Jak przygotować jogurt?
Potrzebne składniki
- m.in. 1 saszetkę z bakteriami
- 2 litry mleka pasteryzowanego lub UHT (pełnotłustego, chudego lub mleka z proszku)
Możemy użyć zarówno mleka krowiego, jak i koziego, a nawet sojowego. UWAGA: Jeśli wybraliśmy mleko inne niż UHT, np. pasteryzowane, powinniśmy wpierw je przegotować, żeby przed rozpoczęciem przygotowywania jogurtu pozbyć się z mleka wszystkich niepożądanych bakterii, które mogłyby zanieczyścić jogurt.
Przygotowanie jest bardzo proste i trwa ok. 15 minut.
Krok numer 1. Wpierw musimy uzyskać odpowiednią temperaturę mleka: od 43 °C do 45 °C. Jest to najlepsza temperatura do uzyskania smacznego jogurtu. Najprostszym sposobem jest rozdzielić mleko. 1 litr mleka należy zagotować i 1 litr mleka schłodzić w lodówce(w hermetycznie zamkniętym naczyniu). Schłodzony litr mleka dolewamy do dopiero zagotowanego mleka i mieszamy. W ten sposób uzyskamy temperaturę mleka ok 43 °C - 45 °C. (Można też np. skorzystać z urządzenia do podgrzewania mleka dla dzieci, zmierzyć temperaturę podgrzewanego mleka za pomocą termometru itp.)
Krok numer 2. Teraz do mleka o temperaturze od 43 °C do 45 °C dodajemy bakterie (1 saszetkę). Całość mieszamy, aż do całkowitego rozpuszczenia proszku.
Krok numer 3. Mleko z bakteriami powinniśmy teraz szczelnie zakryć – do środka nie powinno dostawać się powietrze (np. wlewamy mleko do słoika i zamykamy je, możemy też użyć termos lub garnek).
Krok numer 4. Szczelnie zakryte naczynie zostawiamy następnie na minimum 6-8 godzin. Przez pierwszą godzinę, a najlepiej przez cały czas, naczynie powinno przebywać w cieple. Możemy umieścić je np. w ciepłej wodzie lub torebce izotermicznej (np. w garnku z ciepłą wodą). Dzięki temu bakterie uzyskają idealne warunki do namnażania się, nastąpi ścięcie się mleka i powstanie jogurt domowy. W pozostałych godzinach naczynie może stać w ciepłym otoczeniu (np. pod pierzyną, przy kaloryferze, albo ciepłym miejscu w kuchni).
Gotowe! Sprawdźmy, czy wszystko jest w porządku. Jeśli coś poszło nie tak, oznacza to, że mogliśmy popełnić błąd (np. nie trzymaliśmy się instrukcji, jogurt stał w cieple dłużej niż 6-8 godzin).
Jak przechowywać gotowy jogurt? Gotowy jogurt domowy możemy przechowywać w lodówce przez około tydzień. Najsmaczniejszy jest oczywiście świeży i najlepiej robić go po prostu każdego dnia.
Jak podawać? Jogurt możemy podawać sam lub z płatkami śniadaniowymi, musli, owocami czy innymi dodatkami, jako codzienny napój, jako sos (np. sos do sałatek), jako lody jogurtowe czy jako dodatek do ciast czy chleba. Warto do jogurtu dodawać świeże owoce, a także koperek, pietruszkę, świeże i suszone zioła.