Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Pro-Ject XTension + GRATISY AUDIOTRENDT

25-12-2014, 17:52
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 20 989 zł     
Użytkownik poldek19
numer aukcji: 4836466329
Miejscowość KRAKÓW ul. Sołtysowska 35a/lu1
Wyświetleń: 148   
Koniec: 25-12-2014 17:17:59

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Wbudowany przedwzmacniacz: Nie
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

Salon AUDIOtrendt Kraków ul. Sołtysowska 35a/lu1

tel. 791[zasłonięte]315 tel. 509[zasłonięte]477

tel./fax 012 [zasłonięte]1015

 

Platforma ratalna - zakupy na raty przez internet bez wychodzenia z domu


*Do Gramofonu Pro-Ject XTension w kolorze olive, kompetna wkładka gramofonowa SUMIKO BlackBird GRATIS ! ( dodatkowo szczotka do igły i płyt w prezencie )

Cena:16989 zł (model z ramieniem PJ12''ccEVO)

Pro-Ject Classic line
Już z nazwy serii można wywnioskować, że mamy do czynienia z gramofonami o klasycznym wizerunku - czyli bazą gramofonu w kształcie prostokątu. Produkty różnią się swoim wyposażeniem i konstrukcją, można nabyć gramofony z wkładką, wyposażone w regulację obrotów i wyłącznik krańcowy, czy też bardziej audiofilskie wersję z 12'' ramieniem, ciężkim talerzem oraz pokrywą z akrylu.

Gramofon Pro-Ject X-tension
Powrót do klasyki, czyli duży, ciężki gramofon z 12'' ramieniem nowej generacji PJ 12''ccEVO, tak można określić wprowadzenie tego gramofonu do oferty Pro-Jecta. Cenowo jednak wzbija się ponad dotyczasową filozofię firmy. W gramofonach do 7000zł, jest PJ nr.1 na rynku. Jak obroni się nowa konstrukcja wśród konkurencji droższych gramofonów? Zobaczymy. Ma jednak nie złe atuty zostać uznanym, pełnowartościowym produktem w przedziale cenowym 15-20tyś zł. Aluminiowy talerz o masie 5,7kg (30cm średnicy), pokryty winylem - ze zprasowanych w kilku warstwach płyt winylowych - osadzono na odwróconym łożysku ceramicznym i dodatkowo uzupełniono, jak w modelu RPM 10, w magnes. Drugi pierścień - magnes - znajduje się na bazie gramofonu, co powoduje efekt poduszki magnetycznej wspomagający łatwiejszy obrót talerza. W bazę wbudowany jest elektroniczny regulator obrotów Speed Box SE. Jednym przyciskiem możemy gramofon włączyć, obniżyć lub podwyższyć rpm. Wybraną wartość odczytamy na wyświetlaczu alfanumerycznym. Cały gramofon stoi na nóżkach wykonanych z aluminiowych wałków, odsprzęgniętych magnesami. Część górną nóżki dodatkowo odsprzęgnięto Sorbothanem. Jednak najważniejszym atutem jest ramię nowej generacji oznaczane symbolem PJ 12''ccEVO. Ramię wykonano z włókien węglowych i osadzono w solidnej bazie - obejmie, do której przymocowane są łożyska. Nowym elemtem mechanicznym jest również przeciwwaga - posiada amortyzację z Sorbothanu - bardzo przecyzyjnie umożliwia ustawić nacisk wg podziałki na pierścieniu plastikowym umieszczonym przeciwwadze. Akrylowa pokrywa, zasilacz, przewód sygnałowy PJ Connect It Phono DIN5-RCA C to podstawowe akcesoria dołączone do gramofonu.
X-tension produkowany jest w czterech wykończeniach bazy: lakier piano, cherry, apple i olive
Można zamówić również z ramieniem: Orotofon AS-309Slub RS-309D.

