwarunkowań i wzajemnych powiązań problemów społecznych z działaniami politycznymi oraz wskazanie na konieczność poszukiwania dla nich rozwiązań systemowych; przede wszystkim jednak podkreślenie wykorzystywania problemów społecznych w grze politycznej.
Jadwiga Królikowska jest adiunktem w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji na Wydziale Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego, kierownikiem Zakładu Społecznych Problemów Wychowania oraz Studiów Podyplomowych Wspieranie osób odmiennych kulturowo na rynku pracy. Zajmuje się socjologiczną analizą biedy i dobroczynności w powiązaniu z problematyką konfliktów społecznych i politycznych. Interesuje się także socjologią wychowania. Jest autorką książki Socjologia dobroczynności oraz wielu artykułów naukowych. Współpracuje z ośrodkami naukowymi w Polsce i za granicą.
Posłużenie się terminem gra polityczna wobec działań podejmowanych w stosunku do kwestii społecznych wynika ze stwierdzenia zawierania się w nich cech przysługujących raczej grze niż powadze. Sformułowanie gra podkreśla obecność w społecznym działaniu ryzyka, niepewność skutku, możliwość powtórzenia, zorientowanie na nagrodę, uwarunkowane korzyścią przestrzeganie lub fałszowanie reguł, a przede wszystkim świadomość umowności reguł oraz wyodrębnienia z rzeczywistego życia samej sytuacji gry. W grze dopuszcza się nie tylko racjonalne postępowanie i odpowiedzialność, lecz także myślenie w kategoriach szczęśliwego losu, przypadku, zysku z panowania nad namiętnościami i napięciem, sprytu pomagającego przechytrzyć innych uczestników-przeciwników niezależnie od uzgodnionych reguł czy wstępnych możliwości. [...] W grze politycznej sytuacje społeczne są definiowane jako plastyczne, nie ujęte w rygory moralne czy zasady społeczne. Wrażliwość na nie eliminuje.
Rola przypisana badaczom przez naukę zobowiązuje ich do bycia kimś innym niż suflerami czy partnerami graczy politycznych. Właściwsza im jest znacznie trudniejsza rola popsuj zabawy, który jest opisany przez Johana Huizingę jako gracz, który sprzeciwia się regułom, lub im się wymyka
z Przedmowy Jadwigi Królikowskiej Rodzaj publikacji: naukowa Rodzaj publikacji: naukowa
ROK WYDANIA:
WARSZAWA 2006
LICZBA STRON:
396
STAN KSIĄZKI:
BDB/BDB-
(JAK NOWA)