- Pokrywa
- Ramię Pro-Ject 12ccEVO, Orotofon AS-309Slub RS-309D
- Elektroniczna regulacja obr. Tak, Speed Box SE
- Przewód gramofonowy tak, PJ Connect It 5din-RAC c, 1,23m
- Docisk płyty
- Stosowana przeciwwaga 9'' 5-7g, 7-10g, 9-11g
- Stosowana przeciwwaga 12'' 4-7g, 6-9g, 8-12g
- Prędkości obrotowe 33,33/45,11, 78r.p.m.
- Odchylenie obrotów ±0,01 %
- Kołysanie obrotów ±0,09 %
- Stosunek S/N -73dB
- Nacisk 10 - 35mN
- Długość ramienia 9 " (230mm)
- Efektywna masa ramienia 8g(9''), 10,5 (12'')
- Overhang 18mm (9''), 13,2 mm(12'')
- Waga telerza /średnica 5,7kg/300mm
- Rozmiary (otwarta pokrywa) 550x550x560mm
- Rozmiary (zamknięta pkrywa) 550x250x450mm
- Waga z pokrywą 20kg
- Zasilanie 16V/1000mA, AC
- Pobór mocy 2W


Warunki gwarancji:
Sprzęt marki Pro-Ject objęty jest 2-letnią gwarancją, realizowaną w systemie door-to-door przez autoryzowany centralny serwis.

ARTYKUŁ:

Długie ramię analogu Pro-Ject zawojował świat analogu audio dzięki szerokiej ofercie świetnych gramofonów. W dużej mierze właśnie dzięki Pro- Jectowi gramofon nie tylko wyszedł z głębokiej defensywy, do jakiej przez wiele lat spychał go CD, ale też zszedł z piedestału – stał się dostępny dla szerokich rzesz ludzi.
Model Pro-Ject X-tension to nie tyle "napięty przez faktor X" (ew. "rozciągnięty") RPM10, a kompletnie nowa konstrukcja, która w kilku punktach wręcz zrywa z wypracowanymi przez lata paradygmatami PJ. Mimo że niemal wszystko jest w nim - na pierwszy rzut oka - nowe, po chwili okazuje się jednak, że to logiczny krok naprzód: wykorzystywane pomysły wypracowane w wielu poprzednich modelach tutaj zgrabnie połączono w jedną całość. Czy takie "szlifowanie" i przenoszenie tańszych rozwiązań ma szansę powodzenia? Tak, jeśli zostanie przeprowadzone z wielką znajomością sprawy. Ludziom z Pro-Jecta udało się przygotować rasowy, hi-endowy gramofon, który choć nie bez ograniczeń, wstępuje do elitarnego klubu bez kompleksów.
Pro-Ject X-tension jest gramofonem o pełnym, prostokątnym chassis, co w tej firmie jest raczej wyjątkiem. Wprawdzie zarówno najtańsze modele z serii Debut, jak i droższe z serii Classic (z literką X w nazwie) mają podobne obudowy, ale prestiżowa seria RPM (w tym do niedawna najdroższe modele 9.1 X oraz 10) miały podstawę zredukowaną do minimum.
W topowym modelu inżynierowie poszli jednak na całość: zastosowali pełnowymiarowe, klasyczne, solidne, kwadratowe chassis z płyty MDF. Jego wielkość jest determinowana kilkoma czynnikami. Z jednej strony możliwie najdalej od talerza odsunięto jedyną w tym urządzeniu elektronikę, mianowicie regulację i stabilizację obrotów. To po prostu Speed Box SE, dostępny u Pro-Jecta oddzielnie, tutaj zintegrowany z gramofonem. Możemy dzięki niemu za naciśnięciem jednego guzika włączyć silnik a także zmienić jego prędkość obrotową. Można też podwyższyć lub obniżyć rpm. Wybraną wartość odczytamy z dużego, niebieskiego wyświetlacza alfanumerycznego.
Pro-Ject X-tension - ramię na rozpęd
Jednak tym, co bezpośrednio "rozdmuchało" podstawę Pro-Ject X-tension , jest ramię o długości 12 cali. Szerzej o zaletach i wadach takiego rozwiązania w tabelce, a teraz powiedzmy jedynie, że to naprawdę wyjątkowo długie, a przez to też ciężkie ramię, wymagające dużej i/lub stabilnej podstawy. W Pro-Ject X-tension zastosowano zupełnie nowe, własne opracowanie Pro-Jecta - model 12cc EVO (Evolution). Z jednej strony jest to proste przedłużenie – nomen-omen – modelu 9cc (w pełni węglowego, wraz ze zintegrowaną główką ramienia, które mogliśmy znaleźć już w modelu RPM 9.1X i RPM 10); z drugiej - zmiany w nim wprowadzone są znaczące.
Przede wszystkim wymieniono dwa elementy. Obejmę, do której montowane jest ramię oraz trzpień, po którym ślizga się przeciwwaga – została ona zresztą też przeprojektowana i dostarczana jest w dwóch wymiarach. Obejma, do której montuje się pionowe łożyska jest znacznie szersza i masywniejsza niż wcześniej; ostatecznie ma teraz utrzymać możliwie najlepiej długą, a więc i ciężką rurkę. Wymieniono też trzpień, o którym wspomniałem, na metalowy. Poprzednio stosowany plastik miał swoje zalety, lecz i jedną znaczącą wadę: nie był wystarczająco sztywny. Teraz przeciwwaga kręci się stabilniej i da się ustawić nacisk o wiele dokładniej - do 0,1 g. Nowe przeciwwagi są wykonane precyzyjniej, podobnie naniesiono na nie podziałki, tył wyłożono sorbotanem tłumiącym drgania.
Ramię 12ee EVO pozwala na wykonanie wielu korekt – możemy np. ustawić VTA (zmienić wysokość punktu zwieszenia ramienia względem talerza), poluzowując dwie śruby i przesuwając kolumnę w górę lub w dół.
W najlepszych ramionach, w tym m.in. SME i Jelco, przewód kończy się męską stroną łącza typu DIN, zawsze złoconego i wysokiej klasy. Interkonekty z żeńską częścią (gniazdem) są produkowane przez wielu specjalistów i lepiej od razu zaopatrzyć się w tego typu kabelek od Jelco, van den Hula albo – jeśli fundusze pozwalają – XLO lub Acrolinka. Dostarczany z Pro-Ject X-tension kabel jest świetny, widać, że nie jest to standardowa łączówka, jednak da się to zrobić jeszcze lepiej. Trzeba jednak za to słono zapłacić.
Potęga talerza
Tyle już powiedzieliśmy, lecz nie doszliśmy przecież, jak sądzę, do najważniejszego - talerza. W Pro-Ject X-tension mamy potężny, ciężki talerz z aluminium. W dotychczasowych topowych modelach firma stosowała wyłącznie gruby akryl, a w tańszych - MDF. Talerz w X-tension pokryto od góry grubą warstwą winylu, która ma lepiej łączyć płytę z metalem i tłumić drgania. Temu ostatniemu służy także gruby pas z mikrogumy naklejony od wewnątrz talerza. Od wewnątrz? Talerz nie jest pełny, gdyż 2/3 jego wnętrza wyfrezowano, pozostawiając tylko szeroki "kołnierz", na który nakłada się z zewnątrz bezszwowy" pasek (o kwadratowym przekroju), przenoszący moment obrotowy z silnika oraz środkową część, do której wmontowano magnes. Podobnie jak w modelu RPM10, tak i tutaj odwrócone łożysko, na którym spoczywa talerz, wspomaga magnes.
Nie jest to łożysko magnetyczne, jakie znamy z gramofonów Transrotora, bo tutaj – tak jak w łożysku ceramicznym" Clearaudio - łoże opiera się jednak na kulce (u Pro-Jecta ceramicznej), a magnes tylko wspomaga jego działanie. Pozwala to dość efektywnie odprzęgnąć od siebie te dwa elementy i jednocześnie zmniejszyć moc silnika. Są różne teorie dotyczące stosunku: moc silnika-masa talerza, Pro-Ject wybrał klasyczny układ: mała moc tego pierwszego i możliwie największa masa drugiego. A skoro zastosował klasyczny magnes ferrytowy, chcąc pozostać przy jak najmniejszym silniku, musiał zrezygnować z części masy. Powiększenie mocy silnika wiązałoby się z przeprojektowaniem Speed Boxa a także ze zwiększeniem drgań. I wszystko kosztowałoby znacznie więcej. Myślę, że jeśli PJ zdecyduje się kiedyś na jeszcze droższy gramofon, to jego wysiłki pójdą właśnie w tym kierunku.

 


Zapraszamy na prezentację gramofonu Pro-Ject !!!